Emocje są jak pożywienie, mają wpływ na twój żołądek

Emocje są jak pożywienie, mają wpływ na twój żołądek

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2021

Emocje, zarówno przyjemne, jak i te nieprzyjemne, działają jak pożywienie, które organizm musi strawić. Nikogo nie powinno dziwić, że rodzaj emocji, jakich doświadczamy, wpływa na nasze żołądki, podobnie jak dobre lub zepsute jedzenie.

Uczucie ściśniętego żołądka, jeśli się boimy, lub słynne motyle trzepoczące w brzuchy, gdy jesteśmy zakochani to tylko kilka przykładów związku między naszym umysłem a naszym systemem trawiennym. Ale… czy możemy kontrolować lub zminimalizować ich negatywne skutki? Czy emocje to coś, nad czym da się panować?

“Życie to rzeczownik, nie przymiotnik”

-Ortega i Gasset-

Dlaczego emocje i system trawienny są z sobą połączone?

Doktor Mario Alonso Puig, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i układu pokarmowego, wyjaśnia, że ​​emocje mają natychmiastowy wpływ na nasz żołądek, ponieważ jedna z najważniejszych map emocjonalnych w naszym mózgu, wyspa Reil, pozyskuje informacje z przewodu pokarmowego .

kobieta z zamkniętymi oczami, w chmurach

Co więcej, część układu nerwowego odpowiedzialna za żołądkowo-jelitowy system i wyściółkę żołądka zawiera neuroprzekaźniki, tak samo jak mózg.

Niespodziewanie, struktura składająca się z sieci stu milionów neuronów, pozwala temu systemowi zapamiętywać i uczyć się w sposób niezależny od mózgu. Dlatego też jest określana jako “drugi mózg”.

Mamy trzy “mózgi”

Posiadamy nie jeden, nie dwa, ale trzy mózgi, które zostały zidentyfikowane w naszym ciele. Poza tym, o którym wiemy wszyscy, drugi mieści się w naszym sercu, a trzeci w układzie pokarmowym. W rzeczywistości, 90% serotoniny – hormonu regulującego nasz nastrój – jest wytwarzany w układzie pokarmowym.

Te trzy “mózgi” pozostają ze sobą w kontakcie i współpracują. Doktor Puig uważa, że ​​kiedy któryś z nich zacznie szwankować, szkodliwe skutki będą zauważalne na poziomie fizycznym.

W przypadku przewodu pokarmowego człowiek będzie cierpiał na zaburzenia, takie jak zespół jelita drażliwego, skurcze, problemy trawienne itd. Niestety, z medycznego punktu widzenia, nie można do końca pomóc osobie, która cierpi na takie zaburzenia. Istnieją jednakże rozwiązania dotyczące strony emocjonalnej:

Pozbądź się uczucia lęku

Jeśli dana osoba postara się obniżyć poziom lęku lub spojrzy na życie z większą nadzieją, system trawienny zazwyczaj przywróci synchronizację z mózgiem.

Uśmiechaj się, nawet jeśli miałby to być uśmiech udawany!

Coś tak prostego – choć w niektórych sytuacjach może wydawać się trudne – jak uśmiech ma zdolność zmiany ścieżki lęku, ponieważ wysyła wiadomość do mózgu, że wszystko jest w porządku.

Na pierwszy rzut oka może to być trudne do osiągnięcia. Jednak jeśli potrafimy zdobyć się na uśmiech w niewygodnej sytuacji, nasz mózg czuje się zobowiązany do zrobienia czegoś w celu dostosowania się do otrzymanej wiadomości.

Mówi się, że “prawdziwy uśmiech”, Duchenne – czyli nieświadomy lub spontaniczny uśmiech – ma taki sam wpływ na mózg, jak fałszywy uśmiech. To trochę tak, jakbyśmy usłyszeli komplement lub dobrą nowinę.

Uśmiechnięta kobieta z czerwonym nosem, emocje

Unikaj toksycznych emocji

Pomiędzy 60% a 90% konsultacji w placówkach medycznych jest związanych z tzw. “toksycznymi emocjami” (gniew, lęk, smutek, wściekłość, wstyd, zazdrość, poczucie winy, wrogość, obrzydzenie…) oraz z wydzielaniem kortyzolu, hormon strachu. 

Szukanie pozytywnej strony życia pociąga za sobą fizyczną zmianę. Na powstanie nowej tkanki mózgowej, która pozwala nam na odbudowę siebie i tym samym możliwość skupienia się na pozytywnych rzeczach jak najdłużej.

Przestań tłumić emocje, zapisz je

Ceną jaka przyjdzie zapłacić za tłumienie negatywnych emocji może być choroba. To bardzo dobry powód, aby zacząć mówić głośno o swoich emocjach.

Myśl pozytywnie

Jedna z technik zalecanych przez doktora Puig’a polega na ich spisywaniu. Dzięki zobaczeniu naszych emocji na piśmie informacja przechodzi przez lewy przedni lub przedczołowy obszar naszego mózgu, który stanowi bazę dla naszych pozytywnych emocji.

Wyrażenie negatywnych emocji poprzez język polega na konieczności ich przejścia przez lewą strefę przedczołową, co automatycznie zmniejsza ich moc.

Jeśli odczuwasz złość , idź pobiegać

Kiedy mamy do czynienia z emocjonalnym gniewem, Mario Alonso Puig doradza szybkie bieganie. Oksytocyna i beta endorfiny wytwarzane podczas biegania rozłączają ciało migdałowate od podwzgórza, które są obszarami odpowiedzialnymi za odczuwanie złości.

Dzięki tym informacjom staje się oczywiste, że najlepszą rzeczą dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest zaprzestanie tłumienia negatywnych emocji. W ten sposób unikniemy niestrawności lub innych poważniejszych chorób, które mają związek z żołądkiem lub jelitami.

Zanim stłumicie w sobie uczucie zawodu, czarnej rozpaczy lub zaczniecie magazynować w sobie pokłady gniewu, pamiętajcie, że wzięcie pióra i wyrażenie negatywnych emocje na papierze, jest lepszym rozwiązaniem niż gromadzenie ich w sobie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.