Typ osobowości INFJ - unikalny według Carla Junga

Typ osobowości INFJ - unikalny według Carla Junga
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Typ osobowości INFJ, który charakteryzuje się kombinacją wymiarów psychologicznych introwertyka, intuicyjnego, uczuciowca i osądzającego, stanowi według Carla Junga 1% ludzkości.

Ten rodzaj osobowości określa profil idealisty, spokojnego, stanowczego w swoich wartościach, wysoce wrażliwego, ale również pewnego siebie i nastawionego na ciągłe ulepszanie życia innych.  

Jeżeli ktoś jeszcze nie słyszał o tym typie osobowości, zapewne niedługo natrafi na książkę, film dokumentalny lub artykuł z klasycznym wyliczeniem 10 kluczowych charakterystyk definiujących tę ciekawą osobowość.

Typ INFJ jest modny w krajach anglosaskich i chociaż na pierwszy rzut oka przypomina osobę bardzo wrażliwą, niekoniecznie jest tym, kim może nam się wydawać.

W dzisiejszych czasach wskaźnika używa się przede wszystkim w dynamikach grup i testach osobowości. Jednak w świecie akademickim oraz w bardziej surowej literaturze psychologicznej nie poświęca się mu większej uwagi.

Jednak prace Carla Junga dotyczące typów psychologicznych zawsze cieszą się zainteresowaniem i obecnie jesteśmy świadkami znaczącego powrotu do wielu z jego punktów widzenia, a przede wszystkim do jego wkładu w analizę osobowości.

Wśród wszystkich typów osobowości, które rozróżnia wskaźnik Myers-Briggs, uwagę zawsze przyciąga osobowość uważana za najbardziej ciekawą, osobliwą i unikalną ze wszystkich, INFJ. Przyjrzyjmy jej się z bliska.

Osobowość INFJ

 

Typ osobowości INFJ lub profil “rzecznika”

Wskaźnik Myers-Briggs jest rodzajem testu psychologicznego, który zazwyczaj podoba się profesjonalistom w świecie edukacji. Ułatwia lepsze poznanie samych siebie przez studentów, pomocne przy podjęciu bardziej trafnych decyzji dotyczące ich przyszłości akademickiej oraz kariery.

Dzięki jego czterem skalom możemy dowiedzieć się na przykład, jak postrzegamy świat, jak przetwarzamy to, co nas otacza i jak się do tego odnosimy.

Dlatego warto wspomnieć, że wskaźnik ten opiera się na 8 typach osobowości ekstrawertycznych i 8 introwertycznych, a typ INFJ jest najbardziej niezwykłym ze wszystkich, określając jedynie 1% ludzkości. Oto charakterystyka.

Nastawienie na pomaganie innym

Typ INFJ znany jest również jako “rzecznik” z następujących powodów:

  • Ludzie tacy są idealistami i mają dużą świadomość tego, co jest dobre, a co jest złe.
  • Kierują się swoimi wartościami i przekonaniami.
  • Jednym z ich najważniejszych celów jest pomoc innym.
  • Jakkolwiek nie ograniczają się do “ratowania”, ponieważ typ INFJ ma zdolność do inspirowania, czynienia innych lepszymi, chcącymi iść do przodu, stać się rodzajem osób, które nie potrzebują być ratowane.

Takie osoby są dobre w kontaktach towarzyskich jednak cenią sobie samotność

Ten typ osobowości posiada niezwykłą umiejętność w ustanawianiu relacji. Wiedzą, jak nawiązywać przyjaźnie i je utrzymać, są bliscy, ciepli i mili, szczerzy i są dobrymi rozmówcami.

Patrząc na nich z zewnątrz można mieć wrażenie, że są klasycznym przykładem ekstrawertyka. Jednak INFJ świetnie kontroluje chwile towarzyskości i ogranicza je w czasie z pewnego prostego powodu.  Z natury są introwertykami i potrzebują chwil samotności by odzyskać “energię”.

Osobowość w kuli

Są aktywnymi marzycielami

Typ INFJ to niestrudzony marzyciel. Ich marzenia nie pozostają jednak zwykłą iluzją, jak w przypadku klasycznego pasywnego marzyciela, u którego idealizm jest tak słaby i lekki, że ulatuje z wiatrem.

Wręcz przeciwnie. Ta osobowość odczuwa naturalną potrzebę wnoszenia wkładu do społeczeństwa, by śniło na jawie i działało w ten sam sposób: z przekonaniem i determinacją.

W środowisku pracy osoby te zawsze wykazują się niezależnością, jasnym nakierowaniem na cele, wysoką kreatywnością i silną intuicją. Tym samym często na równi lubią sztuki piękne oraz naukę.

Ich entuzjazm i idealizm rzadko ich wyczerpuje

Osobowość INFJ ma tylko jeden problem: społeczeństwo. W świecie nierówności, zamkniętych drzwi i codziennych murów koniecznych do pokonania, łatwo jest zniechęcić się wobec tylu przeszkód. Stąd też typ ten często może odczuwać zawód, ciągłe zmęczenie fizyczne i emocjonalne.

Niełatwo jest im codziennie stawiać czoła krytyce, stresowi i to stanowi zderzenie ich idealizmu z szarą rzeczywistością. Tak samo inną cechą charakterystyczną tego typu jest to, że często zapominają o dbaniu o samych siebie. 

“Każdy człowiek musi podjąć decyzję, czy będzie chodził w świetle twórczego altruizmu, czy w ciemności niszczycielskiego egoizmu.”.

-Martin Luther King-

Kobieta wśród kwiatów - typ osobowości INFJ

 

Poznawszy główne cechy tego typu osobowości określonego przez Carla Gustava Junga możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z figurą, której sposób myślenia i jego oddźwięk spowodowały małą rewolucję światową

Ten 1% naszej ludzkości jest w rzeczywistości światłem naszego społeczeństwa. To osoby z jasnymi ideałami, marzyciele z celem, którzy gorąco pragną dać to, co najlepsze innym.

W przypadku, jeśli ktoś może w pełni utożsamić się z typem osobowości INFJ, wystarczy jedna rada. Należy dążyć do celu, nie odstawiając na bok własnych ideałów. Nigdy nie można się poddawać, ponieważ czasem ten 1% ludzkości wystarczy, aby zainspirować pozostałe 99%.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.