Elastyczna osobowość, silna osobowość

Elastyczna osobowość, silna osobowość

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Istnieją wśród nas osoby, które pomimo przeżywania niepowodzeń i cierpienia, potrafią pozostać na tyle silne, by utrzymać się nad powierzchnią i walczyć; charakteryzuje ich elastyczna osobowość. Wydawałoby się, iż dzięki ich hartowi ducha, uodpornieni są oni na niepowodzenie, które przynosi im życie. Elastyczna osobowość, silna osobowość – jak ją w sobie wykształcić?

Był sobie farmer, który posiadał niewielkie ranczo, gdzie pracował na polu i hodował konie. Pewnego dnia przyszedł do niego starosta rancza i doniósł mu, iż jego najlepszy koń wpadł do głębokiego dołu. Farmer udał się w to miejsce, próbował i próbował na różne sposoby wy wydostać konia z dołu. Jednakże, nie był w stanie mu pomóc, więc w końcu nie pozostawało mu nic innego jak zasypać wgłębienie i pogrzebać w nim konia. Jednak gdy wziął się do zasypywania, koń zademonstrował swoją chęć przeżycia, nie chciał dać się pogrzebać. Zamiast tego wykorzystał każdą z dosypywanych grud ziemi by wspiąć się wyżej i dostać się na powierzchnię, aż wreszcie mu się to udało.

Twoja osobowość – jaką postawę zazwyczaj zajmujesz w życiu?

Czy jesteś jak koń, który wykorzystał błoto, by wspiąć się na szczyt i wydostać się z dołka? Czy przeciwnie, pozwalasz by sytuacja cię przerosła? Jeżeli twoją odpowiedzią na pierwsze z pytań było “tak”, to dlatego, iż posiadasz silną, elastyczną osobowość.

Koń - silna osobowość

Różnica pomiędzy kimś kto posiada silną osobowość i innymi, polega na tym, że jest on w stanie zaakceptować to co wydarzy się w życiu inaczej; czerpie on siły tam gdzie inni dostrzegają jedynie słabości i zawsze brnie on do przodu.

Według psychologów z uniwersytetu w Chicago, “silni” ludzie (nie w sensie fizycznym ale raczej mentalnym), posiadają kilka wspólnych cech charakterystycznych: są oni oddani sprawie, posiadają samokontrolę i zawsze skupiają się na tym, czego chcą. Są oni w stanie nie tylko cieszyć się z życia ale odnoszą oni również ogromne sukcesy w czymkolwiek przyniesie im los.

Co więcej, ludzie, których cechuje silna osobowość, są w stanie przezwyciężyć niepowodzenia i ogólne nieszczęścia, takie jak, śmierć bliskich, rozwód, bezrobocie lub brak pieniędzy.

(Nie)możliwe

Same korzyści

Jak zostało wspomniane wcześniej, to, że posiadasz silną i elastyczną osobowość, niczym koń z opowieści, związane jest z twoją dobrą zdolnością do poświęcenia się sprawie. Zdecydowanie wierzysz w to, że możesz pójść naprzód, że każda niedogodność jest okazją do nauki na przyszłość i że wszystko ma swoją dobrą stronę.

To zaangażowanie można wykorzystać w praktyce na wiele różnych sposobów i przejawia się ono nie tylko w trudnych momentach, ale w każdej sferze życia. Łatwiej jest dzięki niemu związać problemy i podejmować decyzje w sposób praktyczny, podczas gdy innym rozmyślanie nad nimi może zabrać więcej czasu, a nawet by pomóc innym uporać się z ich własnymi problemami.

Po drugie, osoba “odporna” posiada niewzruszoną kontrolę nad swoim własnym życiem. Oznacza to, iż on lub ona, potrafi zmotywować samego(ą) siebie poprzez to co sam(a) może dokonać lub ofiarować.

Trzecią cechą charakterystyczną silnych ludzi, jest to, iż akceptują oni wyzwania i nie boją się oni odseparowania lub podjęcia się czegoś niepewnego. Rozumieją oni, że skorzystanie z szansy jest jedynym sposobem na zmianę niesatysfakcjonującej nas rzeczywistości i wiedzą, że porażki są naprawdę lekcjami, z których można się czegoś nauczyć.

Uważasz, że posiadasz silną i elastyczną osobowość? Jakie sytuacje w życiu codziennym mogą to potwierdzić? A jeżeli nie czujesz się wyjątkowo silny, wystarczy urosnąć i rozwinąć się w innym kierunku. Pamiętaj, każdy może stać się lepszym! Wystarczy tylko, że się w to zaangażujesz!


“Siła nie bierze się ze zdolności fizycznej ale raczej z niezłomnej woli.”

-Mahatma Gandhi-Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.