Osobowość skłonna do uzależnień - 7 cech charakterystycznych

Osobowość skłonna do uzależnień - 7 cech charakterystycznych

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2018

Uzależnienia nie dotyczą tylko nadużywania substancji i uzależnienia od związków chemicznych. Poza czynnikami organicznymi istnieją również cechy psychologiczne, które predysponują nas do skrajnej zależności. W taki sposób powstaje osobowość osobowość skłonna do uzależnień.

Możesz być uzależniony od wielu rzeczy, nie tylko od chemikaliów. Są też uzależnienia od hazardu, seksu, nowych technologii – prawie każdej sytuacji lub przedmiotu. Ostatecznie, obiekt nie jest przedmiotem zainteresowania. Ważne są wzorce psychologiczne, które prowadzą do uzależnienia. W dzisiejszym artykule omówimy temat jakim jest osobowość skłonna do uzależnień.

“Byłem po prostu przekonany, że z jakiegoś tajemniczego powodu byłem niepodatny i nie dałbym się złapać. Ale uzależnienie nie obchodzi się z nikim delikatnie i stopniowo rozprzestrzenia się we mnie niczym mgła.”

-Eric Clapton-

Dlatego wydostanie się z nałogu nie oznacza porzucenia nawyku, jakim jest na przykład używanie narkotyków. Musimy również zrozumieć, czym jest osobowość skłonna do uzależnień, aby móc nią zarządzać. Aby to zrobić, musimy znać jej cechy, zwłaszcza te, które nie są tak oczywiste. Oto siedem z nich.

1. Osobowość skłonna do uzależnień – brak zobowiązania

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech osobowości skłonnej do uzależnień jest trudność w wypełnianiu zobowiązań i projektów. Są to ludzie, którzy łatwo się ekscytują, jednak wkrótce tracą zainteresowanie i rezygnują.

Mężczyzna ma chmury na głowie

Trudno im też dotrzeć do miejsc docelowych na czas i wykonywać czynności przez długi okres czasu. Ogólnie rzecz biorąc, ich plany i cele są niestabilne. Nie potrafią wyrazić, dlaczego nagle tracą zainteresowanie.

2. Trudności z zasadami i autorytetami

Ci, którzy posiadają osobowość skłonną do uzależnień, generalnie nie widzą niczego pozytywnego w przepisach; uważają je za przeszkodę. Uważają, że nie ma nic konstruktywnego w ustalaniu limitów czy wytycznych.

Ludzie z taką osobowością mają tendencję do kwestionowania autorytetu lub całkowicie go ignorują. Ci ludzie traktują ludzi, którzy są autorytetami jako coś, co ich irytuje. Nie cenią ich działań i zakładają, że ich rolą jest po prostu dręczenie.

3. Kłamstwo jako uzasadnienie

Bardzo często zdarza się, że ktoś kto posiada osobowość skłonną do uzależnień jest osobą, która nie ma nic przeciwko kłamaniu. Ich kłamstwa naruszają każdy obszar ich życia. Nie widzą w tym nic złego, ponieważ kłamstwo stało się dla nich jednym ze sposobów na życie.

Głównym celem ich kłamstw jest unikanie konieczności ponoszenia konsekwencji wynikających z ich działań. Za każdym razem, gdy wiedzą, że zrobili coś złego, będą kłamać, aby to usprawiedliwić lub zaprzeczyć. Uważają, że jest to całkowicie zgodny z prawem sposób unikania odpowiedzialności.

Dziewczyna

4. Oscylacja między poczuciem wyższości a niższości

Struktura ego osobowości skłonnej do uzależnień jest bardzo zmienna. Nie potrafią stworzyć realistycznego wyobrażenia o sobie. W ten sposób nieustannie oscylują pomiędzy wyższością a niższością. Zwykle są zbyt wrażliwi na krytykę, reagują defensywnie, a potem są urażeni. Często lubią narzucać swoją wolę, nawet jeśli wiedzą, że nie mają racji. Jednak w innych sytuacjach mogą być nadmiernie ulegli.

5. Nuda i rozpacz

Ludzie z osobowością skłonną do uzależnień i osoby z nałogami często mówią “nudzę się” i bardzo łatwo się męczą. Nie lubią procesów, ani nie mają wystarczającej cierpliwości, aby cieszyć się małymi rzeczami w życiu.

Są przyzwyczajeni do natychmiastowego zaspokojenia ich potrzeb. Dlatego też często zdarza się, że bardzo szybko czują się zdesperowani, zestresowani lub niespokojni. Bardzo trudno jest im wykonywać zadania wymagające dokładności i wytrwałości. Chcą szybko wszystko zakończyć, aby jak najszybciej przejść do czegoś nowego.

Mężczyzna z wulkanem na głowie

6. Wyszukiwanie szkodliwych sytuacji, w których można nawiązać kontakty towarzyskie

Ludzie z osobowością skłonną do uzależnień gardzą tymi, którzy są spokojniejsi niż oni. Lubią bardzo żywiołowych ludzi, nawet jeśli nie są dla nich dobrzy lub są po prostu okazjonalnymi przyjaciółmi. Angażują się w obszary, w których panuje nadmiar – czy to żywność, napój, czy cokolwiek innego. Chcą nieustannie przeżywać intensywne emocje, jednak mogą je zapewnić tylko określone kręgi społeczne.

7. Ciągłe wchodzenie w ekscesy

Osobowość skłonna do uzależnień bardzo często sprawia, że przesadzają. Próbują przesuwać granice. Moderacja nie jest ich rzeczą, zamiast tego uważają ją za “nudną” lub “nijaką”. Dlatego często jedzą za dużo, piją za dużo i śpią za dużo.

Kobieta siedzi na krześle

Na szczęście te cechy osobowości skłonnej do uzależnień są takimi cechami, nad którymi można pracować i je rekonstruować. Część pracy, którą należy wykonać, koncentruje się na lęku i zarządzaniu impulsem. Wewnątrz znajduje się ukryty, trudny do zaspokojenia niepokój, więc techniki relaksacyjne są często pomocne w ramach kompleksowego planu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.