Słowo optymizm pochodzi z łacińskiego “optimum” oznaczającego “najlepiej”. Optymizm to zdolność do zauważania jasnej strony rzeczy i zjawisk. To kwestia charakteru. Istnieją ludzie, którzy zawsze stawiają czoła przeciwnościom losu z pozytywnym nastawieniem i starają się widzieć dobro w każdej sytuacji.
Optymizm – światło w tunelu
W ciągu naszego życia wiele razy doświadczamy wzlotów i upadków, a niekorzystne okoliczności poddają nas codziennemu testowi. Kiedy odchodzi bliska nam osoba, tracimy pracę, rozstajemy się z partnerem, pogrążamy się w rozpaczy, ale musimy dojrzeć światełko w tunelu, ponieważ zawsze takie istnieje.
“Nie możesz nic zmienić? Jeżeli moc zmienienia sytuacji, która sprawia Ci ból nie leży w Twoich rękach, możesz zawsze wybrać nastawienie, które pomoże Ci zmierzyć się z cierpieniem.”
-Viktor Frankl-
Czy optymizm może być wyuczony?
Psycholog Martin Seligman, Dyrektor Departamentu Psychologii na Uniwersytecie Pensylwanii oraz twórca psychologii pozytywnej, twierdzi, że: “Optymizm zakłada wkładanie wysiłku w szukanie rozwiązań, zalet oraz możliwości w każdej sytuacji życiowej.”
Zatem optymizm wymaga wielkiego wysiłku i silnej woli. Wymaga również treningu. Oznacza to, że można nauczyć się jak być optymistą, aby widzieć pozytywne strony każdej sytuacji. Ale jak?
Kochaj siebie
Nigdy nie myśl o sobie w negatywny sposób, kochaj swoje cnoty, jak i defekty. My wszyscy jesteśmy niedoskonali. Jeżeli byłoby inaczej, nie bylibyśmy ludźmi.
Dbaj o siebie każdego dnia, zdrowo się odżywiaj, ćwicz. Trenuj mózg poprzez czytanie, pisanie, uczenie się.
Nie szukaj aprobaty u innych
Czasami doprowadza nas do pasji fakt, że nasi przyjaciele i rodzina nie aprobują decyzji, jakie podejmujemy. Nie możemy pozwolić, aby to nas paraliżowało.
Ważne jest, aby iść do przodu, słuchać naszej intuicji, podejmować decyzje, które sprawiają, że czujemy się dobrze. Wysoka samoocena jest niezbędna, aby w naszym spojrzeniu na życie przeważał optymizm.
Naucz się mówić “nie”
Ile razy zaskakujesz samego siebie mówiąc “tak”, kiedy tak naprawdę chcesz powiedzieć “nie”?
Mówienie “nie” jest potrzebne, czasami nawet działa na nas terapeutycznie. Ogranicz rzeczy, których nie lubisz, które Ci przeszkadzają. Nikt nie zrobi tego za Ciebie.
Nie powinniśmy obawiać się konsekwencji odmowy czy negacji, ponieważ ten strach paraliżuje nas i sprawia, że nie czujemy się sami sobą.
Ucz się na swoich błędach
W ciągu życia popełniamy wiele błędów i wiele razy doznajemy porażki, jednak zawsze wyciągamy z tego jakąś lekcję. To niezwykle istotne, abyśmy nauczyli się czegoś pozytywnego z każdego błędu, jaki popełniamy.
“Czasami wygrywasz, a czasami się uczysz.”
– Robert Kiyosaky-
Staraj się znaleźć jasną stronę nawet najczarniejszej sytuacji
Jeżeli Twój partner Cię opuścił, być może to nie był ten jedyny, być może musiał odejść, aby dać miejsce nowemu, lub pozostawić Cię, byś cieszyła się samotnością.
Jeżeli straciłaś pracę, być może za rogiem czeka już na Ciebie jakaś lepsza posada lub powinnaś wykorzystać ten czas na dokształcenie się.
To Ty wybierasz jak chcesz widzieć swoje życie.
Nie myśl za dużo, ale zacznij działać
Aby optymizm zagościł w naszym sercu, nie wystarczy myśleć pozytywnie. Musimy zakasać rękawy i zacząć budować naszą rzeczywistość z pozytywnego i radosnego punktu widzenia.
Zrozum swoje emocje
Niezbędnym jest zrozumienie dlaczego czujemy się winni czy smutni w niektórych sytuacjach. Musimy nauczyć się jak rozpoznawać te emocje, aby móc je kontrolować.
Jak optymizm wpływa na nasze życie
Lepsze zdrowie
Optymista rzadziej choruje oraz o wiele szybciej dochodzi do zdrowia, najprawdopodobniej dlatego, że pozytywne nastawienie sprawia, iż jego system odpornościowy produkuje więcej hormonów walczących z czynnikami chorobotwórczymi.
Niższy poziom stresu
Optymizm daje nam mniej powodu do stresu, niż pesymizm. Optymiści wierzą w siebie, w swoje mocne strony i osiągnięcia, znają swoje wady oraz siebie samych. Potrafią uczyć się na swoich błędach i zawsze dostrzegać tą jaśniejszą stronę.
Lepsze relacje z innymi
Optymizm zapewnia lepsze relacje z rodziną, partnerami oraz współpracownikami. Optymiści nauczyli się jak nawiązywać dobry kontakt oraz wydobyć z każdej napotkanej osoby to, co w niej najlepsze.
Jak to ujął Mark Stevenson, założyciel L.O.P.O. (Liga Pragmatycznych Optymistów):
Nie chodzi o to, żeby mówić “wszystko będzie dobrze”, lecz raczej “może być lepiej”. Musimy tylko tego poszukać.