Jedz, śmiej się, kochaj

Jedz, śmiej się, kochaj

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2017

Nasze życie składa się z drobnych przyjemności, wytwarzanych przez codzienną pracę naszymi własnymi rękami. Otaczamy się aktywnościami, które albo otrzymujemy albo tworzymy, a my nazywamy te małe rzeczy robione ręcznie czasownikami. Czynnością jest działać, żyć, bo to porusza światem (tak samo inni mogą powiedzieć, że porusza nim miłość). Dlatego mówi się: “Jedz, Módl się, Kochaj”. Słyszałaś kiedyś ten tytuł?

Książka może mieć tylko trzy czasowniki, a i tak zorientujesz się jaka jest jej zawartość – demonstruje to właśnie dobrze znana powieść: “Jedz, Módl się, Kochaj” – ale pytaniem, które zadajemy dziś jest to jakie trzy czasowniki mogą opisywać spełnione życie?

Niektórzy mogliby odpowiedzieć “podróżuj, pracuj, ryzykuj,” dla kogoś nam bliskiego, to może być “wstawaj wcześnie, wybaczaj, wiedz” i mogliśmy nawet znaleźć kogoś, kto wybrałby “rób, planuj, organizuj”. Inni mogliby nam powiedzieć, że trzy słowa to za mało i że życie nie może być zorganizowana wokół trzech słów.

Jednakże, jest takie trio, które mogłoby przynieść stateczność, działanie i bohaterstwo jednocześnie, takie, które może zebrać i podsumować życie, by następnie je komuś polecić: Jedz, śmiej się, kochaj. I to jest tematem dzisiejszego artykułu …

“Uwiel­biam pros­te przy­jem­ności, to os­tatni azyl dla ludzi skom­pli­kowa­nych.”

Oscar Wilde-

Jedz

Pozwól nam przedstawić Ci kilka dowodów na to, że odżywianie się jest niezbędne dla życia ludzkiego. Jednakże za tym czasownikiem wiruje świat możliwości pełen smaków i tekstur. Co on może wnieść do naszego życia?

 • Doświadczenie: ludzie z natury są ciekawi nowego. Lubią próbować, wybierać i odkrywać. Ciekawość nie jest zgubą; przekształca i wybiera różne ścieżki, gdy dojrzewamy. Kulinarny świat oferuje nam wiele możliwości próbowania, odrzucania i eksperymentowania w oparciu o to, co już wiemy i przez podejmowanie ryzyka.
 • Dzielenie się: przy stole lub w kuchni, można znaleźć momenty, żeby “być” z innymi. Dzielić się chwilą, doświadczeniami, przyjemnością konwersacji, lub też momentami ciszy. Wszystko to obraca się wokół tego czasownika.
Koleżanki w kawiarni siedzące przy ciastkach - jedz
 • Odłączenie: W oparciu o filozofię rozważności, jedzenie jest doskonałym sprzymierzeńcem, by pamiętać daną chwilę. Różnorodność smaków, tekstur i temperatur może pomóc nam skierować naszą uwagę na obecny moment, którym dzielimy się jedząc.
 • Jedz świat, a czasem swoje słowa: powtarzaj to sobie codziennie rano: “Idę zjeść świat” i aktywuj swoje mocne strony. Również popełniaj błędy, jedz swoje słowa, podejmuj ryzyko i jeżeli jest to konieczne, proś o przebaczenie. Naukę można odnaleźć w swoich błędach.

Śmiej się

Śmiech okazał się mieć korzyści fizyczne. Publikacje medyczne mówią nam, że, między innymi:

 • Ma działanie uśmierzające ból, gdyż uwalnia endorfiny
 • Ułatwia trawienie
 • Poprawia oddychanie
 • Zmniejsza bezsenność
 • Odmładza skórę, ponieważ ma wpływ pobudzający

Śmiech odciąga nas od naszych zmartwień i zakłóca negatywne myśli. Głównym założeniem tego jest to, że nie mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne myśli w naszym umyśle w jednym momencie.

Śmiech to jest coś, co daje nam pewność siebie, zarówno wobec samych siebie jak i innych. Śmiech pobudza poczucie bliskości z osobami, które są z nami i pozwala na łatwiejszą współpracę z tymi ludźmi. Wydaje się oczywiste, że szczery śmiech i konflikty nie mogą chodzić w parze, co może pozwalić uniknąć predyspozycje do tego rodzaju sytuacji i zmniejszą ogólną agresję.

Przyjaciele wśród kolorowych kulek

Wielu ludzi potrzebuje innych, by odnaleźć chwile radości. To nie jest tylko zależne od czynników zewnętrznych. Śmianie się z samego siebie karmi naszą odporność i jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego. Jak często opowiadamy historię o katastrofalnych rzeczach, które się nam przydarzyły i kończymy opowieść śmiejąc się razem z osobą, której opowiedzieliśmy historię?

Kochaj

Jak często łączymy ten czasownik z intymnymi relacjami lub z miłością pomiędzy członkami rodziny i przyjaciółmi? W rzeczywistości, kiedy spojrzymy na definicję “kochać” znajdujemy następujące rzeczy:

 • Lubić lub pragnąć
 • Kochać, mieć uczucia, być życzliwym lub mić skłonność do kogoś
 • Mieć siłę woli lub determinację by coś zrobić
 • Rozwiązywać, ustalać
 • Chcieć, próbować lub podołać czemuś
 • Być blisko pojmowania lub weryfikacji czegoś

“Chcieć”, “kochać” w najbardziej ogólnym sensie tych słów można połączyć z ich wpływem na “życie”, wyrażanie teraźniejszości, planowanie przyszłości oraz docenianie momentów. I to nie jest tylko związane z ludźmi… są książki, praca, podróże i wiele innych rzeczy, do których czujemy moc przyciągania, satysfakcję i osobistą całość.

“Człowiekowi nie może być dobrze bez aprobaty samego siebie.”

-Mark Twain-

Lalka trzymająca trzy serca

Chęć spełniania pragnień motywuje nas do bycia kreatywnym, zarówno dla innych jak i dla siebie. To wzmacnia nas w odpowiednim kierunku i zmusza do działania. Okazywanie miłości i pozwalanie by była nam ona okazywana jest czymś, co zwielokrotnia nasze uczucia i przenosi nas do stanów i momentów szczęścia, które są nieporównywalne do wszystkiego co mamy.

Dlatego też, gdyby ktoś zapytał mnie, jakie trzy czasowniki wybrałabym jako te, które miałyby towarzyszyć mi przez życie, odpowiedziałabym: jedz, śmiej się i kochaj. Wśród tych trzech słów możesz odnaleźć nieskończoną ilość elementów, które nadają życiu sens. Ale jakie ty wybierasz?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.