Określanie odczuwanych emocji gdy nie wiesz, jak się czujesz

Nie wiesz, jak się czujesz? Masz problem ze zrozumieniem i wyrażeniem swoich emocji? Określanie odczuwanych emocji jest ważne.
Określanie odczuwanych emocji gdy nie wiesz, jak się czujesz
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Określanie odczuwanych emocji staje się częstym problemem. Główną przyczyną jest to, że nikt nas tego nie nauczył. W rzeczywistości małe znaczenie, które często przywiązuje się do naszego zdrowia psychicznego, jest czynnikiem przyczyniającym się do ignorowania tego, jak się czują. Rzeczywiście, „nie wiem, jak się czuję” to zdanie, które psychologowie często słyszą podczas sesji psychoterapeutycznych.

Niewiedza, jak się czujesz, może stać się prawdziwym problemem. Dzieje się tak, ponieważ twoje emocje pełnią różne funkcje. Dlatego problemy z ich rozpoznaniem uniemożliwiają Ci ich przetwarzanie i uczenie się od nich. Określanie odczuwanych emocji, gdy jest zachwiane, wiąże się również z pewnymi komplikacjami dotyczącymi zdrowia psychicznego.

Określanie odczuwanych emocji nie zawsze łatwe

Często na pytanie „Jak się masz?” automatycznie odpowiadasz „Dobrze ”. Jednak czy naprawdę wszystko w porządku, czy to tylko automatyczna odpowiedź, której udzieliłeś?

Prowadzi to do kolejnego ważnego pytania. Ile razy dziennie zatrzymujesz się i myślisz o tym, jak naprawdę się czujesz? Jeśli weźmiemy pod uwagę badania w tym zakresie, prawdopodobnie nie robisz tego często.

Jeśli jednak nie wiesz, jak się czujesz, nawet gdy próbujesz się na tym skupić, to jest inaczej. W tym przypadku istnieją różne przeszkody, które powstrzymują Cię przed rozpoznaniem i wyrażeniem swoich uczuć. Właściwie powiesz, że nie wiesz, jak się czujesz na każde pytanie, które dotyczy twoich emocji.

W takim przypadku musisz zidentyfikować źródło problemu. W przeciwnym razie może stać się bardziej dotkliwy, przewlekły, a nawet upośledzający. Następnie przyjrzymy się najczęstszym przyczynom tego rodzaju szoku emocjonalnego.

Smutna i apatyczna kobieta. Określanie odczuwanych emocji

1. Brak edukacji emocjonalnej

W przeciwieństwie do matematyki, języka czy historii edukacja emocjonalna nie jest częścią programu nauczania. Odkąd byłeś dzieckiem, dzięki swoim doświadczeniom socjalizacji nauczyłeś się rozróżniać emocje. Innymi słowy, jak mało lub ile się uczysz, zwykle robisz w sposób niejawny. Twoje przemówienia są zwykle bardziej wypełnione przyczynami i konsekwencjami twojego stanu emocjonalnego niż jego opisami.

Dziś wiemy, że język jest niezwykle ważny, jeśli chodzi o dzielenie się, przekazywanie, różnicowanie lub identyfikowanie. Z tego powodu, w dużej mierze, w celu uczenia się emocji, musisz wzbogacić swoją semantykę emocjonalną, zarówno w rozmowach, jakie prowadzisz z innymi, jak i w swoim wewnętrznym dialogu.

2. Aleksytymia

Aleksytymia wiąże się z problemami z identyfikacją i wyrażaniem własnych emocji. Nie jest sklasyfikowany w żadnej oficjalnej instrukcji, ale wielu specjalistów uważa to za stan szczególny.

Jedno z badań wspomina, że istnieją wystarczające dowody, aby potwierdzić, że aleksytymia jest związana z hamowaniem pewnych obszarów mózgu, takich jak ciało migdałowate i wyspa. Podobnie, kora przedniego zakrętu obręczy i kora przedczołowa są również powiązane z tą zmianą (Goerlich, 2018). Podobnie brak edukacji emocjonalnej może być czynnikiem przyczyniającym się do ich rozwoju.

3. Depresja

Epizody depresyjne mogą powodować spłaszczenie afektywne. W rzeczywistości pacjent z depresją może mieć problem z rozpoznaniem samego uczucia depresji. W rzeczywistości istnieją pewne prace badawcze, które sugerują, że aleksytymia jest związana z depresją. Jednak dowody są niejednoznaczne (Hemming i in. 2019).

Jak promować inteligencję emocjonalną

Chociaż jest to problem, który może wpływać na ciebie na kilka sposobów, możesz nad nim popracować. Jak wspomnieliśmy wcześniej, uczenie się jest czynnikiem, który determinuje Twoją zdolność rozpoznawania emocji. Z tego powodu możliwe jest rozwinięcie większej inteligencji emocjonalnej poprzez zastosowanie pewnych strategii:

1. Zaakceptuj swoje emocje

Jednym z głównych powodów, dla których mówisz „nie wiem, jak się czuję”, jest to, że nie akceptujesz swoich emocji. Być może tłumisz to, co czujesz, ponieważ ludzie nie są w stanie sobie z nimi poradzić. Albo możesz się bać „eksplodowania”, jeśli je wypuścisz.

Dlatego pierwszym krokiem jest zaakceptowanie swoich emocji, zarówno przyjemnych, jak i nieprzyjemnych. Pamiętaj, że możesz wykorzystać swoje emocje, aby poznać siebie i swoje otoczenie.

Na przykład, kiedy czujesz się smutny, może się okazać, że coś, co się wydarzyło, wpłynęło na ciebie w pewien sposób. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie uważności. Ta technika terapeutyczna zachęca cię do skupienia się na teraźniejszości i zaakceptowania swoich emocji i myśli bez ich oceniania. Dlatego może być pomocny w zwiększaniu inteligencji emocjonalnej.

2. Zwróć uwagę na odczucia ciała

Emocje mają niezwykle ważny składnik fizjologiczny. Jednym z przykładów mogą być „motyle”, które czujesz w żołądku, gdy ktoś cię pociąga. Tego typu reakcje organizmu są ważnymi wskaźnikami, które pomagają określić, jak się czujesz. Jedną z przydatnych technik jest celowanie.

Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, w której pacjent odczuwa złość, ale nie może zidentyfikować tej emocji. Być może, nie zauważając tego, zaciskają pięści, gdy mówią o tym, co powoduje ich złość. W takim przypadku terapeuta może poprosić ich o skupienie się na pięściach i zastanowienie się, jak się czują. Pomocne może być również poproszenie ich, aby wyobrazili sobie, co powiedziałyby ich pięści, gdyby mogli mówić.

3. Rozwijaj spójność między umysłem a zachowaniem

Możesz działać w sposób niezgodny ze swoim stanem emocjonalnym, dopasowując się do kontekstu społecznego. Na przykład, kiedy musisz zostać na spotkaniu towarzyskim z uśmiechem na twarzy, z szacunku dla osoby honorowanej, kiedy w rzeczywistości czujesz się naprawdę smutny. W ten sam sposób możesz się tak zachowywać, znajdując się w sytuacji, która Cię przytłacza.

Ten brak spójności między emocjami a działaniami może spowodować, że odetniesz się od nich. Potem je ignorujesz. To dlatego, że czujesz się bardziej komfortowo, unikając problemów lub zaspokajając presję społeczną.

4. Prowadź dziennik emocji

Zapisywanie swoich myśli w dzienniku może być dobrym pomysłem na lepsze zrozumienie swojego wewnętrznego świata z szerszej perspektywy.

Jeśli będziesz śledzić swoje emocje przez pewien czas, otrzymasz naprawdę cenne narzędzie, które Ci pomoże. Rzeczywiście, dziennik pozwala ci zobaczyć, jakie sytuacje wpływają na ciebie i jak to robią.

Pisanie pamiętnika może pomóc, gdy nie wiesz, jak się czujesz.

5. Rozważ opiekę psychologiczną

Na koniec pomyśl o możliwości otrzymania opieki od profesjonalisty w celu rozwiązania twoich konfliktów. Zwłaszcza jeśli doświadczasz innych objawów, takich jak zmęczenie, apatia, beznadziejność, myśli samobójcze lub inne możliwe objawy depresji. Ponieważ, jak już wiesz, zdanie „nie wiem, jak się czuję” może zawierać całą serię konfliktów, które są szkodliwe dla twojego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hemming, L., Haddock, G., Shaw, J., & Pratt, D. (2019). Alexithymia and its associations with depression, suicidality, and aggression: an overview of the literature. Frontiers in psychiatry, 10, 203.
  • Goerlich, K. S. (2018). The multifaceted nature of alexithymia–a neuroscientific perspective. Frontiers in psychology, 9, 1614.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.