Odzyskanie kontroli rodzicielskiej dzięki rozmowie z dziećmi

Odzyskanie kontroli rodzicielskiej dzięki rozmowie z dziećmi
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy odzyskanie kontroli rodzicielskiej jest możliwe? Dowiedz się tego czytając dzisiejszy artykuł.

W dzisiejszych czasach rodzice mają problemy ze znalezieniem dobrych sposobów na wychowywanie swoich dzieci, przez co wielu z nich czuje się zagubionych i apatycznych. Właśnie to opisuje w swojej książce “Fear for Children” Jaime Barylko.

Co więcej, według tego autora, niektórym rodzicom, którzy nie radzą sobie ze swoją rolą i obawiają się ingerować w prywatność swoich dzieci, również marzy się odzyskanie kontroli rodzicielskiej.

Obecnie rodzice są bardziej elastyczni i otwarci na wysłuchiwanie oraz rozumienie swoich dzieci. Chociaż zazwyczaj jest to pozytywne, to taki nowy “styl rodzicielski” wiąże się z kilkoma wyzwaniami, którym rodzice muszą stawić czoła.

Z drugiej strony część rodziców przekazuje swoją rolę innym instytucjom. Ze względu na długie godziny pracy, które kłócą się z normalnym życiem rodziny, mają problem z kontrolowaniem swoich dzieci. Ale dzieci muszą mieć wzór do naśladowania. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się co zrobić, aby odzyskać kontrolę rodzicielską w swoim domu.

Największe wyzwanie to odzyskanie kontroli nie stając się przy tym tyranem. Aby pokonać to wyzwanie, następujące modele biorą pod uwagę różne trudności, którym muszą stawić czoła dzisiejsi rodzice.

Tata z synem na dywanie

Trzy modele konstruktywnej kontroli, które umożliwią odzyskanie kontroli rodzicielskiej

Kontrolowanie własnego dziecka odgrywa kluczową rolę w jego wychowania i rozwoju. Poza tym niezwykle istotne jest dawanie mu przykładu. Nie ma sensu uczyć go wartości, jeśli samemu nie postępuje się zgodnie z nimi. Dlatego też musisz przede wszystkim pamiętać, że Twoje dziecko będzie zachowywało się w taki sposób, w jaki postępujesz Ty.

“Kiedy podchodzę do dziecka, wzbudza ono we mnie dwie emocje: czułość wobec tego, czym jest oraz szacunek wobec tego, czym może się stać.”

-Louis Pasteur-

Jeśli powiesz coś swojemu dziecku, a następnie zrobisz coś odwrotnego, zobaczy tylko Twoje zachowanie i będzie je naśladować. Dlatego też spoczywa na Tobie ogromna odpowiedzialność związana z wychowaniem Twojego dziecka.

Autorytet bazujący na priorytetach i wartościach

Bycie autorytetem wymaga nauczenia dziecko o tym jak ważną rolę odgrywa dobre zachowanie. Jako rodzic musisz upewnić się, że Twoje dziecko rozumie dlaczego Twój autorytet sprawia, że dane wartości stają się priorytetem.

Kontrolujesz swoje dziecko jedynie wtedy, gdy wychowujesz je wspierając jego rozwój i dążenie do tego, aby stawało się lepsze.

Autorytet bazujący na komunikacji

Musisz mieć pełną świadomość tego, co mówisz do swojego dziecka. Ale słowa nie wystarczą. Musisz również pilnować swojego tonu głosu oraz sposobu, w jaki do niego mówisz.

Mama rozmawiająca z synem - odzyskanie kontroli rodzicielskiej

Skuteczne sposoby komunikacji z dziećmi

Sposób, w jaki komunikujesz się ze swoim dzieckiem, to jeden z kluczowych aspektów jego wychowania i rozwoju. Pamiętaj jednak, aby komunikację zawsze uzupełniały Twoje działania.

Oto kilka przykładów, które podpowiedzą Ci w jaki sposób należy rozmawiać ze swoim dzieckiem. W każdym z nich zobaczysz różnice między złą i skuteczną komunikacją. Główna różnica polega na tym, że ta druga umożliwia odzyskanie kontroli rodzicielskiej dzięki czułości, a nie przymusowi:

  • “Podaj mi to” zamiast “Proszę, czy mógłbyś mi to podać? Mama i tata byliby bardzo wdzięczni!”
  • “Dostaniesz klapsa” zamiast “Powiedz mi dlaczego to zrobiłeś, skoro wiesz, że nam się to nie podoba.”
  • “Zacznij sprzątać swój pokój albo wpadniesz w tarapaty” zamiast “Pierwsza osoba, która posprząta swój pokój, dostanie nagrodę! 1, 2, 3… start!”
  • “Posprzątaj swój pokój albo dostaniesz szlaban” zamiast “W Twoim pokoju panuje duży bałagan. Jeśli posprzątasz go do końca popołudnia, będziesz mógł zjeść swoją ulubioną przekąskę.”
  • “Idź spać” zamiast “Powiedz mi co śniło Ci się wczoraj. Przekonajmy się, czy możesz kontynuować swoje sny. Opowiem Ci historię, aby pomóc Ci zasnąć.”
  • “Irytujesz mnie” zamiast Pozwól mi odpocząć, a później jeszcze się z Tobą pobawię.”
  • “Te spodnie są zbyt brudne” zamiast “Szkoda, że Twoje ubrania są cały czas brudne. Nie możemy tak wyjść. Jeśli postarasz się nie ubrudzić, będziesz w stanie częściej przebywać u swojego przyjaciela.”

Dlaczego odzyskanie kontroli rodzicielskiej jest takie ważne?

Chodzi nie tylko o to, aby Twoje dziecko na Tobie polegało, ale również aby zrozumiało dlaczego musi zachowywać się we właściwy sposób. Dzięki temu będziesz w stanie nauczyć je cenić znaczenie dobrego zachowania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.