Ukształtować swoje myśli - dowiedz się, jak to zrobić

Twoje myśli mogą być Twoim największym sprzymierzeńcem lub najgorszym wrogiem, a to zależy wyłącznie od tego, jak je interpretujesz. Ale czy rzeczywiście można kształtować swoje myśli? Znajdź odpowiedź w tym artykule!
Ukształtować swoje myśli - dowiedz się, jak to zrobić

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2021

Myślenie jest jak oddychanie: zazwyczaj robimy to nawet, nie zdając sobie z tego sprawy. Nasze myśli pomagają nam również podejmować decyzje. W rzeczywistości bez tych wewnętrznych procesów mentalnych byłoby nam naprawdę trudno przejść przez pewne sytuacje, zwłaszcza te niepewne. Ale czy wiesz, że możesz ukształtować swoje myśli?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o to, jak myślimy, jest sposób, w jaki wyjaśniamy rzeczy, które nam się przytrafiają. Nierzadko ulgę w obarczaniu się winą za sytuację przyniosłaby nam wiedza, jak można ukształtować swoje myśli.

Model Martina Seligmana analizuje, jak długo dana sytuacja na nas wpływa, w jaki sposób rozpowszechnione są nasze myśli i jak je personalizujemy lub bierzemy odpowiedzialność za to, co się wydarzyło.

Im bardziej przepuszczalne są nasze filtry, tym bardziej irracjonalnych myśli i światopoglądów kurczowo się trzymamy. To jest główna przyczyna problemów emocjonalnych i behawioralnych.

Paul Watzlawick, psycholog i profesor psychologii na Uniwersytecie Stanforda, opisuje to zagadnienie w swojej książce „Jak być nieszcze̜śliwym” (ang. „The Situation is Hopeless But Not Serious: The Pursuit of Unhappiness”). W ironiczny sposób pokazuje sposób, w jaki negatywne konsekwencje mogą wyjść z najbardziej nieświadomych rodzajów myśli.

Często zapominamy, że mamy dużą władzę nad naszymi umysłami. Często nawet nie wiemy, że możemy ukształtować swoje myśli. Obiektywna rzeczywistość jest taka, że to nie to, co nam się przydarza, powoduje problemy, ale sposób, w jaki myślimy o tym, co się dzieje, jak to interpretujemy.

Więc jeśli chodzi o osądzanie własnego życia, najlepiej interpretować różne sytuacje w sposób, który nas nie rani, ale ułatwia zaakceptowanie tego, co się stało.

„Havelock Ellis powiedział: »Miejscem, w którym najbardziej rozkwita optymizm, jest azyl dla wariatów«.

Z drugiej strony Albert Einstein powiedział: »Wolałbym być optymistą i głupcem niż pesymistą i mieć rację« ”.

-Alice Calaprice-

Czy można ukształtować swoje myśli lub sposób myślenia?

Możesz myśleć o swoich myślach jak o pewnego rodzaju zachowaniu (a także o przekonaniu). I jak w przypadku każdego innego zachowania, myśli także można kształtować. Najpierw musisz zrozumieć, jak powstają.

Myśli nie są bowiem niczym konkretnym, żadnym namacalnym obiektem, który można byłoby bezpośrednio zmienić. Powstają w wyniku interakcji między naszym ciałem a otoczeniem.

Tak więc, jeśli chcesz ukształtować swoje myśli, musisz zrozumieć ich źródła i skutki, jakie niosą. Innymi słowy, musisz umieć określić, czy Ci pomagają, czy przeszkadzają.

Nie da się oduczyć określonego sposobu myślenia, ale można nauczyć się nowego, innego sposobu. Pomyślmy o tym w ten sposób: niektórych zachowań uczymy się nie powtarzać, ale to nie znaczy, że znikają, po prostu przestajemy je robić.

Tak samo jest z myślami. Uczymy się modyfikować nasz własny sposób mówienia, utrzymując świadomą kontrolę nad naszym umysłem.

Jeśli twój sposób myślenia jest sztywny

Jeśli twój sposób myślenia jest sztywny, dogmatyczny lub absolutny, jeśli chodzi o zobowiązania, potrzeby lub żądania, generalnie wywołuje negatywne emocje (poczucie winy, złość, niepokój, strach itp.).

Te negatywne myśli mogą powstrzymać Cię przed osiągnięciem celów, a nawet spowodować zmiany w Twoim zachowaniu, prowadząc do izolowania się lub przyjmowania postawy unikającej.

Jeśli chcesz ukształtować swoje sztywne myśli, musisz pamiętać, że nie znikną one całkowicie. Porzuć ideę całkowitego przezwyciężenia lub zastąpienia swoich myśli. Wystarczy spojrzeć na nie z większą elastycznością i szerszą interpretacją. Pomoże to przeformułować sztywne przekonania i nabrać do nich bardziej obiektywnego stosunku.

Od tego momentu irracjonalne myśli zaczną mieć znacznie mniejszy wpływ na Twoje zachowanie i nastrój. Ostatecznym celem jest wprowadzenie dystansu między tym, co myślisz, a tym, kim jesteś.

Tak więc, jeśli chcesz spróbować ukształtować swoje myśli i sposób myślenia, musisz zadać sobie kilka pytań. Jakie myśli będą bardziej przydatne niż dotychczasowe sztywne myślenie? Jakie myśli otworzą Cię na racjonalne perspektywy i elastyczne odpowiedzi?

Kobieta zastanawia się, jak ukształtować swoje myśli

Jak używać swoich myśli, nie pozwalając im się wykorzystywać

Twoje myśli mogą być Twoim największym sprzymierzeńcem lub najgorszym wrogiem. Którą z tych dwóch stron obejmą, zależy całkowicie od Ciebie. I nie zapominaj: możesz użyć swoich procesów umysłowych, aby dowiedzieć się, co dokładnie powoduje u Ciebie pewne problemy.

Twoje myśli mogą wiele wyjaśniać, jeśli tylko znasz właściwe pytania. Dlaczego konkretny pomysł tak Ci przeszkadza? Jakie znaczenie przywiązujesz do określonej myśli? Czy to naprawdę takie ważne?

Problem z myślami polega na tym, że generalnie mamy nad nimi bardzo małą kontrolę. Nie można zdecydować, że już nigdy nie przypomnimy sobie jakiegoś wspomnienia i naprawdę nigdy więcej tego nie zrobimy.

Symboliczna relacja, która łączy Twoje myśli, po prostu zmusi Cię do zaakceptowania faktu, że ta myśl może powrócić, nawet jeśli tego nie chcesz.

Myślenie racjonalne oznacza myślenie o rzeczach w kategoriach względnych. Zamiast bezwzględnych wymagań, myślisz o pragnieniach i upodobaniach. Ludzie, którzy mają zdrowy sposób myślenia, nie odwracają się od negatywnych myśli, które pojawiają się, gdy nie dostają tego, czego chcą. Po prostu pracują nad swoimi celami.

W tym artykule staraliśmy się pokazać Ci, że zrównoważone myślenie jest w Twoim zasięgu, o ile poczynisz odpowiednie kroki. Tak więc, jeśli podejmiesz wysiłek i inteligentnie podejdziesz do tej kwestii, Twoje myśli mogą naprawdę stać się Twoim największym sprzymierzeńcem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.