Problemy z zachowaniem dzieci - poznaj 7 sposobów na zapobieganie im

Problemy z zachowaniem dzieci - poznaj 7 sposobów na zapobieganie im

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2019

Problemy z zachowaniem dzieci i nastolatków są często źródłem stresu dla rodziców, wychowawców i nauczycieli. Nawet jeśli nie doświadczyliśmy ich bezpośrednio, zdajemy sobie sprawę, że złe i trudne zachowania mogą być prawdziwym bólem głowy. Dobrą wiadomością jest to, że można rozwiązywać i poprawiać problemy z zachowaniem dzieci.

Zapobieganie problemom związanym z zachowaniem dzieci wymaga czasu i wysiłku. Dlatego, na dłuższą metę poświęcenie się temu zadaniu może zaoszczędzić nam wiele czasu i doprowadzić do znacznie szczęśliwszego i zdrowszego życia rodzinnego.

„Edukujcie dzieci, a nie będzie konieczne karanie dorosłych ludzi”.

Pitagoras

Problemy z zachowaniem dzieci – klucze do zapobiegania im

Dzieci i nastolatki zachowują się źle z wielu powodów. Próba zrozumienia czego dziecko chce lub co je motywuje jest ważnym krokiem w zapobieganiu problemom z zachowaniem.

Matka ma problemy z zachowaniem dzieci

Ważne jest również śledzenie okoliczności, w których występują problemy związane z zachowaniem dzieci, aby dowiedzieć się w jakim stopniu można je pozytywnie wzmocnić. Chociaż każde dziecko ma inne potrzeby, istnieją pewne środki, które można ogólnie podjąć, aby zapobiec problemom z zachowaniem.

Buduj zdrowy związek

Zdrowa relacja z dzieckiem lub nastolatkiem zmotywuje je do dobrego zachowania. Dzieci i młodzież chętniej przestrzegają zasad i zachowują się dobrze, gdy czują się kochane i szanowane.

Aby wspierać zdrowe relacje, dorosły musi poświęcić dziecku dużo uwagi. Musi z nim rozmawiać o różnych rzeczach, żartować i śmiać się razem z dzieckiem. Chodzi o to, by naprawdę zwracać uwagę i je słuchać, gdy dziecko musi porozmawiać o swoich problemach.

Powinieneś także robić razem rzeczy pełne zabawy i włączać je w ważne decyzje. Im silniejsze relacje z dziećmi, tym bardziej będą one motywowane nie tylko do słuchania, ale także do przestrzegania uczciwych zasad.

Zasady i konsekwencje redukujące problemy z zachowaniem dzieci

Najlepsze są te, które są jasne i uzasadnione. Nie chodzi tylko o dobre zachowanie, ale także o dostarczenie wskazówek, które służą jako punkt odniesienia i pomagają dzieciom rozwijać pewność siebie. Z tymi zasadami dzieci powinny dokładnie wiedzieć czego się od nich oczekuje.

Z drugiej strony, konsekwencje złamania zasad powinny być dobrze ustalone i wyjaśnione z wyprzedzeniem. W związku z tym ważne jest, aby wiedzieć, że konsekwencje nie powinny być synonimem zemsty. Zamiast tego konsekwencje powinny prowadzić do pozytywnych wyników.

Naucz dzieci właściwego zachowania

Czasami dzieci nie wiedzą jak się zachować w pewnych okolicznościach. Dlatego ważne jest, aby przeanalizować co się dzieje w danej sytuacji. Czy dziecko jest nerwowe? Czy wie jak zareagować na sytuację, która powoduje stres? A może sytuacja jest większa niż taka, z którą może sobie poradzić?

Ojciec z synem

Gdy problem zostanie zidentyfikowany, ważne jest, aby nauczyć dziecko rozumienia emocji i dawania sobie z nimi rady. Ważne jest również, aby nauczyć je, że istnieją inne sposoby zachowania i akceptowalne społecznie sposoby wyrażania siebie. Ponadto pamiętaj, że gdy dzieci rozumieją co czują, częściej zachowują się dobrze.

Zapewnij strukturę i ustal harmonogram

Wiele dzieci, które źle się zachowują poprawia się, gdy mają jasną, uporządkowaną rutynę dostosowaną do ich potrzeb i możliwości. Potrzebują czasu na naukę, odpoczynek, uprawianie sportu, wolny czas na robienie czegokolwiek innego i wystarczająco dużo czasu na posiłki. Potrzebują również harmonogramu snu, który pozwoli Ci także mieć wolny czas dla siebie.

Kiedy dzieci mają wyraźną rutynę i miejsce na nawiązanie kontaktu i cieszenie się towarzystwem dorosłych, którzy zdobyli ich zaufanie, łatwiej będzie im zachowywać się tak jak powinny.

Bądź pozytywny i zauważaj dobre zachowania

Kiedy dziecko źle się zachowuje, rzeczy, które robi dobrze często są pomijane. Z tego powodu musimy zwrócić na nie uwagę i wzmocnić to co robi dobrze. Będzie to sposób na edukację, udzielanie wskazówek i zwiększanie poczucia własnej wartości.

Kiedy dzieci robią coś dobrze, musisz to zauważyć i nagrodzić. I nie mamy na myśli tylko nagród materialnych. Uśmiech, uścisk, pocałunek, a następnie słowne rozpoznanie dobrego zachowania, a nawet sam pocałunek pozytywnie wzmocnią to szczególne zachowanie i zapewnią dziecku wyobrażenie o tym co jest dobre a co złe.

Problemy z zachowaniem dzieci? Ignoruj ​​negatywne zachowanie

Ta technika polega na ignorowaniu zachowania, które chcesz wyeliminować. Nie będzie przydatne we wszystkich przypadkach złego zachowania, chociaż dla wielu z nich działa jak urok. Dzieje się tak, ponieważ niektóre przypadki złego zachowania wymagają natychmiastowej uwagi.

Kiedy reagujemy na negatywne zachowania, wiele razy wszystko co robimy, to jego wzmacniane. Pamiętaj, że gdy dzieci zachowują się źle, to zazwyczaj dlatego, że chcą przyciągnąć uwagę. Dlatego należy je zignorować, ponieważ w końcu się zmęczą i przestaną.

Problem polega na tym, że niepożądane zachowanie prawdopodobnie pogorszy się, gdy zaczniesz stosować tę technikę. Dlatego tak ważne jest, aby nie dać się ugiąć, gdy to zaczyna działać. Musisz także uzupełnić tę technikę o kolejne środki (takie jak nauczanie alternatywnych zachowań).

Ogranicz korzystanie z telefonów komórkowych i gier wideo

Nadużywanie technologii mobilnych i gier wideo może sprzyjać agresywnym zachowaniom młodych ludzi. To także izoluje je od otoczenia i zachęca nie tylko do niepożądanych zachowań, ale ogólnie do tych uzależniających.

Dziewczynka z telefonem - problemy z zachowaniem dzieci

To bardzo delikatna sprawa, która nie powinna być pozostawiona losowi. Dlatego powinniśmy uczyć dzieci i nastolatki odpowiedzialnego korzystania z technologii. W ten sposób można zapobiec wielu problemom z zachowaniem.

Znaczenie radzenia sobie ze stresem

Wiele problemów związanych z zachowaniem dziecka jest wynikiem stresujących sytuacji. Zmęczenie, nadmierna stymulacja, za dużo zadań i obowiązków, brak ćwiczeń i brak wolnego czasu mogą między innymi prowadzić do stresu u dzieci.

Stres, który obserwują w swoim otoczeniu, zwłaszcza u rodziców i nauczycieli, może również na nie wpływać. W rzeczywistości, dzieci nie mają tak wielu problemów z zachowaniem, gdy dorastają w cichym otoczeniu, otoczone przez dorosłych, którzy wiedzą jak kontrolować swoje impulsy i zarządzać swoimi emocjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Building the Brain’s “Air Traffic Control” System: How Early Experiences Shape the Development of Executive Function
    National Scientific Council on the Developing Child, Center on the Developing Child Harvard University
    Center on the Developing Child at Harvard University, vol. /Working p (2011) pp. 1-20
  • Effects of Authoritative Parental Control on Child Behavior
    Baumrind D
    Child Development, vol. 37, issue 4 (1966) p. 887

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.