Jest czas na wszystko poza poddawaniem się

Jest czas na wszystko poza poddawaniem się
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Stajesz się silniejsza gdy się nie poddajesz, ponieważ Twoje emocje zaczynają być bardziej wyraziste. Ludzie są w stanie zaczynać drogę ku swoim celom i marzeniom tak często, jak to konieczne. Dlatego wiedz, że zawsze jest czas na wszystko.

Istnieje wiele ścieżek, które możesz wybrać. Niektóre z nich są krótkie, inne zaś długie. Natkniesz się na nich na przeszkody, bez względu na to, czy dana ścieżka prowadzi przez las, górę, czy plaże. Wszystko dlatego, że nasza droga życia jest zawsze kręta.

Mogą pojawiać się spokojne i słoneczne dni, po których przychodzą deszczowe i burzowe noce. Mimo tego nie poddawaj się. Twoja wola powinna być nieugięta i nie powinnaś się cofać. Jest czas na wszystko poza poddawaniem się.

W zakresie psychologii motywacji musisz wiedzieć, że nie ma innego tak potężnego silnika jak ten rodzaj energii, który łączy emocje, myśli i zachowania prowadzące do osiągnięcia tego samego celu. Wszystko dlatego, że żadna przeszkoda nie zatrzyma Cię, jeśli podejdziesz do niej z pewnością siebie, pamiętając o tym, na co zasługujesz.

Owszem, takie nastawienie nie zawsze można z łatwością podtrzymać. Wielokrotnie będziesz zapominała o swoich mocnych stronach psychologicznych oraz umiejętnościach.

W Twoim przeznaczeniu może pojawić się nagły zwrot, przez co możesz stracić kontrolę nad swoją rzeczywistością i poczuć nagle wszechogarniający lęk. Ale jak powinnaś stawić czoła takim sytuacjom? Poza tym jaki jest najlepszy sposób na to, aby nigdy się nie poddawać?

“Ciała nasze – to nasze ogrody, w których wola nasza jest ogrodnikiem.”

-William Szekspir-

Kobieta na szczycie

Zawsze jest czas na wszystko, więc nie poddawaj się

W życiu każdej osoby pojawiają się różne czasy i różne możliwości. Możesz być szczęśliwa lub nieszczęśliwa; śmiać się lub mieć złamane serce. Możesz kochać, nienawidzić, podziwiać lub obawiać się kogoś lub czegoś.

Twoje podróżujące stopy i ciekawy umysł zabierze Cię w wiele ciekawych miejsc i doświadczysz wielu rzeczy, których nie oczekiwałaś. Każdego dnia uczysz się i oduczasz, popełniasz nowe błędy i korygujesz dawne.

Twoja siła woli to swego rodzaju drugi pilot, który jest z Tobą przez każdy etap Twojego życia. Zachęca Cię do tego, abyś się nie poddawała i staje się siłą, która pcha Cię do przodu w trudnych sytuacjach.

Siła woli może czasami słabnąć, przynajmniej według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Maastricht w Holandii. Ten wymiar psychologiczny łączy się bezpośrednio z emocjami, a duch nie zawsze się w nim znajduje. Dlatego mogą pojawić się dni, w których udręka jest zbyt silna.

W takich chwilach łatwo jest się poddać, wmawiając sobie, że wszystko jest nic nie warte i że lepiej stać w bezruchu czekając na burzę i spadający na Ciebie deszcz. Ale nigdy nie możesz się poddać.

Musimy karmić siłę woli, która nie pozwala nam się poddawać

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) większość badaczy definiuje siłę woli, która pomaga Ci iść dalej, jako:

  • Umiejętność pozostawania zaangażowanym w troszczenie się o swoje dobre samopoczucie.
  • Poza tym umiejętność wyłączania nieprzydatnych myśli (na przykład myślenia, że może Ci się nie udać), aby odzyskać siłę. Zamiast tego należy wzmacniać takie myśli, które pomagają osiągnąć cel.
  • Wiedza na temat tego jak regulować emocje. Zrozumienie, że lęk może powstrzymywać Cię przed przezwyciężaniem trudności.
  • Zrozumienie, że siła woli może stracić swoją moc i nie zawsze uda się zachować motywację. Dlatego też trzeba się o nią troszczyć i budzić ją każdego dnia.
Kobieta na łące

Dasz radę!

Mantra, która pomoże Ci się nie poddać w chwilach zwątpienia, polega na powtarzaniu sobie cały czas “Dam radę”. I oczywiście, że dasz! Masz wszystko, czego potrzebujesz, aby skonfrontować się, działać, rozwiązywać i pokonywać. Ludzie nie rodzą się widząc jak być silnymi. Mimo tego niedługo odkryjesz, że nie masz innego wyboru niż powstać i walczyć o swoje.

Albert Bandura podkreślił kiedyś znaczenie pracy nad poczuciem własnej skuteczności. To nic innego niż wiara we własne możliwości, które pozwolą Ci coś osiągnąć, poprawić siebie i odnieść sukces. Przytoczył dość obrazowy przykład tego, w jaki sposób wymiar psychologiczny może pomóc danej osobie.

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w pokoju, w którym jest tylko jedno zamknięte wyjście. To bardzo stare i zardzewiałe drzwi, a Ty masz setkę kluczy, z których tylko jeden będzie w stanie je otworzyć i pozwoli Ci się wydostać.

Tym samym poczucie własnej skuteczności to zapewnienie, że prędzej czy później znajdziesz wyjście. Może Ci to zająć trochę czasu i być może będziesz musiała wypróbować wszystkie 99 kluczy zanim znajdziesz ten, który otwiera drzwi. Mimo tego nie poddawaj się!

Jest nadzieja dla osób, które się nie poddają, bo jest czas na wszystko

Musisz patrzeć realistycznie na różne sytuacje, ponieważ czasami poddanie się i zrobienie kroku do tyłu lub wycofanie się z określonych bitew jest nie tylko właściwe, ale i zdrowe. Mimo tego musisz iść do przodu i wykazać się odwagą. Dlatego nie poddawaj się!

Ludzie mówią często, że czasami trzeba przegrać bitwę, aby zwyciężyć wojnę. Wszystko dlatego, że życie jest wypełnione niezapomnianymi słonecznymi dniami, a mimo tego w Twoją stronę i tak może zbliżać się burza.

W takich momentach nie możesz zrobić nic poza założeniem płaszcza przeciwdeszczowego nadziei i tańczeniem w deszczu w oczekiwaniu na pojawienie się słońca, które gdy nadejdzie poranek ponownie obdarzy Cię swoim pełnym miłości pocałunkiem.

Pamiętaj, że jutro nadejdzie jeśli się nie poddasz i będziesz odważna oraz pewna siebie. Nie możesz o tym zapomnieć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martijn, C., et al. (2002). Getting a grip on ourselves: challenging expectancies about loss of energy after self-control. Social Cognition, 20, 441-460.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.