Kryzysy to okazja do skupienia się na tym, co naprawdę ważne

Kryzysy stawiają nas twarzą w twarz z trudną rzeczywistością. Uczyń swój horyzont wyraźniejszym, pozostawiając tylko ważne i istotne rzeczy w swoim polu widzenia. Zadaniem każdego z nas jest przywrócenie tej jasności z powrotem do naszego codziennego życia, aby wszystko było lepsze i przyjemniejsze. W naszym dzisiejszym artykule opowiemy Ci coś więcej o tym, dlaczego kryzysy są tak naprawdę ogromnymi szansami.
Kryzysy to okazja do skupienia się na tym, co naprawdę ważne
Alberto Álamo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alberto Álamo.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kryzysy stawiają nas przez koniecznością rozwiązania trudnych problemów. Psychologia pokazuje, że rzeczywistość może wpływać na to, jak się czujesz. Jednak nie robi tego w sposób bezosobowy, ponieważ nie jesteś tylko zwykłym widzem.

W związku z tym użyjesz z reguły własnej skali subiektywnych i indywidualnych priorytetów, aby określić, jakie są naprawdę ważne rzeczy w obecnym kryzysie. Zobaczysz, że kryzysy to też szanse. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten ciekawy temat!

Co jest takiego specjalnego jest w obecnym kryzysie spowodowanym przez koronawirusa? Cóż, na początek wszyscy zmieniamy wiele naszych codziennych procedur.

Ograniczenia związane z odosobnieniem zmusiły nas do zmiany naszego codziennego życia w bezprecedensowy sposób. Musieliśmy dokonać zmian w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i zawodowym.

Zmiany te wpływają na nas na wielu różnych poziomach. Stoimy w obliczu scenariuszy, których nigdy nie mogliśmy sobie wcześniej nawet wyobrazić. Jednym z przykładów są pary, które znajdowały się na etapie separacji, ale nie miały innego wyjścia, jak tylko znów zamieszkać razem przez nieokreślony bliżej czas.

Innym przykładem są ludzie, którzy właśnie dokonali dużych inwestycji, a teraz znajdują się w niepewnej sytuacji finansowej – dotknął ich scenariusz, który jest znacznie gorszy, niż mogliby sobie kiedykolwiek wyobrazić.

Przytulanie

Wiele innych przykładów wyłoniło się ze środków zapobiegających zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Zatem w takich okolicznościach możliwość spojrzenia przez mgłę i zidentyfikowania tego, co jest ważne, jest naprawdę dobrym punktem wyjścia do dalszych rozważań.

Kryzysy stawiają nas twarzą w twarz z trudną rzeczywistością. Uczyń swój horyzont wyraźniejszym, pozostawiając tylko ważne i istotne rzeczy w swoim polu widzenia. Zadaniem każdego z nas jest przywrócenie tej jasności z powrotem do naszego codziennego życia, aby wszystko było lepsze i przyjemniejsze.

W naszym dzisiejszym artykule opowiemy Ci coś więcej o tym, dlaczego kryzysy są tak naprawdę ogromnymi szansami.

Kryzysy to także nowe możliwości

Wielu ekspertów z dziedziny psychologi szybko udzieliło nam wskazówek i rad, które miały na celu pomóc ludziom poradzić sobie z tą sytuacją w najlepszy możliwy sposób. Mówią nam oni, że kryzysy to szanse. Niektóre z najmądrzejszych zaleceń dotyczą restrukturyzacji lub przeformułowania codziennej rutyny tak, abyśmy nie popadli w pewien tymczasowy chaos.

Inni również zalecają jak najwięcej ćwiczeń fizycznych w walce z siedzącym trybem życia. Ponadto jeszcze inni mówią nam o tym, jak ważne jest uświadomienie sobie rodzaju myśli, które mamy, jak często się one pojawiają i jak one na nas wpływają.

Oprócz tych wskazówek bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę z własnej sytuacji. Odbyła się jakiś temu ciekawa dyskusja na temat różnic między akceptacją a rezygnacją. Obecna sytuacja to dobra okazja do przećwiczenia akceptacji, przy jednoczesnym odrzuceniu poczucia rezygnacji.

To wspaniały pomysł, aby spróbować rozwinąć się jako osoba i poprawić jak najwięcej w swoim życiu, wykorzystując fakt, że mamy więcej wolnego czasu do spędzenia w domu. Powinniśmy jednak także poszerzać horyzonty i szukać nowych sposobów spędzania czasu.

Analogicznie rzecz biorąc dobrym pomysłem jest pozwolenie sobie na od czasu do czasu na dzień w smutnym nastroju. Odsuń się od szalonego tempa życia i obsesyjnych myśli, ucząc się relaksować, poświęcając czas samemu sobie, medytując, czytając dla przyjemności lub oglądając ulubione programy telewizyjne.

Czas dowiedzieć się, co jest naprawdę ważne

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wszyscy doświadczyliśmy rzeczy, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Jednak w tym morzu sprzecznych emocji i myśli masz możliwość wyboru sposobu odczuwania i interpretowania tego, co się dzieje wokół Ciebie.

A co jeśli spróbujesz wyciągnąć wnioski z tej sytuacji? A co jeśli ocenisz, co jest dla Ciebie naprawdę ważne?

Zagubiona kobieta

Odkąd rozpoczęło się przymusowe zamknięcie, wszyscy słyszeliśmy o wspaniałych przykładach solidarności i ducha wspólnoty. Nawet nie zdając sobie z tego sprawy, prawdopodobnie rozmawiałeś z sąsiadami, z którymi nigdy wcześniej nie zamieniłeś ani słowa. Być może nawet zapytałeś ich, jak się czują.

Wzięliście sobie do serca ten stary frazes: „nie wiesz, co masz, dopóki tego czegoś nie stracisz”. Jeśli kiedyś ceniłeś uściski swoich bliskich, teraz te uściski nabrały zupełnie nowego wymiaru.

Jesteśmy pewni, że przed pandemią miałeś liczne obawy i zmartwienia. Jednak rzeczy, które wcześniej Cię martwiły, prawdopodobnie zostały teraz zepchnięte na dalszy plan od początku trwania okresu odosobnienia.

Teraz wszyscy martwimy się, czy z naszymi braćmi lub siostrami wszystko w porządku, czy nasi rodzice dbają o siebie i czy nasi starsi krewni czują się samotni, czy też nie. Martwimy się o nasze dzieci, które cały czas muszą radzić sobie z przebywaniem w domu i czy są szczęśliwe, czy właściwie się uczą i dobrze się bawią.

Rewolucja w postaci prostego życia

Jeśli zdamy sobie sprawę z tego, co się dzieje, wszystko to może spowodować cudowną zmianę w całym naszym życiu. Wszyscy moglibyśmy mieć rewolucję w postaci „prostego życia”!

Ta rewolucja oznacza, że nie będziemy potrzebować niczego więcej, niż tylko zwykłej rozmowy i kilku uśmiechów, aby poczuć się spełnionym. Docenimy, co to znaczy móc wyjść z domu, cieszyć się słonecznym dniem i spacerować bez żadnych ograniczeń. Ponadto zaczniesz cenić sobie popołudnia z rodziną lub wyprowadzanie psa na spacer bez żadnych ograniczeń czasowych.

W życiu codziennym wydarza się wiele rewolucji, takich jak wielkie trzęsienia ziemi lub inne poważne kryzysy, które zdają się zatrzymywać czas. Jednak wszystkie dają możliwość skupienia się na tym, co jest ważne w życiu i dopracowania listy naszych priorytetów.

Dlatego też wszyscy powinniśmy uczyć się z tego doświadczenia i zdawać sobie sprawę, że kryzysy to szansa na lepszą przyszłość!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.