Bycie liderem to coś o wiele więcej niż samo tylko bycie odpowiedzialnym...

Jeśli postrzegamy przywództwo jako coś charakteryzującego się cechami osobistymi, dojdziemy do wniosku, że bycie liderem jest czymś wrodzonym. Urodzony lider to osoba, która wie jak kierować grupą ludzi i ktoś, kto lubi organizować rzeczy. Ponadto, wie jak rozwiązać każdy pojawiający się problem.
Bycie liderem to coś o wiele więcej niż samo tylko bycie odpowiedzialnym...

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2019

Jak możemy zdefiniować lidera? Czy to osoba, która jest odpowiedzialna za firmę lub ktoś, kto podejmuje wszystkie decyzje w zespole pracowniczym? Czy istnieje szereg cech, które dana osoba musi mieć, aby być liderem? Z pracy i organizacyjnego punktu widzenia istnieje kilka osobistych i behawioralnych cech związanych ze stanowiskiem danej osoby w firmie. Sprawiają one, że identyfikacja lidera jest o wiele łatwiejsza. Niemniej jednak, pytanie zadawane przez wiele osób brzmi: czy bycie liderem jest czymś wrodzonym, czy jest to coś możliwego do osiągnięcia?

Jeśli postrzegamy przywództwo jako coś charakteryzującego się cechami osobistymi, dojdziemy do wniosku, że bycie liderem jest czymś wrodzonym. Urodzony lider to osoba, która wie jak kierować grupą ludzi i ktoś, kto lubi organizować rzeczy. Ponadto, wie jak rozwiązać każdy pojawiający się problem.

Dodatkowo, jeśli postrzegamy przywództwo jako coś, co zależy od pozycji osoby  w firmie lub grupie, dochodzimy do wniosku, że bycie liderem nie jest wrodzone. “Ukształtowany” przywódca kształtuje się w czasie dzięki swoim doświadczeniom takim jak pozycje, które mieli, ich relacje z innymi pracownikami oraz sposób, w jaki kierują grupą. W tym przypadku charakterystyka determinująca bycie liderem nie byłaby związana z ich osobowością.

“Liderem jest ten kto zna drogę, idzie drogą i pokazuje drogę.”

-John C. Maxwell-

Z drugiej strony, kiedy kojarzymy przywództwo z zachowaniem danej osoby, powinniśmy zwracać uwagę na to co robią. Czy ta osoba kieruje swoje zachowanie w kierunku produktywności firmy, czy raczej w kierunku relacji społecznych w miejscu pracy ? W zależności od zachowania lidera możemy zidentyfikować przywództwo zgodnie z potrzebami, na których się koncentrują.

Charakterystyka dobrego lidera

Poza wszystkim o czym już mówiliśmy, bycie liderem to także charyzma i inspirowanie innych do osiągania wspaniałych rzeczy, coś w rodzaju wzoru do naśladowania. Zasadniczo bycie odpowiedzialnym niekoniecznie oznacza, że ​​jesteś liderem. Chociaż istnieją cechy osobowości, które mogą ułatwić przywództwo, musimy pamiętać, że kierowanie innymi jest dwukierunkową koncepcją, która odnosi się zarówno do tych co wpływają na innych jak i tych, którzy są pod wpływem.

Aby być liderem, dana osoba musi umieć postępować z ludźmi w sposób asertywny. Muszą być empatyczni, umieć komunikować się z innymi, być zmotywowani i pracowici. Zasadniczo muszą mieć wszystkie dobre cechy, których ludzie szukają u profesjonalisty. Muszą wiedzieć jak pracować w grupie, posiadać kreatywność w rozwiązywaniu problemów i wyjaśniać cele organizacji, aby prawidłowo je realizować.

Bycie liderem w pracy

Osoba może urodzić się z pewnymi umiejętnościami, aby prowadzić innych. Jeśli jednak chcą kierować we właściwy sposób, muszą zrobić dwie rzeczy. Przede wszystkim muszą doskonalić umiejętności, które już posiadają. Po drugie muszą opracować nowe.

Ponadto nie wolno nam zapominać, że bycie liderem wymaga tworzenia i utrzymywania dobrego środowiska. To coś, co robią zarówno lider, jak i ci którymi kieruje. Musimy pamiętać, że wszyscy możemy wybrać kogo chcemy jako naszego lidera. Dlatego przywództwo nie powinno być zaniedbywane, ale zdobywane każdego dnia.

“Najlepsi liderzy mają wysoki współczynnik wyrozumiałości. Oni naprawdę dbają o swoich ludzi.”

-Brian Tracy-

Bycie liderem wymaga znacznie więcej niż tylko sprawowania władzy

Jak widać, bycie liderem wymaga znacznie więcej niż umiejętności kierowania i prowadzenia. Kierowanie to wpływanie na innych sprawiając, że chcą robić to co się proponuje i motywować ich do tego. Liderem jest ktoś, kto potrafi sprawić by inni pracowali wygodnie i wydajnie.

Zespół w pracy

Liderem jest ktoś kto rozpoznaje wartości i umiejętności innych ludzi a także zachęca ich do dalszego rozwoju. Bardzo dobrze znają swój zespół i są świadomi swoich mocnych i słabych stron. Dobry lider nie ciągnie swojej drużyny na dół. Są inspirujący, pomocni i zawsze upewniają się, że zespół w pełni wykorzystuje swoje mocne strony.

Dlatego bycie liderem nie jest łatwe. Przywództwo nie jest przeznaczone dla wszystkich. Ci, którzy mają w sobie lidera, są w stanie zmotywować innych do robienia wielkich rzeczy. Wiedzą kiedy i jak podjąć ryzyko, aby uzyskać jak najlepsze wyniki. Najważniejsze jest zachowanie otwartego umysłu, elastyczności i odpowiedzialności. Przywódcy muszą pamiętać, że ci co są pod nimi także znajdują się w dużej części równania.

“Liderzy stają się wspaniali nie ze względu na ich moc, ale ze względu na ich zdolność do wzmacniania innych.”

-John C. Maxwell-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.