Oddziaływanie depresji na relację matki z dziećmi

Matka i córka - oddziaływanie depresji

“Żaden język nie zawiera słów, które w wystarczający sposób wyraziłyby siłę, piękno i bohaterstwo kryjące się w matczynej miłości” – powiedział swego czasu Edwin Chapin. Oddziaływanie czynników, takich jak depresja może jednak negatywnie wpłynąć na okazywanie wspomnianej miłości.

Tylko matka i dzieci rozumieją doskonale więź, która ich zespala od samego początku. Więź ta jest niesamowicie silna, mocna i nierozerwalna, jeśli tylko obie strony są sobie oddane, a miłość szczera. Jednakże istnieje wiele czynników zewnętrznych, których oddziaływanie może na nią wywrzeć nieodwracalny wpływ.

Depresja to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób nowoczesnego społeczeństwa. Brak zrozumienia przez otoczenie i samotność, jakie często jej towarzyszą, to charakterystyczne odczucia, z jakimi na co dzień zmaga się dotknięta chorobą osoba.

Przeczytaj również podobny artykuł: Depresja – najtrudniej jest wstać rano z łóżka

Problem polega na tym, że trudne odczucia matki nie pozostają bez wpływu na otoczenie, w tym również na to, jak się czują dzieci. Oddziaływanie matki na najważniejszą z relacji jest bardzo silne.

Oddziaływanie depresji na relację matki z dzieckiem

Wpływ rodziców na dziecko jest bardzo ważny, ponieważ ma bezpośrednie znaczenie w jego rozwoju. Nastrój, w jakim jest matka ma nieopisany wpływ na dziecko zwłaszcza w pierwszych dniach po jego przyjściu na świat.

Przeczytaj również podobny artykuł: Antydepresyjny umysł – o co w nim chodzi?

Matka przytula córkę

To zupełnie normalne, że po wydaniu na świat dziecka, matka odczuwa pewien lęk, czy niepokój. Może się on jednak przerodzić w pewien rodzaj psychicznego wycofania, które będzie negatywnie wpływać na dziecko.

Przeczytaj również podobny artykuł: Depresja – zapobiegnij jej rozwijając te trzy umiejętności

To chwila, w której można jeszcze przywrócić całą sytuację do normy, choć ze względu na stopień zaawansowania choroby, nie wszystkim udaje się to osiągnąć.

Jeżeli depresja przybiera postać długoterminową, przeciąga się w czasie, oddziaływanie choroby nie pozostawi bez szwanku relacji rodzicielskiej. Oddziaływanie będzie tym silniejsze, im młodsze jest dziecko. W jaki sposób mogłoby się to objawiać?

Dziecko zacznie się skupiać na zaspokajaniu wymagań matki do tego stopnia, że w pewnym momencie postawi je ponad swoje własne potrzeby.

Przeczytaj również podobny artykuł: Depresja – łatwiej ją zrozumiesz dzięki temu krótkiemu filmowi

Oddziaływanie depresji na relację z dzieckiem – badania

Donald Winnicott, angielski psychoanalityk był jedną z najważniejszych postaci jeśli chodzi o leczenie depresji dotykającej matek. Jego zainteresowanie oddziaływaniem tej choroby na więź matki z dzieckiem wzrosło, gdy na konsultację zgłosiła się matka zaniepokojona utratą wagi swojego synka.

Jego uwagę przykuł fakt, że matka ta pogrążona była w depresji. Ponadto dostrzegł, że obawa o synka dawała jej ulgę. Czynnik ten sprawiał, że w jej umyśle inne problemy były spychane na dalszy plan.

Następnie w kontakcie ze wspomnianym synem wyszło na jaw, że jego matka jest maltretowana przez ojca, który jej kosztem dodawał sobie poczucia własnej wartości.

Przeczytaj również podobny artykuł: Depresja: najbardziej skuteczna metoda leczenia

W tej sytuacji Winnicott zalecił, by matka skorzystała z terapii, która rozwiązałaby przyczyny problemu, jaki w rezultacie dotknął jej syna.

Jaka jest depresyjna matka?

Matka pogrążona w depresji powstrzymuje swoje naturalne instynkty kierowane normalnie ku dziecku. To wywiera silne oddziaływanie na więź, która ich łączy. W jaki sposób widać to u dziecka? Tak jak w wymienionym powyżej przypadku, dziecko może przestać jeść, ale efekt może być zróżnicowany.

Jeżeli dziecku brakuje poczucia bezpieczeństwa i matczynego ciepła, dziecko prawdopodobnie wyrośnie na kogoś, kto będzie zaspokajał potrzeby innych kosztem własnych.

Przeczytaj również podobny artykuł: Trudne chwile – 7 porad, które pomogą Ci je przetrwać

Cały zachodzący proces może skutkować tym, że dziecko będzie niezdolne do nawiązywania prawidłowych relacji z otoczeniem. Znane są również przypadki dzieci, które na skutek depresji matki przestały się uśmiechać w sposób naturalny. Wyłącznie formują udawany uśmiech, aby zaspokoić innych.

Jak w depresji matki poprawić więź z dzieckiem?

Depresja to złożona choroba, której leczenie nie jest łatwe. Kiedy zapada na nią matka, potrzebuje dużych pokładów energii, determinacji i silnej woli, aby mogła uporać się z tym nie łatwym problemem. Jednym z takich czynników dodających sił do walki z chorobą jest miłość do dziecka.

Bycie matką jest czymś niezwykle wielkim, a jednocześnie niezwykle trudnym

-Ricki Lake-

Przeczytaj również podobny artykuł: Depresja? Te cytaty pozwolą Ci się z nią uporać!

Trzeba pamiętać o tym, by nie pomniejszać znaczenia choroby. Świadome podejście do faktu, że cierpi się na depresję pomaga nadać jej właściwe miejsce w życiu i uwzględniać w swoich planach. Wyparcie sytuacji może ją wyłącznie pogłębić. Ucz się ufać, słuchać i rozumieć.

Matka i syn

Kiedy mówimy o depresji oczywiste jest również, że nie można podejmować wyjścia z sytuacji na własną rękę. Konieczne jest skorzystanie z pomocy i nadzoru specjalisty. Może on pomóc Ci rozjaśnić sytuację, nakreśli jak walczyć z chorobą, by w jak najmniejszym stopniu wpływała ona na relacje z bliskimi.

Przeczytaj również podobny artykuł: Leczenie depresji – nowa teoria według Aarona Beck’a

To kim jestem i kim chciałbym zostać, zawdzięczam mojej matce

-Abraham Lincoln-

Depresja może stać się czynnikiem determinującym relację matki z dzieckiem, od samego początku wpływając na rozwój dziecka. Dlatego należy podejść do choroby świadomie, aby mimo jej występowania, dać dziecku to, co najlepsze.

Scroll to Top