Depresja - zapobiegnij jej rozwijając te trzy umiejętności

Depresja - zapobiegnij jej rozwijając te trzy umiejętności

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2017

Depresja i jej objawy to temat, który bardzo często porusza się w wielu artykułach i opracowaniach psychologicznych. Bywa, że udziela się również rad na temat tego, w jaki sposób opanowywać jej objawy i żyć z nimi.

Co jednak często pomija się w tego typu opracowaniach to fakt, że depresja to coś, czego można uniknąć. Aby to jednak osiągnąć, trzeba rozwinąć w sobie pewne umiejętności.

Nie jest żadną tajemnicą, że depresja każdego roku atakuje coraz więcej osób na całym świecie. Potwierdzają to liczne badania. Stała się ona tak powszechna, że wiele osób wyraża się o niej, jak gdyby była czymś zupełnie normalnym. Mówią: “Dopadła mnie depresja” i już. Jak gdyby było to coś, co nie zasługuje na większą uwagę.

“Jak cudowne było moje życie. Jaka szkoda, że nie uświadomiłam sobie tego wcześniej.”

-Colette-

Choć czyni się wysiłki, aby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat tego zaburzenia, wielu ludzi nadal nie rozumie różnicy między zwykłym smutkiem a depresją.  Ta ostatnia nie jest normalnym stanem, lecz zaburzeniem, które wymaga konkretnych działań.

Smutek to emocja, depresja natomiast to choroba – musimy to jasno rozumieć. I jak każda inna choroba, jeżeli odpowiednio wcześnie podejmiemy odpowiednie kroki, możemy zapobiec jej pojawieniu się.

Depresja – aby jej zapobiec poznaj dokładnie Twoje uczucia

Zazwyczaj ludzie bardzo nieprecyzyjnie opisują swoje emocje. Nie jest to jednak problem językowy, lecz raczej błędny sposób myślenia. Wiele razy nie podejmuje się odpowiednich wysiłków mających na celu pojęcie i ujęcie w słowa tego, co tak naprawdę dzieje się w naszym wnętrzu.

Serce w butelce

Prawda jest taka, że nie jest łatwo nazwać po imieniu i “spuścić z łańcucha” nasze emocje. Można to osiągnąć tylko poprzez stały, regularny i ukierunkowany wysiłek. Dobrą pomocą może być spróbowanie opisania emocji na kartce, aby dokładniej sprecyzować ich naturę.

Zastanów się, co tak naprawdę czujesz. Złość? Frustrację? Jesteś szczęśliwy, czy może ogarnęła Cię euforia? Bywa, że różnice są subtelne, lecz istotne.

Jeżeli nauczysz się odpowiednio rozpoznawać swoje emocje, dasz gigantyczny krok w stronę zapobiegania depresji. Pomoże Ci to bowiem uporządkować Twoje myśli. W konsekwencji, lepiej zrozumiesz napotykane przez siebie problemy i znacznie skuteczniej będziesz wizualizować ich możliwe rozwiązania.

Zwiększ swój poziom empatii

Kluczowym czynnikiem, aby zapobiec depresji jest rozwinięcie w sobie empatii. Jest to bowiem cecha, która pozwala Ci zrozumieć uczucia drugich i wczuć się w ich położenie.

Sprawia ona, że jesteś w stanie spojrzeć na sytuację z cudzego punktu widzenia, biorąc pod uwagę odmienne okoliczności, inne zainteresowania, motywy i sposób myślenia.

Kobieta depresja

Dlaczego empatia może pomóc zapobiec depresji? Pomyśl, jeżeli wyrobisz w sobie nawyk rozumienia drugich, znacznie łatwiej Ci będzie zrozumieć samą siebie. Pozwoli Ci to również wybić się ze swojego sposobu myślenia i spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy.

Oczywiście, nie da się również przeoczyć faktu, że poprawi się dzięki temu jakość naszych relacji z drugimi.

Ludzie cechujący się empatią zawsze są mniej samotni i bardziej elastyczni. Są dzięki temu znacznie bardziej tolerancyjni i – co za tym idzie – mniej konfliktowi. U osoby z dobrze rozwiniętą empatią rzadko kiedy pojawia się depresja.

Naucz się komunikować w sposób asertywny

Sposób, w jaki komunikujesz się ze światem determinuje to, jakie relacje z nim nawiązujesz. Nie ma innej metody na to, by dowiedzieć się, co myśli czy czuje druga osoba, jak obserwowanie tego, w jaki sposób się komunikuje.

Może to być prosty gest, słowa, a nawet cisza. Człowiek może się wyrażać również poprzez sztukę. Porozumiewanie się z drugimi jest bowiem nieodłączną cechą człowieczeństwa.

Komunikacja

Nawet, jeśli bardzo tego nie chcesz, od tego, co przekazujesz drugim, zależy jakość więzi nawiązywanych z innymi.

Jeżeli milczysz, choć masz coś do powiedzenia, nie będziesz zrozumiany, lecz wywołasz uczucie zagubienia. Jeżeli natomiast mówisz to, co masz do powiedzenia, lecz robisz to nie dbając o formę przekazu, zamiast zrozumienia otrzymasz gwałtowną lub nawet agresywną odpowiedź.

Asertywna komunikacja polega na tym, że udaje nam się wyrazić to, co czujemy i myślimy w sposób, który jest zrozumiały dla drugich. Jeżeli chcemy opanować tę sztukę, konieczny będzie ciągły trening. Musisz też pamiętać, że nie możesz na siłę sprawić, by ktoś zrozumiał coś w taki czy inny sposób.

To jednak, co zależy od Ciebie to jasne, spokojne i otwarte wyrażanie tego, co myślisz i czujesz. Zwiększysz w ten sposób prawdopodobieństwo bycia zrozumianym.

Umiejętność rozpoznawania emocji, empatia oraz asertywna komunikacja to umiejętności ściśle ze sobą powiązane. Pomogą one uchronić Cię przed chorobą, jaką jest depresja.

Pamiętaj jednak, że nie pojawiają się one w naszym życiu w sposób spontaniczny, musisz je kultywować codziennie, aby weszły Ci w nawyk. Z całą pewnością nie jest łatwo to robić, ale z całą pewnością warto. Wszystko to znajdzie bowiem swoje odbicie w Twojej jakości życia oraz w szczęściu osobistym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.