Depresja? Te cytaty pozwolą Ci się z nią uporać!

Depresja? Te cytaty pozwolą Ci się z nią uporać!

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2017

Depresja jest chorobą zaliczającą się do naprawdę skomplikowanych. Wiele osób żyje i zmaga się z nią od lat, nie wykazując przy tym żadnych objawów zewnętrznych. Inni ludzie są natomiast bardziej na nią podatni i łatwiej dostrzec typowe oznaki choroby. Niezależnie jednak od tego, każda osoba, którą dopadła depresja musi stawić czoła chorobie. Jest to typowe wyzwanie, jakie stoi przed chorym każdego kolejnego dnia.

Gdy depresja już zawładnie Twoim umysłem, możesz pomyśleć, że już przegrałaś. Ale nie poddawaj się. Spróbuj przypomnieć sobie cenne razy, jakie zawierają zamieszczone przez nas poniżej cytaty. Nie są to rzecz jasna skuteczne sposoby na rozwiązanie Twoich problemów. Ale pomogą Ci spojrzeć na Twoją sytuację z innej, dającą więcej nadziei perspektywy, oraz pozwolą łagodniej przechodzić przez kolejne dni.

Depresja to niezwykle ciężka, choć powszechnie lekceważona choroba duszy

“Moje życie było naprawdę wspaniałe.
Jaka szkoda, że nie zrozumiałam tego wystarczająco wcześnie”
Colette

Twoje życie nie musi być w pełni doskonałe. Liczne wzloty i upadki są dowodem tego, że posuwamy się wzdłuż jednej, własnej, niekiedy może tylko nieco zbyt wyboistej drogi. Oczywiste jest, że depresja uniemożliwi Ci ujrzenie lub osiągnięcie tych wszystkich tych wspaniałych rzeczy, które na Ciebie czekają. Ale nie oznacza to jednak, że powinniśmy przestać istnieć i zapomnieć o toczącym się wokół normalnym życiu.

Pomyśl o ludziach, którzy kochają Ciebie, a także i o tych, których Ty kochasz. Daj sobie czas na odpoczynek i walkę z tak ciężką chorobą, jaką jest depresja, ale następnie spójrz z nadzieją przed siebie i kontynuuj podróż swoją własną ścieżką przez życie.

Serce

Pewnego dnia okaże się bez wątpienia, że wszystkie Twoje rany psychiczne zamieniły się w jedynie stanowiące pewną niedogodność odciski na duszy, a później same znikną. Jednak i tak wpływają one na kształtowanie Twojej osobowości i tego, kim jesteś.

“Depresja jest karmiona niewyleczonymi ranami na duszy.”
Penelope Sweet

Jeśli nie nauczysz się tego, jak uzdrowić swoją przeszłość, nie będziesz mogła mieć mieć szczęśliwej przyszłości. Czasami po prostu trzeba zamknąć się gdzieś w ustronnym miejscu i wypłakać się w pełni. To pozwoli Ci choć na chwilę uzdrowić swoje serce, nabrać sił do dalszej walki i zobaczyć wyraźnie wszystkie swoje problemy, które będziesz musiała rozwiązać.

Depresja jest bowiem wynikiem, a nie przyczyną. Nie walcz z nią, zajmij się powodami tej choroby. To i tak jest tylko część całego procesu. Część, która stopniowo będzie uzupełniać się podczas działania. Może zająć Ci to rok, zanim zdecydujesz się to zrobić, może dłużej. Ale nikt nie może zrobić tego za Ciebie. Poszukaj pomocy, zastanów się, czego potrzebujesz i pozwól sobie pomóc we wszystkim, w czym się tylko da.

Zapomnij o przeszłości, zadbaj o swoją przyszłość

“Popełniłem najgorszy błąd, jaki tylko można w życiu popełnić.
Zapomniałem o byciu szczęśliwym.”
Jorge Luis Borges

Życie jest tak ulotne i krótkie, że gdy spojrzymy wstecz na całą historię ludzkości i świata, to szybko stwierdzimy, że tak naprawdę jesteśmy tylko westchnieniem. W związku z tym koniecznie musisz nauczyć się tego, jak być szczęśliwą. Nie ograniczaj się tylko to spoglądania na mijające w pośpiechu dni. Codziennie szukaj powodów do uśmiechu. Nawet jeśli przeżywasz trudne chwile lub chce Ci się płakać i uciec od świata zewnętrznego.

Rozmowy z przyjaciółmi, spotykanie się z wyjątkowymi ludzi i śmiech to najważniejsze rzeczy, dzięki którym depresja nie będzie w stanie przejąć nad Tobą władzy. Nie chcesz przecież osiągnąć wieku, który określa się jako starość i uświadomić sobie wtedy, że tak wiele w życiu Cię przecież ominęło.

“Depresja to po prostu niezdolność do budowania przyszłości.”
Rollo May

Jeśli będziesz nieustannie przywiązana do przeszłości, nie uda Ci się w żaden sposób zadbać o swoją przyszłość. Życie będzie w takim przypadku zawsze wydawało Ci się szare i pozbawione sensu. Nawet jeśli depresja Cię już opuści definitywnie.

Uwolnienie się

Cała tajemnica polega nie na tym, aby zapomnieć. Wręcz przeciwnie, powinnaś pamiętać o wydarzeniach z przeszłości, ale jednocześnie sobie z nimi poradzić. Tylko dzięki temu będziesz w stanie zbudować w sobie wystarczająco silne pragnienie dalszego życia. Co Cię powstrzymuje? Czy to naprawdę jest coś na tyle silnego, aby uniemożliwić Ci dalsze podążanie do przodu lub nadawanie ważności czemuś całkowicie nieistotnemu?

Nie obwiniaj się za wszystko. Każdy przecież kiedyś przeżywał trudne chwile. Może niekoniecznie dopadała go depresja, ale bez wątpienia tkwił w przysłowiowym dołku. Jednak najbardziej liczy się to, aby znaleźć w sobie siły i podnieść się mimo odniesionej porażki.

Pora się uwolnić od wszystkiego, czeka na Ciebie reszta życia!

“Depresja to więzienie, w którym znajdują się zarówno więzień, jak i okrutny strażnik”.
Dorothy Rowe

W przeciwieństwie do różnych innych problemów, depresja jest czymś szczególnym. W przypadku tej choroby to Ty właśnie jesteś swoim największym wrogiem. Z łatwością możesz wpaść w błędne koło pełne winy, bólu, smutku i samotności. Nie pozwól na to! Jesteś wyłączną właścicielką swojego życia i musisz wziąć na siebie odpowiedzialność i kontrolę nad nim. Tylko ty możesz zdecydować, w jaki sposób i kiedy przerwać to cierpienie.

Założymy się w tym momencie, że jesteś święcie przekonana, że nikt nie ma tak źle w życiu, jak Ty. Ale mylisz się, depresja codziennie dopada naprawdę mnóstwo osób. Nie od parady uważa się ją za jedną z najczęściej występujących obecnie chorób cywilizacyjnych. Znajdź powody, dla których możesz cenić samą siebie. Postaraj się także zrobić wszystko, aby zminimalizować cierpienie – a także znajdź jego przyczynę.

“Depresja oznacza, że każdy dzień rozpoczyna się od aktu odwagi i nadziei.
Czyli od wstania z łóżka.”
Autor anonimowy

Życie dzień po dniu to jeden z podstawowych celów ludzi zmagających się z uzależnieniami, a także z chorobami takimi, jak depresja. Wiesz dlaczego tak jest? Ponieważ w takich przypadkach nie można zaplanować niczego na dłużej, już nie mówiąc o całym dalszym życiu. Najpierw należy nauczyć się walczyć o dzień dzisiejszy i każdy kolejny.

Depresja

To nie ma znaczenia, jeśli nie masz na to ochoty, codziennie trzeba się obudzić i wydostać się z łóżka. Dobrą strategią jest znalezienie sobie jakiegoś interesującego i zajmującego sporo czasu zajęcia. Im dłużej nic nie robisz, tym większe prawdopodobieństwo tego, że depresja z Tobą wygra.

Na co jeszcze czekasz? Zacznij walczyć o siebie i swoje życie

Tylko ci, którzy doświadczyli tego, czym jest depresja, wiedzą doskonale, jak trudno jest się z nią uporać i następnie iść do przodu. Nikt nie może Cię sądzić tylko dlatego, że czujesz się słaba i nie znajdujesz w sobie woli walki. Ale trzeba coś zrobić, aby kontynuować dalsze życie, ponieważ nikt nie może podjąć walki za Ciebie.

Życie przecież polega na tym, aby stawiać czoła kolejnym wyzwaniom. Kiedyś było lepiej i będzie znów lepiej. Teraz natomiast nadszedł ten czas, aby walczyć. Najpierw na Twojej twarzy musi zagościć smutek, aby później nadeszła pora na uśmiech.

Płacz, krzycz, albo wyrażaj siebie i swoje emocje jak tylko sobie życzysz. Ale potem weź się w garść i walcz. Jest przecież jeszcze tak wiele do zrobienia i zobaczenia w dniu jutrzejszym i każdym kolejnym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.