Trudne chwile - 7 porad, które pomogą Ci je przetrwać

Trudne chwile - 7 porad, które pomogą Ci je przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2017

Przydatna porada jest jak prezent, szczególnie w trudnych chwilach. Kto z nas nie przechodził przez trudne chwile, które wydawały się nie mieć końca? W takich sytuacjach często przestajemy dbać o siebie i dajemy się przytłoczyć pesymizmowi.

Kilka dobrych rad może pomóc przetrwać trudne chwile.

„Każda trudność, przed którą udało Ci się prześlizgnąć, wróci jako duch zakłócający wypoczynek”.
-Fryderyk Chopin-

Niezależnie od tego, jak pozytywne i inteligentne jest Twoje podejście, zawsze możesz napotkać moment, w którym nie będziesz wiedzieć, co zrobić. Aby rzucić trochę światła na te ciemne, trudne chwile, przygotowaliśmy 7 porad, które mogą Ci pomóc:

1. Zaakceptuj trudne chwile, nie stawiaj im oporu

Ludzie mają tendencję myśleć, że jeśli coś dzieje się nie tak, jak by sobie tego życzyli, wszystko idzie źle. Wszystko nagle nie ma sensu. Trudno zaakceptować rzeczywistość taką, jaka jest i pogodzić się z niespełnionymi oczekiwaniami. Niestety jeśli nie zaakceptujemy rzeczywistości, będziemy ciągle narażać się na cierpienie.

Mężczyzna z oceanem zamiast włosów

Trudne chwile zawsze się pojawiają. Wyjściem nie jest próba ucieczki, ale zaakceptowanie ich. Trudne chwile mogą nas nauczyć wiele nowych rzeczy, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Są nieocenioną szansą na rozwój. Pamiętaj, że im bardziej wzbraniasz się przez zaakceptowaniem trudności, tym dłużej będziesz je rozwiązywać.

2. Nie czuj się ani nie zachowuj jak ofiara

Pokusa przyjęcia roli ofiary zawsze czeka tuż za rogiem. Jest to bardzo ludzki nawyk, ale jednocześnie bardzo szkodliwy. Co zyskasz, współczując sobie, jeśli przez to jedynie odkładasz moment, w którym musisz przyjąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w Twoim życiu?

Każdy ponosi odpowiedzialność za wszystko, co się z nimi dzieje. Nie ma problemu, który pojawia się nagle znikąd. Każda sytuacja ma związek z tym, co zrobiliśmy lub tym, czego nie zrobiliśmy.

Robienie z siebie ofiary zwiększy Twoje poczucie bezradności i umocni w przekonaniu, że nie możesz nic zrobić, aby powstrzymać niechciane wydarzenia.

3. Spójrz wgłąb siebie

Kiedy Twoje życie przepełniają problemy, to normalne, że odwracasz od nich wzrok. Próbujesz wpływać na swoje środowisko, mając nadzieję je zmienić, a tym samym pozbyć się swoich trudności.

Ale ta postawa przynosi niewiele korzyści, głównie dlatego, że rzeczywistość tworzą rozmaite czynniki, które są poza Twoją kontrolą.

Trudne chwile można pokonać, szukając rozwiązania problemu wewnątrz siebie. To Ty musisz się zmienić, ponieważ prędzej czy później wniesie to zmiany także do Twojego otoczenia.

4. Poczuj wdzięczność do wszechświata i życia

To wspaniała porada pomagająca pokonać każdą chwilę smutku lub depresji. Po prostu zamknij oczy, oddychaj głęboko i powiedz „dziękuję”. Zaufaj głębokiej mądrości życia. Jeśli przechodzisz trudne chwile, dzieje się tak dlatego, że tego potrzebujesz.

Sowa na głowie

Ten mały rytuał ma niemal magiczny efekt. Mówiąc na głos „dziękuję”, od razu przyjmujesz inny stan emocjonalny. Nie ma znaczenia, że na początku ta wdzięczność nie pochodzi z serca. Z czasem zobaczysz, że stanie się ona pełna znaczenia.

5. Pamiętaj, że wszystko się zmienia

Zapamiętaj te mądre słowa, które pasują do każdej sytuacji: „to też minie”. Wszystko we wszechświecie jest dynamiczne, stale się zmienia. Kiedy przechodzisz przez trudne chwile lub odczuwasz wielką radość, zawsze myślisz, że ten stan potrwa wiecznie. Ale tak nie jest.

Czasami trzeba odczekać chwilę i pozwolić, aby sprawy wróciły do normy. Jeśli pomyślisz o czymś innym i poświęcisz się innemu zajęciu, rozwiązania i odpowiedzi same zaczną się pojawiać. Innym razem trzeba podjąć pewne działania, a następnie zaczekać na ich owoce. Po prostu zaufaj w siłę działania.

6. Znajdź nową perspektywę

W obliczu trudności można przyjąć różne perspektywy. Można postrzegać je jako katastrofę, porównywalną z tsunami. Można je uznać za przeszkodę do pokonania, za ścianę, którą trzeba zburzyć lub za dowód tego, jak trudne jest życie.

Kolorowe ptaki w czarno-białym pokoju

Możesz też uznać tę trudność za wyzwanie prowadzące do rozwoju, szansę, żeby dowiedzieć się więcej o sobie lub nauczyć się być bardziej cierpliwym. Ty tworzysz własne myśli i wybierasz sposób, w jaki poznajesz świat. To od Ciebie zależy, jak radzisz sobie z problemami.

7. Przyjmij, że wszystko jest możliwe

Trudne chwile z otwartymi ramionami witają pesymizm. Z czasem możesz nawet zacząć myśleć, że zachowanie nadziei spowoduje tylko rozczarowanie. Warto pomyśleć o różnicy między nadzieją na najlepsze a tworzeniem iluzji. Jedna z nich uświadamia, że może zdarzyć się coś na Twoją korzyść. Druga rośnie na bezpodstawnej, obsesyjnej fantazji.

Nigdy nie zapominaj, że każdy dzień przynosi cuda, ani że jesteś w stanie pokonać wszystkie przeciwności. Masz w sobie siłę tworzenia nieoczekiwanych rzeczy.

Czasami te ogromne trudności dają Ci szansę na przekroczenie Twoich barier, poprawę umiejętności i pokazanie, że potrafisz stale się rozwijać bez względu na swój wiek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.