Obiekt A według Jacquesa Lacana

Głowa w formie labiryntu - obiekt A

Obiekt A jest jedną z najbardziej znanych teorii Jacquesa Lacana. Mówi o pożądaniu, jego niezaspokojeniu i przeniesieniu go na inne czynności.

Kiedy mówimy o psychoanalizie, najczęściej przyjdzie nam na myśl Zygmunt Freud, ojciec tej dyscypliny. Jednak różni autorzy kontynuowali jego dzieło. Jednym z nich był Jacques Lacan, autor wielu teorii takich, jak właśnie Obiekt A.

Oprócz rozwinięcia tej teorii i wskazania głównych cech obiektu A przyjrzymy się również innym rozważaniom tego autora. Zaczynamy!

Lacan

«Winny czuje się tylko ten, kto poddał się swojemu pragnieniu».

-Jacques Lacan-

Kim był Jacques Lacan, którego dziełem był Obiekt A?

Był psychoanalitykiem pochodzenia francuskiego, który wprowadził innowacyjne elementy do dziedziny psychoanalizy. Studiował medycynę, a później wyspecjalizował się w psychiatrii. Ponadto w 1938 r. rozpoczął poznawać analizę, która była procesem niezbędnym dla każdego psychoanalityka.

Lacan znany jest głównie ze swojego pierwszego eseju o stadium zwierciadła. W odniesieniu do tej i innych prac autor przyznał, że jego teorie opierały się na lekturach Freuda. Ponadto zawierały one elementy z innych dyscyplin, takich jak:

  • Językoznawstwo.
  • Filozofia.
  • Matematyka.

Z drugiej strony był bardzo aktywny w świecie sztuki. Miał dobre relacje z Luisem Buñuelem, Salvadorem Dalí, Pablo Picasso i André Bretonem. Ponadto interesował się surrealizmem, był obecny podczas publicznego czytania Ulissesa Jamesa Joyce’a i interesował się twórczością Heideggera i Hegla.

Jego podejście do psychoanalizy dało nam inny sposób spojrzenia na związek między sztuką a nieświadomością i pustką. Uznał, że praca Freuda została źle zinterpretowana przez ruch postfreudowski i powrócił do niej poszerzając ją o nowe pojęcia i zastosowania.

Tak dużą wagę przywiązywał do tej sprawy, że kosztowało go to członkostwo w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Psychoanalizy. Został z niego wydalony po przesłaniu oświadczenia, w którym przedstawił swoje pomysły. Założył jednak Francuskie Stowarzyszenie Psychoanalizy i otworzył własną szkołę w Paryżu.

Obiekt A, co to takiego?

Obiekt A jest wkładem w koncepcję obiektu w teorii psychoanalitycznej. Wynika to z potrzeby określenia pierwotnego przedmiotu teorii psychoanalitycznej. Lacan wziął za punkt odniesienia „zagubiony obiekt pożądania” Freuda. Ponadto wziął pod uwagę „przedmiot przejściowy” Donalda Winnicotta i „przedmiot cząstkowy” Melanie Klein.

Lacan zgadzał się z hipotezą Freuda, która odnosi się do „zagubionego obiektu pożądania” jako obiektu, który jest nieustannie poszukiwany i nigdy nie zostaje znaleziony. Bezobjawowa tęsknota za niespełnioną obietnicą, która pozwala jednostce uczyć się poprzez kontakt z rzeczywistością.

Kręcone schodyNa początku obiektem A Lacana oznacza brak pragnienia, gdy mamy do czynienia z czymś stałym. Ponieważ za każdym razem, gdy obiekt pożądania zostanie spełniony dana osoba szuka innego obiektu. Chociaż koncepcja ta jest znacznie obszerniejsza, obiekt A odpowiada inicjałowi Autre, co po francusku oznacza kolejny, inny. I odnosi się do kolejnego pożądania.

Lacan użył litery a jako logicznej wartości opartej na algebrze. Jest to koncepcja, którą zastosował do metaforyzacji straty. Uważa podmiot za zawieszony między pożądaniem, drugim człowiekiem, radością, miłością i udręką. Dlatego podmiotowi ciężko jest się od niego uwolnić, ponieważ w zamian musi zapłacić wysoką cenę.

Tak więc nie byłoby to coś, co straciliśmy, ale ciągłe uczucie, które jest w nas. I które wskazuje, że czegoś  w naszym życiu brakuje. Oznacza to, że obiekt A ma na celu zamaskowanie usterki.

Obiekt A i jego cechy

Był nazywany na różne sposoby przez samego Lacana: kawałek mięsa, głupota, szczyt udręki lub odrażający. Tymi nazwami próbował wyjaśnić, czym jest ta i inne teorie. Zobaczmy, z jakimi koncepcjami związany jest obiekt A:

  • Przyjemność. Obiekt A jest solidarny z tą funkcją i przyczyną pożądania. W rzeczywistości odpowiada na pytanie: w jaki sposób podmiot odczuwa przyjemność? Chodzi o zadowolenie z impulsu. Z jednej strony odczuwa przyjemność, ale z drugiej strony cierpi. Ponadto wykracza to poza zasadę przyjemności.
  • Udręka. Lacan mówi, że pojawia się, gdy nie ma pragnienia. Obiekt a się z nią wiąże, ponieważ to on stworzy rzeczywistość.
  • Brak. Obiekt A stałby się rodzajem obrazów, które ujawniają w pewnej części prawdziwe braki podmiotu. Byłoby to okno na braki.
  • Duch. Odnosi się zarówno do fantazji, jak i do rzeczywistości. Ma symboliczną, dyskursywną i znaczącą strukturę. Odnosi się do obiektu A, ponieważ podmiot może podjąć próbę przekroczenia go, aby go dosięgnąć lub zawahać się, aby zmienić pozycję.

Teoria Lacana jest tak szeroka i skomplikowana, że ​​potrzeba czasu, odpoczynku i medytacji, aby ją zrozumieć. Wynika to przede wszystkim z języka, którego używa oraz pojęć wywodzących się ze strukturalizmu i matematyki.

Aby uzyskać lepsze zrozumienie zalecamy najpierw zapoznanie się z Freudem. A następnie przechodzenie krok po kroku przez każdą z definicji Lacana, ponieważ są one ze sobą powiązane.

Podsumowując, obiekt A jest lakańskim „wynalazkiem” opartym na myśli Freuda i jego współczesnych. Jest to obiekt wskazujący na to, co jest nieosiągalne. Zbyt duża przyjemność związana z udręką, brakiem, pożądaniem i drugim człowiekiem. Innymi słowy, jest to przedmiot przyczyny pożądania lub okno jego braku lub zamaskowania.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Lacan, J. (1956/1996). El seminario. Libro 4. La relación de objeto, Buenos Aires: Paidós.

Lacan, J. (1966/1975). El objeto del psicoanálisis.

Scroll to Top