Freud i Jung - dziesięć różnic między ich nimi

Freud i Jung - dziesięć różnic między ich nimi
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2019

Istnieje niezliczona ilość kontrowersji – niektóre dość gorące – wokół tego, co głosili Freud i Jung. Możesz znaleźć ekspertów, którzy wspierają ich pomysły i innych, którzy są przeciwko nim, każdy ze swoich własnych powodów. Debaty stają się jeszcze bardziej interesujące, gdy patrzymy na obie razem zamiast pojedynczo.

Różnice między Freudem i Jungiem są interesujące ponieważ paradoksalnie, kiedy Freud i Jung po raz pierwszy rozpoczynali swoją karierę, ich myśli i teorie miały ze sobą wiele wspólnego.

W rzeczywistości były tak podobne, że były ze sobą mylone, co nie działo się później w ich karierze. Ich różnice stały się wyraźniejsze a ich typy psychologiczne rozeszły się. Chcemy wybrać się w podróż po opowieściach tych wspaniałych umysłów… Czy chciałbyś się przyłączyć?

Freud i Jung – wielkie umysły

Sigmund Freud był austriackim neurologiem, który rozpoczął i ukształtował jedną z najstarszych i najpotężniejszych dziedzin psychologii: psychoanalizę. Poza tym jest uważany przez wielu – zarówno zwolenników, jak i krytyków – za jednego z najważniejszych intelektualistów XX wieku.

Ponieważ był neurologiem, początkowo interesował się neurologią. Jego idee zaczęły się tutaj i stopniowo stawały się coraz bardziej psychologiczne, zarówno w analizie przyczyn jak i rodzajów zaburzeń, które badał.

Carl Gustav Jung był szwajcarskim psychiatrą, psychologiem i pisarzem. Był kluczowym graczem w tworzeniu psychoanalizy. Później był założycielem własnej szkoły psychologii analitycznej, znanej jako psychologia jungowska.

Praca Freuda była interesująca dla Junga. Freud publicznie ogłosił, że Jung będzie jego “następcą”. Jednak nie minęło wiele czasu, zanim poszli własną drogą z powodu osobistych i teoretycznych nieporozumień. W ten sposób Jung został wyrzucony z Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego, którym w pewnym momencie (1910) przewodził.

Freud

Freud i Jung – różnice między nimi i ich poglądami

Chociaż Freud i Jung mają wiele różnic, w tym artykule wymienimy tylko kilka tych najważniejszych.

1. Freud i Jung – psychoanalityk kontra nie psychoanalityk

Chociaż można usłyszeć termin “psychoanaliza Junga” w odniesieniu do teorii Junga, jest to błąd mianownika. Jung nie jest uważany za psychoanalityka. Właściwie to on sam zdecydował się całkowicie oddzielić od tej szkoły i stworzyć własną.

2. Termin “kompleks”

Freud uznał Junga za autora tego terminu. Freud używał “kompleksu” w swoich teoriach, takich jak “kompleks Edypa” lub “kompleks kastracyjny”. Ale dla Junga określenie “kompleks” oznaczało emocjonalnie naładowane obrazy lub koncepcje, które zachowują się jak własna osobowość, która jest podzielona. Każdy kompleks miał archetyp w swoim centrum i był związany z pojęciem traumy.

Freud i Jung

3. Parapsychologia i zjawiska psychiczne

Jung widział parapsychologię i “zjawiska psychiczne” jako bardzo ważne. Ale Freud był przeciwny badaniu takich idei i łączeniu ich z psychoanalizą; wierzył, że zrobienie tego zniekształci istniejące teorie.

4. Koncepcja “archaicznych pozostałości”

Dla Freuda “archaiczne pozostałości” dotyczyły nieświadomych form umysłu. Powiązał je z jego koncepcją zwaną “mnemicznym śladem”. Jednak dla Junga archaiczne pozostałości były czymś więcej. W rzeczywistości użył tego do stworzenia mapy nieświadomości, która różniła się od tej zaproponowanej przez psychoanalizę. Jung mówił o zbiorowej nieświadomości.

Psychoanalizował marzenia swoich pacjentów, interpretował mity z różnych kultur i włączał je do swoich badań nad symbolami alchemicznymi. Dla Junga zbiorowa nieświadomość jest częścią ludzkiej natury. Składa się z archetypowych struktur wywodzących się z najbardziej ponad zmysłowych momentów emocjonalnych ludzkości.

Mówił, że to właśnie stąd pochodzi nasz odwieczny strach przed ciemnością i nasze idee Boga, dobra i zła.

“Umysł jest jak góra lodowa, pływa z jedną siódmą objętości nad wodą”.

-Zygmunt Freud-

Twarz medytującej kobiety

5. Freud i Jung: czynniki historyczne i znaczenie teraźniejszości

W przypadku Freuda zarówno nerwica, jak i psychoza rozwijają się z powodu czynników historycznych poszczególnych osób, a nie ich obecnych czynników lub okoliczności. Oznacza to, że czynniki historyczne determinują obecne i przyszłe działania.

Jednak Jung powiedział, że działa to na odwrót. Dla niego czynniki historyczne są względne. Nawet gdy Freud nie zgadzał się w tej kwestii, nie zgadzał się ogólnie z tym, że Jung skupił się na tym, że teraźniejszość jest wynikiem przeszłości w odniesieniu do nerwicy.

“Nie jestem tym, co mi się przydarzyło, jestem tym, kim chcę się stać”.

-Carl Jung-

6. Siła życiowa a libido

Jung zdefiniował pojęcie libido jako ogólnej energii życiowej lub siły życiowej, która zmieniałaby się w zależności od tego, co jest najważniejsze w czasie ewolucji biologicznej naszego organizmu: jedzenie, śmierć, seks. Ale koncepcja libido Freuda była inna. Powiedział, że jest to głównie energia seksualna skoncentrowana w różnych częściach ciała w trakcie indywidualnego rozwoju psychoseksualnego.

7. Psycho-topologie

Dla Freuda struktura psychiczna ma trzy poziomy: przedświadomą, świadomą i nieświadomą. Z drugiej strony Jung zgodził się z poziomem świadomości, ale mówił o dwóch nieświadomych: osobistej i zbiorowej.

8. Przeniesienie

Inną różnicą między Freudem i Jungiem jest to, jak rozumieją zjawisko przeniesienia. Freud uważał, że wymaga asymetrycznego związku. Terapeuta przypomina pustą tabliczkę, w której pacjent może umieścić – przenieść – fantazje, wzorce etc., Które mają być wykorzystane do analizy. Jest jednokierunkowa.

Podczas gdy Jung wciąż uważał przeniesienie za główny problem analizy, nie podzielał tradycyjnych poglądów Freuda. Określa związek terapeutyczny pod względem wiedzy alchemicznej. Używa metafory dwóch różnych ciał chemicznych, które zmieniają się nawzajem podczas kontaktu. Innymi słowy, relacja między pacjentem a psychoterapeutą jest kolaboracyjna i dwukierunkowa.

Psychoterapia

9. Kanapa

Freud używał kanapy jako niezbędnego narzędzia do analizy, a mianowicie, aby analityk był poza zasięgiem wzroku. Jednak Jung odbywał sesje twarzą w twarz, siedząc przed pacjentem, bez kanapy.

10. Częstotliwość sesji

Kolejną różnicą między nimi była ich częstotliwość sesji. Carl Gustav Jung widział swoich pacjentów co najmniej dwa razy w tygodniu na początku, około godziny na sesję. Później przenosił je na jedną sesję tygodniowo przez około trzy lata. Freud widział jednak swoich pacjentów sześć razy w tygodniu, około 45-50 minut na każdą sesji.

Tutaj wspomnieliśmy o tylko 10 różnicach między metodami, myślami i teoriami Freuda i Junga, ale jest ich o wiele więcej. Interesujące jest spojrzenie na ich relację i to, jak każdy odcisnął swoje piętno na psychologii. Zachęcamy do głębszego zanurzenia się w ich pracy i osobowości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.