Niska tolerancja na frustrację – emocjonalna bomba zegarowa

Tolerowanie frustracji oznacza akceptację faktu, że nie zawsze będziesz w stanie uzyskać to, czego chcesz. Nie powinno ci to przysporzyć cierpienia.

Niska tolerancja na frustrację - sfrustrowany mężczyzna

Życie nie jest idealne. Nie można go też kontrolować. Jest ono pełne sytuacji i rezultatów, które często są dalekie od tego, czego się spodziewałeś. Jednak częścią procesu dojrzewania jest nauczenie się akceptowania i radzenia sobie z tą rzeczywistością. Jeśli tego nie zrobisz, niska tolerancja na frustrację wywoła w tobie ogromne cierpienie.

Kiedy coś nie dzieje się zgodnie z oczekiwaniami, masz dwie możliwości. Możesz to zaakceptować i iść dalej, albo pozostać w negatywnym nastroju i postawić się w roli ofiary. W żadnym wypadku zmiana tego, co się stało, nie jest opcją. Niemniej jednak zależnie od opcji, na jaką się zdecydujesz, możesz osiągnąć różne rezultaty. Sztywność powoduje dyskomfort, a elastyczność stwarza możliwości. Niska tolerancja na frustrację to właśnie temat naszego dzisiejszego artykułu.

Niska tolerancja na frustrację w dzieciństwie

Dzieci nie rozwinęły jeszcze w pełni swoich zdolności poznawczych. W konsekwencji są impulsywne i niecierpliwe. W rzeczywistości trudno im opóźnić gratyfikację. Innymi słowy, kiedy czegoś chcą, chcą tego tak szybko, jak to możliwe. W obliczu negacji swoich pragnień mogą reagować gniewem, płaczem, krzykiem i złym zachowaniem.

Uczenie dzieci tolerowania frustracji to jedno z najbardziej skomplikowanych zadań w procesie wychowania dziecka. Jest to jednak absolutnie konieczne. Ponieważ muszą się one nauczyć, że nie zawsze można uzyskać to, czego chcą, a to z kolei nie powinno im przysporzyć cierpienia. Z drugiej strony, gdy dziecku niczego nie odmawia się w dzieciństwie, jest ono pozbawione możliwości rozwijania tej zdolności.

Niektórzy rodzice, pragnąc chronić swoje dzieci przed bólem i rozczarowaniem, spełniają każdą ich prośbę. Poddają się i starają się zawczasu zapewnić każdą potrzebę i pragnienie swojego dziecka. W rzeczywistości nie chcą oni, aby dziecko musiało zmagać się z jakimkolwiek dyskomfortem.

Są to czyny, które zaczynają się od dobrych intencji i kochających myśli. Myśli typu „Dziecko będzie miało dużo czasu na cierpienie, kiedy dorośnie”. Jednak trzeba stawić czoła frustracji w dzieciństwie, aby nauczyć się ją tolerować. W przeciwnym razie, w dorosłym życiu, niska tolerancja na frustrację znacznie utrudni danej osobie wykonywanie swoich obowiązków, pracę i związki.

Przezwyciężyć trudności

Niska tolerancja na frustrację – co zrobić?

Dorastanie z nadopiekuńczymi rodzicami zwykle oznacza początek niskiej tolerancji na frustrację. Niemniej jednak można go przezwyciężyć. Rzeczywiście, jako osoba dorosła, możesz podjąć decyzję o zmianie swojego nastawienia i pracować nad wszystkimi obszarami, w których ci jej brakuje. Dlatego jeśli trudno ci stawić czoła przeciwnościom losu i postrzegasz je jako ogromną niesprawiedliwość lub odczuwasz duży dyskomfort, gdy twoje życzenia się nie spełniają, pamiętaj, że możesz się zmienić.

  1. Przestań chcieć wszystko kontrolować. Nie próbuj przewidywać każdego małego wydarzenia w twoim życiu. Nie próbuj kontrolować tego, co się dzieje. Przestań się bać niepewności lub zmiany. Pozwól, aby wszystko potoczyło się swoim biegiem, nie przywiązując się do wyniku. W rzeczywistości potrzeba kontroli nie daje ci możliwości modyfikowania tego, co się dzieje, ale pozbawia cię spokoju umysłu.
  2. Ustanów realistyczne oczekiwania. Naiwnością jest wierzyć, że zawsze możesz dostać wszystko, czego chcesz, i że nigdy nie spotkasz się z przeciwnościami losu. Ani ludzie, ani wydarzenia nie kręcą się wokół ciebie i musisz być wystarczająco dojrzały, aby zaakceptować ten fakt. Dlatego generując swoje oczekiwania, staraj się przyjąć szerszą perspektywę, uwzględniającą rzeczywistość, a nie tylko jej ideał.
  3. Bądź elastyczny. To zupełnie naturalne, że ma się marzenia i pragnienia, chce się je spełnić oraz pracować nad ich osiągnięciem. Musisz jednak również zrozumieć, że okoliczności się zmieniają i należy wiedzieć, jak dostosować się do tych zmian. Jeśli scenariusz się zmieni, ważne jest, abyś był również w stanie zmienić swoje myśli i działania. Nie tkwij sztywno w myśleniu, że wszystko się wydarzy dokładnie tak, jak byś chciał. Znajdź alternatywę w świetle nowych informacji, które oferuje twoje środowisko.

Kobieta oddychająca w swoim miejscu pracy

Kwestia zaufania

Wreszcie, w obliczu jakichkolwiek przeciwności lub niepowodzeń, musisz nauczyć się akceptować i ufać. Niska tolerancja na frustrację ukrywa niepewność, strach przed niemożnością zmierzenia się z negatywnymi sytuacjami, które rzuca na ciebie życie. Z tego powodu musisz zaufać sobie i swojej zdolności do radzenia sobie z emocjonalnym dyskomfortem i iść naprzód. Zaufaj też w tym procesie. Może nie wszystko idzie zgodnie z oczekiwaniami, ale może zmierzasz w lepszym kierunku. Pamiętaj: zaakceptuj to, co jest, dostosuj się do zmian i zaufaj. Nie jesteś ofiarą, masz moc decydowania, jak zareagować.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Muñoz, A. (2005). Baja tolerancia a la frustración. Extraído el20.
  • Canet-Juric, L. (2015). “Mejor dos para después”: Herramientas para fomentar el autocontrol y la demora de la gratificación en los niños. Secretaria de Extensión y Transferencia Facultad de Psicología Universidad Nacional de Mar del PlataCONICET, 10.
Scroll to Top