Spirulina - pięć korzyści dla Twojego mózgu

Spirulina - pięć korzyści dla Twojego mózgu
María Prieto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Prieto.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

To niezwykle zdrowy suplement diety, w którym nie ma ani jednej substancji chemicznej wytworzonej przez człowieka. Jest również bardzo lekkostrawna i na dość długi czas daje uczucie sytości.

Miliony ludzi na całym świecie stosują spirulinę jako suplement diety, zgodnie z zaleceniami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Organizacje te twierdzą, że dobrze jest używać tego suplementu jako sposobu radzenia sobie z niedożywieniem w kryzysach humanitarnych, ponieważ może on pomóc w stabilnym powrocie organizmu na właściwe tory.

Ludzie od wieków wiedzą o korzyściach zdrowotnych płynących ze spiruliny. Jednak badania w tym temacie rozpoczęły się od publikacji w 1940 roku autorstwa francuskiego fykologa Pierre’a Dangearda.

Zauważył, że ludzie mieszkający w pobliżu jeziora Czad w Afryce byli silni, dobrze rozwinięci i nigdy nie chorowali, mimo że nie mieli zbyt wielu pożywnych źródeł jedzenia.

Późniejsze badania wykazały, że konsekwentnie jedli oni rodzaj suszonego na słońcu zielonego ciasta. Kiedy przeanalizowano jego składniki odżywcze, odkryto spirulinę. To składnik, który zawiera mnóstwo witamin, minerałów, aminokwasów i białek.

spirulina

Spirulina i jej korzyści dla Twojego mózgu

Poprawia Twoją pamięć

Spożywanie spiruliny może pomóc poprawić moc Twojej pamięci. Jest tak, ponieważ chroni Twoje systemy poznawcze i stymuluje mózg i układ nerwowy. Jest również świetna dla Twojego ogólnego samopoczucia. Obie te rzeczy mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego nastroju i obniżeniu stresu.

Odpręża Twój mózg

Jednym z głównych składników spiruliny jest tryptofan, który syntetyzuje inne białka i równoważy układ nerwowy. Tryptofan to aminokwas, który jest również kluczem do produkcji serotoniny, hormonu szczęścia. Tryptofan pomaga regulować nastrój, stres i apetyt.

Jest on również niezbędny do produkcji melatoniny w Twoim ciele. Melatonina jest głównym hormonem regulującym Twoje cykle snu, więc jest ważną częścią dobrego stanu organizmu.

Nasze ciała nie są w stanie samodzielnie wytwarzać tryptofanu. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić go w swojej diecie. Wysoki poziom tryptofanu to świetny sposób na zapobieganie problemom, takim jak bezsenność, depresja i lęk.

To neuroprotektor dla Twojego mózgu

Spirulina ostatnio stała się popularna przez fakt, że jest neuroprotektorem. Oznacza to, że może to być dobry sposób na zapobieganie i leczenie wszelkich chorób związanych z układem poznawczym: chorobą Alzheimera, Parkinsona, schizofrenią, czy powikłaniami po ciężkich wstrząsach mózgu.

W ciągu naszego życia w mózgu gromadzi się wiele szkodliwych metali ciężkich i toksyn. Najnowsze badania naukowe wykazały, że mogą one prowadzić do chorób poznawczych.

Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu spirulina jest doskonałym pokarmem, który pomaga pozbyć się metali ciężkich i toksyn. Może pomóc poprawić funkcjonowanie mózgu i chronić neurony przed uszkodzeniem.

Obecnie ludzie przeprowadzają eksperymenty na temat tego, jak spirulina może redukować objawy choroby Alzheimera i Parkinsona, ale nie jesteśmy jeszcze pewni, jakie są ich wnioski.

korzyści dla Twojego mózgu

Zmniejsza ryzyko zatorowości

Zarówno zator, jak i niedokrwienie mózgu oznaczają, że przepływ krwi do mózgu jest niewystarczający. Prowadzi to do mniejszej ilości tlenu, co może spowodować udar. Nawet jeśli przepływ krwi do mózgu zostanie przerwany tylko na 10 sekund, może to spowodować ogromne problemy, na przykład utratę przytomności, a także inne poważne konsekwencje.

Indyjski Instytut Technologii w Delhi odkrył, że małe dawki spiruliny mogą pomóc chronić układ nerwowy szczurów, które są narażone na duże ilości wolnych rodników. Szczury, które nie otrzymywały spiruliny, nie miały takiego samego poziomu ochrony. Ten test laboratoryjny pokazuje, jak korzystna może być spirulina w zapobieganiu zatorom.

Daje energię

Spirulina jest doskonałym suplementem dla sportowców, ponieważ pomaga szybciej leczyć mięśnie po wysiłku fizycznym. To także niezwykle silny przeciwutleniacz.

Spożywanie spiruliny każdego dnia może sprawić, że poczujesz się mniej zmęczony. Dlatego jest dobra zarówno dla osób wysportowanych, jak i osób, które nie ćwiczą dużo, ale chcą zacząć. Może to pomóc każdemu w osiągnięciu większego poziomu wysiłku i sprawić, że ich trening stanie się o wiele bardziej wydajny i produktywny.

Jak widać, spirulina przynosi korzyści dla Twojego mózgu – ale także dla Twojego ciała.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.