Niska samoocena u dzieci - co można zrobić?

Niska samoocena u dzieci - co można zrobić?
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Czy rodzimy się z pewnym rodzajem poczucia własnej wartości? Uważasz, że kochanie samego siebie jest czymś ważnym w codziennym życiu? Czy możemy mieć wpływ na samoocenę u dzieci? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Poczucie własnej wartości jest podstawowym elementem każdego z nas. To na jej podstawie budujemy całą naszą osobowość. Dlatego ważne jest, aby pracować nad nią już od najmłodszych lat. Dlatego też uświadamianie dzieci o znaczeniu dobrej samooceny jest kwestią podstawową. Jest kluczem do stworzenia stabilnych fundamentów samooceny u dzieci, które pomogą im w najbardziej krytycznych momentach, zamiast ich osłabiać.

Co niszczy poczucie własnej wartości u dzieci?

Istnieje wiele działań, które zamiast wzmacniać poczucie własnej wartości naszych dzieci, stopniowo je niszczą. A my nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy. Oto niektóre z nich:

  • Gratulowanie i nagradzanie dzieci za działania, które nie zależą od nich. Na przykład za bycie ładnym bądź wysokim. To sprawi, że dzieci nie rozwiną swoich umiejętności lub nie będą dumne ze swojej pracy lub tego, co robią. W rezultacie będą mieć niską samoocenę.
  • Nie pozwalanie, aby dzieci miały obowiązki. Dzieje się tak, gdy dajemy im wszystko na tacy, a one nie muszą się starać, aby być lepszymi i kiedy nie uczymy ich bycia świadomymi ich wewnętrznego świata lub konsekwencji ich decyzji. Działając w ten sposób nie będą w stanie uświadomić sobie, ile tak naprawdę są warte, gdy robią coś dobrego, ani też nie mogą przejąć odpowiedzialności za swoje uczucia i konsekwencje wynikające z ich działań.
  • Nie okazywanie uczuć. Bezwarunkowa miłość wzmacnia dzieci. Jeśli poczują się kochane i chronione rozwiną dobre poczucie własnej wartości. W ten sposób dorastają, wiedząc, że ich działania mogą być dobre lub złe, ale zawsze jest ktoś, kto je kocha i ochrania.
  • Nie pozwalanie na wyrażanie własnych myśli. Kiedy nie pozwalamy sobie na wyrażenie tego, co myślimy tak naprawdę nie znamy siebie. Z tego powodu nie możemy zbudować pozytywnego obrazu samych siebie. W konsekwencji tego dziecko, któremu uniemożliwia się wyrażanie siebie, ujawnianie swoich opinii i emocji, rozwija niską samoocenę.
smutny chłopiec

Jak widzimy, bardzo ważne jest, aby wychowywać dzieci świadomie i w szacunku i miłości poprzez szczerą komunikację. Dzięki temu będą mogły zbudować zdrową samoocenę. Ważne tutaj jest, aby zrozumieć, czym jest samoocena. Zagłębmy się w ten temat.

Czym jest samoocena?

Poczucie własnej wartości jest oceną, jaką sami sobie wystawiamy . Proces, który rozpoczyna się w dzieciństwie i który zmienia się w ewolucyjnym rozwoju. Dlatego poczucie własnej wartości jest aktem dowartościowania, kochania i ustalania priorytetów dla nas samych. To miłość własna, którą wyznajemy.

Poczucie własnej wartości sprawia, że ​​rozpoznajemy siebie w lustrze i kochamy to, co widzimy. Dobra samoocena zapewnia stabilną podstawę do budowy. Kiedy ona zawodzi, zawodzi wszystko, czym jesteśmy.

Dzieci z niską samooceną nie nauczyły się kochać samych siebie poprzez pewne konkretne działania. Nie nauczyły się doceniać siebie, nie wysilają się więcej, jeśli za pierwszym razem im się nie powiedzie, ponieważ nie wiedzą, czym są cele długoterminowe. Nie nauczą się kochać innej osoby, ponieważ nie wiedzą nawet, jak kochać samych siebie.

Dzieci z niską samooceną to dorośli, którzy będą cierpieć, jeśli nie rozwiążą problemu, ponieważ cały czas będą czuli się przygnębieni, zależni od innych i pełni autokrytyki. Ogólnie rzecz biorąc nie są przygotowani do życia w świecie, ponieważ nie rozwinęli bezwarunkowej miłości do samych siebie. To tak, jakby byli niewidzialni dla swoich oczu.

Poczucie własnej wartości pozwala nam rozwijać się w miłości i bezpieczeństwie. Pomaga nam stworzyć dobry obraz nas samych, który będziemy odzwierciedlać we wszystkich naszych relacjach. Chodzi tutaj o nasz największy skarb. Dlatego musimy o nią dbać i nad nią pracować. Musimy poświęcić jej czas, na jaki zasługuje, ponieważ dobra samooceny pozwalają nam wzrastać w spokoju.

Dzieci z niską samooceną rosną w nieufności, dewaluacji i niepewności wobec samych siebie.

Czy dzieci z niską samooceną mogą się poprawić?

Jak już powiedzieliśmy, samoocena zaczyna się budować już od najmłodszych lat. Pierwsze słowa, które dedykujemy dzieciom wpływają na ich rozwój. Dlatego musimy zdawać sobie sprawę ze znaczenia używanego przez nas języka i wszystkiego, co przekazujemy.

Dzieci zbierają opinie z zewnątrz i budują krok po kroku to, czym są. Opinie, których używają na początku to opinie dorosłych, którzy towarzyszyli im w pierwszych latach życia.

chłopiec przytulający drugiego chłopca

To, czego nauczono nas w dzieciństwie pozostaje na zawsze? Na szczęście nie. W idealnym świecie wszyscy dorastalibyśmy w bezpiecznym i kochającym środowisku. Otoczeniu pełnym bezwarunkowej miłości, zdolności do eksploracji i poczucia bezpieczeństwa. Ale te dzieci, które nie mają tyle szczęścia i rozwijają niską samoocenę rośnie będą potrzebowały w przyszłości zmiany własnego wizerunku.

Dlatego też dzieci o niskiej samoocenie będą musiały ponownie stawić czoła wyzwaniom i zobaczyć, że mogą odnieść porażkę. Będą musiały zdać sobie sprawę, że są ważne, znacznie ważniejsze niż ich działania, że to nie działania ich określają, ale całokształt ich osoby. Będą musiały odkryć, że miłość własna wymaga cierpliwości, że czasami mogą się pomylić, ale zawsze będą mogli spróbować ponownie.

Jak widzimy, poczucie własnej wartości czyni nas takimi, jakimi jesteśmy i pozwala nam rozwijać wszystko inne dzięki bezpiecznej podstawie. Dlatego proces rozwijania prawdziwego zaufania do siebie jest jednym z najważniejszych, który przyjdzie nam wprowadzić w naszym życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.