Osobisty rozwój - 7 przekonań, które go powstrzymują

Osobisty rozwój - 7 przekonań, które go powstrzymują

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Jest takie popularne powiedzenie, które prawdopodobnie często słyszysz: “To wszystko jest tylko w Twoim umyśle.” Nawet jeśli to prawda, wydaje się, że niektórzy z nas tracą z pola widzenia wielką prawdę ukrywającą się w nim: myśli kontrolują Twoje życie, na lepsze lub na gorsze. W rzeczywistości niektóre przesądy rzeczywiście mogą powstrzymać Twój osobisty rozwój.

Oto jeden przykład, który wyraźnie to pokazuje. Wyobraź sobie, że ktoś ślepo wierzy w talizmany przynoszące szczęście. Pewnego dnia gubi go i czuje, jakby wszystko zwróciło się przeciw niemu. Czy naszyjnik lub bransoletka naprawdę mogą decydować o przebiegu Twojego życia?

Jeśli myślisz w sposób racjonalny, odpowiesz “nie”, ale osoba, która je nosi i w to wierzy, nie wątpi ani przez chwilę. Z zewnątrz łatwo zauważyć, w jaki sposób takie przekonania powstrzymują osobisty rozwój. Ale w przypadku ludzi wierzących w takie rzeczy jest zupełnie inaczej. Jest wielu ludzi, którzy nie wierzą w amulety, ale wierzą w inne idee, które mają ten sam efekt. Oto 7 z nich.

“Łatwiej jest uwierzyć, niż myśleć. Dlatego jest więcej wierzących.”

-Anonim-

1. Czegoś mi brakuje

Ta wiara powstrzymuje Cię od rozwoju, ponieważ nie trafia w sedno. Jest to typowe dla ludzi, którzy twierdzą, że nie są dość ładni lub wystarczająco bogaci. I myślą, że ta brakująca rzecz jest tym, co powstrzymuje ich od bycia szczęśliwym.

Ale to oczywiście błędne przekonanie. Wszystko, co daje, to odwraca ich uwagę od prawdziwego problemu: nieakceptowania siebie. Zewnętrzne rzeczy nie zagwarantują nikomu szczęścia. Każdy człowiek posiada pewne pozytywne cechy, natomiast innych mu brakuje.

Droga w chmurach.

2. Myślenie, że lepiej jest nie czuć

Doświadczanie silnego uczucia pozostawia ślady. Ale w przypadku niektórych osób ślady te są bardzo głębokie. Jedyne, czego chcą, to zatrzymać cierpienie i odczuwanie bólu. To pragnienie jest tak silne, że podejmują nawet drastyczną decyzję, aby “przestać czuć”.

Oczywiście, to niemożliwe. Jedyne, co w ten sposób osiągną to zahamowanie swoich uczuć do tego stopnia, że ​​będzie im się tylko wydawało, iż ich nie mają. Jednak to również pozbawia wielu wspaniałych doświadczeń i uniemożliwia im nauczenie się radzenia sobie z cierpieniem, które pojawi się w ich życiu wcześniej czy później.

3. Zakładanie, że bycie lepszym od innych przynosi szczęście

W tym przypadku inne osoby są obiektami, z którymi można się porównywać. Są miarą Twojego ego. Jeśli je pokonasz, będziesz zadowolony z siebie. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz sfrustrowany i zirytowany. To powstrzymuje Cię od rozwoju, ponieważ prowadzi do postrzegania relacji z innymi ludźmi jako konkurencji. Nikt nie jest lepszy ani gorszy niż ktokolwiek inny.

Kobieta z głową w chmurach.

4. Moje życie jest trudniejsze niż innych

Jest to również znane jako odgrywanie roli “ofiary“. To fałszywe przekonanie, które prowadzi do myślenia, że ​​zawsze znajdujesz się w gorszej sytuacji niż inni. Myślisz, że tylko Ty cierpisz lub że tylko Ty masz tyle problemów. To egocentryczne przekonanie, które stara się usprawiedliwić Twoje cierpienie lub frustrację. Faktem jest, że każdy zaznaje szczęścia i bólu w swoim życiu. Zmierzenie tego, jak intensywne są one dla wszystkich, jest całkowicie niemożliwe.

5. Osobisty rozwój a myślenie, że zdobycie czegoś przyniesie szczęście

Przede wszystkim szczęście jest postawą i wewnętrznym uczuciem. Nie zależy od żadnego obiektu ani wydarzenia. Oznacza to stworzenie odpowiedniej równowagi w życiu. Oznacza także rozwijanie w sobie pokory, optymizmu i nadziei.

Nie będziesz mniej lub bardziej szczęśliwy z powodu czegoś pochodzącego z zewnątrz. Takie przekonanie powstrzymuje Cię od rozwoju jako osoby. Nie poczujesz się bardziej zrealizowany- nie w stabilny sposób – z nowym samochodem lub partnerem. Szczęście jest albo w Tobie, albo nie ma go nigdzie.

Księżyc w dłoni.

6. Przekonywanie siebie, że życie jest cierpieniem

Być może słyszałeś to porzekadło: nie możesz wybrać swoich problemów, ale możesz wybrać, czy będziesz cierpieć z ich powodu. Niektóre osoby postrzegają trudności jako wyzwanie, szansę na to, aby się poprawić. Inni z kolei myślą, że są one tylko i wyłącznie czymś negatywnym.

Ten drugi przypadek to przekonanie, które ograniczy Twój osobisty rozwój. Zakładając, że cierpienie jest normalne, że nie ma wyboru a życie jest w rzeczywistości doliną łez, a Ty po prostu przechodzisz od jednego bólu do drugiego… Wówczas skończysz myśląc, że nawet dobre rzeczy są jedynie znakiem, że nadchodzi coś złego.

7. Wierząc, że ktoś lub coś może wyjaśnić Twój ból

Są ludzie, którzy decydują się wyjaśnić swoje frustracje lub ograniczenia, używając zewnętrznych czynników jako wymówki. Myślą, że gdyby nie ich rodzice, albo bezrobocie, albo niesprawiedliwość świata, byliby całkowicie szczęśliwi. Jednym słowem, obwiniają świat zewnętrzny za to, co czują wewnątrz.

To złe podejście. Ludzie mają zdolność pokonywania przeszkód, o ile spróbują. Jak widać, łatwo popaść w przekonania, które powstrzymają Cię od rozwoju osobistego. Nie zdając sobie z tego sprawy, interpretujesz wszystko poprzez owe przekonania. Doprowadzi to w końcu do tego, że zagnieżdżą się w Tobie i uniemożliwią Ci ujrzenie szerokich horyzontów, które masz wokół siebie. Nie pozwól im na to.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.