Nigdy nie odzyskasz w pełni siebie jeśli całkowicie się komuś oddasz.

Nigdy nie odzyskasz w pełni siebie jeśli całkowicie się komuś oddasz.

Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia, 2017

Twój partner zrywa z tobą i czujesz, że zabrał z sobą fragment ciebie, którego nigdy nie odzyskasz. Członek rodziny lub przyjaciel umiera a ty czujesz, że nic nie będzie już takie samo, bo straciłeś tę osobę. Jeśli całkowicie się komuś oddasz, nigdy nie będziesz już taki jak przedtem.

Jeśli naprawdę kochasz kogoś, wiesz, że kiedy tej osoby nie ma już w twoim życiu, zabrała ona ze sobą część ciebie. Mały kawałek twojego serca znika, nigdy nie powróci. To poczucie pustki, które tylko czas może pomóc uleczyć.

Trudno powiedzieć “do widzenia”, gdy chcesz powiedzieć “zostań”

Jesteśmy istotami emocjonalnymi z natury i mimo, że naprawdę trudno jest uniknąć uczucia konkretnych emocji, możliwe jest zapanowanie nad tym, jak długo mają one trwać i jak bardzo intensywne powinny być, wykorzystując do tego inteligencję emocjonalną.

“Miłość jest jednym krokiem, pożegnanie drugim i oba powinny być silne. Nic w życiu nie trwa wiecznie.

-Chavela Vargas-

Ludzie z dobrze rozwinięta inteligencją emocjonalną znają swoje mocne strony i możliwości, nauczyli się słuchać i rozumieć innych okazując empatię. Dlatego też, mimo że odczuwają smutek na skutek utraty, wierzą w przyszłość i wiedzą, że z czasem mogą pokonać wszystko.

Kobieta siedzi z podciągniętymi kolanami.

Kiedy ktoś, kogo kochasz umiera, nie możesz nic zrobić, tylko zaakceptować stratę. Kiedy zrywasz z kimś, nawet jeśli sprawy uległy zmianie, ważne jest, aby zaakceptować sytuację, być realistą i szukać sposobu na kontrolę nad pojawiającymi się emocjami.

Poddanie się i przywiązanie

W relacjach z partnerami, z przyjaciółmi i rodziną należy nakreślić granicę poddania się, aby uniknąć sytuacji emocjonalnego przywiązania.

W swojej książce ” Pozwolić odejść bez znieczulenia” Walter Riso utrzymuje, że trwanie w relacji zależnej oznacza oddanie duszy w zamian za fałszywe poczucie bezpieczeństwa i przyjemności.

Riso definiuje przywiązanie jako obsesyjną więź z przedmiotem, ideą lub osobą opartą na następujących czterech fałszywych przekonaniach: że jest ono trwałe, że Cię uszczęśliwi, przyniesie bezpieczeństwo oraz , że nada Twojemu życiu sens.

“Podstawą całego cierpienia jest przywiązanie”.

-Walter Riso-

Jeśli doświadczasz tego typu przywiązania, nigdy nie będziesz gotowy na tę stratę i nie zaakceptujesz jej, kiedy stracisz kogoś, zerwiesz z kimś lub kiedy sytuacja ulegnie zmianie. Utrata sprawi, że poczujesz się pusty w środku, pozbawiony celu w życiu.

Przywiązanie deprawuje. Sprawia, że ​​jesteś nieszczęśliwy i uniemożliwia Ci szanowanie siebie i swoich wartości.

Boisz się stracić coś, czego pragniesz ale tracisz poczucie szczęścia, ponieważ inwestujesz całą swoją energię i siły w drugą osobę, a własne życie i wszystko, co chciałby robić odkładasz na później.

Nigdy? Nie, należy wiedzieć, kiedy odpuścić

Przez całe życie twoja zdolność do dawania i bycia hojnym stanowi część tego, kim jesteś jako człowiek. Ważne jest jednak, aby mieć narzędzia do zarządzania nimi w sposób zintegrowany i zaakceptować to, że zmiany są częścią życia.

Pożegnanie z osobą, pracą lub relacją z drugim człowiekiem jest czymś, czemu wszyscy stale musimy stawiać czoła i ważne jest, aby odważnie i inteligentnie wyjść tym wyzwaniom naprzeciw. Ta zdolność jest konieczna, aby uniknąć nadmiernego cierpienia i negatywnego wpływu spowodowanego stratą.

“Akceptacja. Nie chodzi o rezygnację, ale nic nie marnuje energii bardziej niż opór i walka z sytuacją, której nie można zmienić “.

-Dalai Lama-

Pozwól bólowi odejść. Jest jeszcze tylu ludzi, którzy wstydzą się płakać w towarzystwie, tłumią swoje uczucia i słowa. Ale aby pozwolić komuś lub czemuś odejść, ważne jest, by najpierw pozwolić odejść bólowi.

Płacz tyle, ile potrzeba, ale nie izoluj się. Porozmawiaj z przyjaciółmi, powiedz im, jak się czujesz i słuchaj ich rad.

Nigdy nie pozwól, by wiatr zabrał ci parasolkę.

Skup się na sobie. Choć raz bądź trochę samolubny i poświęć czas sobie, bez poczucia winy. Co tak naprawdę lubisz? Co lubisz robić?

Myślenie o Twoich potrzebach i tym, co naprawdę dla ciebie ważne, z wykluczeniem osoby lub sytuacji, której musisz pozwolić odejść, da ci bezpieczeństwo i zwiększy wiarę w siebie.

Dbaj o siebie. Skupienie się na sobie powinno również dotyczyć nagradzania i dbania o siebie. Jeśli masz ochotę na wakacje, to właśnie nadszedł na to czas. Będziesz mógł spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, odciąć od codzienności i popatrzeć na różne rzeczy w inny sposób.

Pamiętaj, że nowe sytuacje przynoszą ze sobą nowe rzeczy i że zawsze można coś zyskać: wolność, nowe umiejętności, zdolność do pokonywania przeszkód.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.