Wiek marszczy skórę, ale nie zabija marzeń

Wiek marszczy skórę, ale nie zabija marzeń

Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia, 2017

Jedną z podstawowych metod, jakimi próbujemy czasem określić cudzy wiek jest ocena czyjegoś ogólnego wyglądu. Obserwujemy sposób ubierania, uczesania, występujące na ciele zmarszczki…

Tak oceniony wiek nie zawsze jest jednak trafny. Czasem zupełnie nie jest on koherentny z tym, co możemy zobaczyć na pierwszy rzut oka.

Istnieją osoby posiadające w sobie nieopisane pokłady energii, pełni nadziei, marzeń. Potrafią cieszyć się z życia w sposób nieporównywalny z innymi – często młodszymi od siebie osobami.

Wiek – nie po wyglądzie go oceniać

Nikt nie może uciec przed złożonością tego, co podeszły wiek zdążył już nagromadzić, a co widoczne jest często w postaci wielu zmarszczek powstałych na skórze starszej osoby. Poza tym zauważyć można w postaci zmęczonego ciała, słabszej już wytrzymałości i odporności.

Czas niestety ma to do siebie, że płynie niepostrzeżenie. Ani człowiek się obejrzy, a już mija kolejnych parę lat. Być może dostrzegasz wiele rzeczy, które chciałeś jeszcze zrobić, ale projekty te utkwiły wiele lat temu na etapie dobrze przemyślanych pomysłów.

Przeczytaj również podobny artykuł: Z upływem czasu pamiętam więcej szczęścia

Tańczące w deszczu staruszki

Od 15 do 23 roku życia czas poleciał, jak z bicza strzelił. Po trzydziestce stało się coś zupełnie podobnego, a po czterdziestce jeszcze przyspieszył. Wciąż jeszcze zastanawiasz się jak to się w ogóle stało.

Przeczytaj również podobny artykuł: Dusza się nie starzeje, to tylko skóra się marszczy

Wciąż się zastanawiasz nad tym kiedy wprowadzisz w życie wiele pomysłów, których nawet jeszcze nie zacząłeś realizować, kiedy pojedziesz tu, czy tam. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest zbyt późno na to, by realizować marzenia. Możesz to robić, dopóki masz jeszcze chęć i możliwości.

Wiek – każdy przypomina marzenie, który właśnie umiera, bądź takie, które właśnie się rodzi

-Arthur O’Shaughnessy-

Jeżeli zdaje Ci się, że kilka zmarszczek na twarzy i ukończona czterdziestka sprawiają, że nie masz już prawa oczekiwać od życia czegoś ciekawego, to jesteś w błędzie. W rzeczywistości możesz spojrzeć na to z zupełnie innej strony.

Przeczytaj również podobny artykuł: Syndrom pustego gniazda – jak sobie radzić?

Być może wychowałeś dzieci, pomogłeś im zacząć własną drogę, zrobiłeś też wiele innych wartościowych rzeczy z myślą o innych. Właśnie teraz jest doskonały czas, abyś skupił się nieco na sobie. Mając lata pełne doświadczenia i ciągle młode serce niejedno możesz osiągnąć.

Wiek – kwestia odpowiedniego postrzegania

Wiek, poza tym fizycznym, jest również zależny od tego jak na niego patrzymy. Zamiast skupiać się na tym, czego nie możesz już osiągnąć, a co kiedyś robiłeś bez najmniejszego wysiłku, lepiej odpowiednio wykorzystać to, co możesz robić.

Tym bardziej jeśli wzbogacisz to o siłę nabytych w życiu doświadczeń.

Przeczytaj również podobny artykuł: Kobieta po 40-tce: poznaj swój mózg!

Być może zmarszczki danej osoby wskazują na podeszły wiek. Nie wiemy jednak co kryje się w środku, jakie nastawienie wspomniana osoba ma względem życia. A właśnie ten czynnik – odpowiednie nastawienie – decyduje o tym, czy ktoś jest młody duchem i gotowy do działania. 

Pomyśl również o tym, że człowiek może się uczyć i rozwijać przez całe swoje życie. Proces nauki może nigdy się nie kończyć. Nigdy nie jest zbyt późno, by uczyć się od swoich dzieci, wnuków, przyjaciół.

Młodość trwa przez całe życie

-Pablo Picasso-

Zamiast więc skupiać się na tym, co już minęło, wykorzystaj zdobyte przez lata doświadczenie, aby dobrze wykorzystać te zasoby, którymi wciąż dysponujesz. Zmarszczki to moneta, która posiada dwie strony: wiek widoczny na twarzy i doświadczenie, które pozwala być wolnym od kompleksów. 

Oko staruszki

Każdy dzień przynosi coś nowego, wykorzystaj go jak najlepiej

Każdy nowy dzień to nic innego jak kartka z kilkoma zapisanymi słowami. To co najważniejsze, wciąż jednak czeka na zapisanie. Każdy dzień stanowi dla Ciebie nową szansę. Możesz napisać coś pozytywnego. To od Ciebie zależy, czy będzie to coś emocjonującego i jakie wywoła emocje.

Przeczytaj również podobny artykuł: Mentalna młodość – zestarzej się godnie

Dopóki więc możesz każdy nowy dzień zapisuj pozytywnymi działaniami. Wspominanie ich w przyszłości będzie stanowić dla Ciebie laskę wsparcia wtedy, gdy nie będziesz już tryskać taką energią, jak teraz.

Jeśli zachowasz takie pozytywne nastawienie względem życia, staniesz się również inspiracją dla tych, którzy Cię otaczają. Pamiętaj, że Twoje nastawienie ma duży wpływ na Twoje dzieci i wnuki. Możesz im zaszczepić, że wiek to wyłącznie kwestia własnego nastawienia do życia.

Młodość to nie jakiś konkretny etap w życiu, młodość to stan ducha

-Mateo Alemán-

Przeczytaj również podobny artykuł: Naucz się cenić to co masz dzisiaj

Nie zapominając o tym, że pewnych oznak upływającego czasu nie możemy negować, trzeba mieć wyraźnie w pamięci, że nastawienie człowieka czyni go młodym i zawsze gotowym do pokonywania wszelkiego rodzaju przeciwności. Nie zważając na podeszły wiek możesz zawsze być młodego ducha.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.