Blokada emocjonalna - czym jest i jak sobie z nią radzić

Blokada emocjonalna - czym jest i jak sobie z nią radzić

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2017

Każdego człowieka w pewnym momencie paraliżuje blokada emocjonalna. W takiej chwili czujemy jakby stał przed nami mur, który uniemożliwia stawienie czoła nowym wyzwaniom. Niepewność to jeden z najbardziej rozpoznawalnych objawów blokady emocjonalnej, powstrzymującej przed osiągnięciem celów.

Pomyśl o korku ulicznym. Spieszysz się, ale nagle okazuje się, że nie możesz ruszać się naprzód, nieważne jak bardzo tego chcesz. Właśnie taka jest blokada emocjonalna.

Blokada emocjonalna nie zawsze dotyka każdego obszaru życia. Oznacza to, że możesz cierpieć na blokadę związaną z pracą, ale nie będziesz jej odczuwać w życiu osobistym czy emocjonalnym.

Może być też inaczej; utkniesz przy próbie nawiązania stabilnej relacji emocjonalnej, po czym pojawi się silne odczucie niepewności i poczujesz, że zdobycie pracy, która naprawdę by Cię uszczęśliwiła stało się dla Ciebie niemożliwe.

Możesz zmienić się w konformistę. Jeśli blokada dotyczy Twoich relacji, odczuwana przez Ciebie niepewność sprawi, że będziesz udawać, że jesteś kimś innym niż w rzeczywistości. Założysz maskę, która sprawi, że poczujesz się bezpiecznie, ale zamiast Cię chronić, tylko przykryje prawdziwy problem.

Skąd się bierze blokada emocjonalna?

W wielu przypadkach blokada emocjonalna dotyczy Twojej samooceny lub doświadczeń, które sprawiły, że działasz w określony sposób.

Wyobraź sobie, że masz za sobą burzliwy romans. Wywołał on u Ciebie określoną postawę wobec ludzi, których lubisz: teraz trudno jest Ci zaufać, czujesz się niepewnie i boisz się, że ktoś Cię znów rani.

Strach i brak poczucia bezpieczeństwa mogą powodować emocjonalną blokadę, której nie będziesz w stanie pokonać. Wtedy zaczniesz odczuwać wstyd przed wystąpieniami publicznymi, bać się odrzucenia, wypełnią Cię pesymistyczne myśli, poczujesz zazdrość, zaczniesz oceniasz innych itd.

Mężczyzna trzymający światło

Blokada emocjonalna może wywoływać negatywne emocje i uczucia, które jeszcze bardziej Cię zablokują, uniemożliwiając rozwój i postęp. Wszystkie mogą mieć źródło w Twoim środowisku, które może jednocześnie działać jako broń odstraszająca i katalizator. Co to wszystko znaczy?

Otaczają mnie uczucia i emocje, które potrafią sprawić, że utknę i nie będę w stanie opuścić mojej strefy komfortu.

Wyobraź sobie, że czujesz się bardzo niepewnie w pracy. Twoja blokada emocjonalna uniemożliwia osiągnięcie Twoich celów, ale coś w Twoim środowisku także temu sprzyja. Jedną z przyczyn może być rywalizacja między współpracownikami. Bycie ciągle ocenianym lub pozostawanie w centrum uwagi może pogłębiać blokadę.

Blokada emocjonalna jest wieżą zbudowaną z obaw

Pewnie myślisz, że blokada emocjonalna jest tak silna, że nie jesteś w stanie się od niej uwolnić, ale się mylisz. Jedyne, co musisz zrobić to ruszyć się, podjąć działania. Wszystkie niepewne myśli, które Cię prześladują unieruchamiają Cię. Możesz jednak naciskać na tę barierę, aby ją przebić i znów zacząć iść przed siebie.

Pomyśl o wszystkich wątpliwościach, które każdego dnia przebiegają przez Twój umysł.

„Dlaczego mam próbować, skoro mogą mnie nie zatrudnić?”, „jestem chodzącą porażką, nigdy nie osiągnę tego, czego tak bardzo pragnę”, „to mi się na pewno nie spodoba”, „jeśli będę zachowywać się jak ja, wszyscy uznają, że zachowuję się głupio”, „popełnię błąd i wszyscy będą się ze mnie śmiać”, „wszyscy inni są o wiele lepsi ode mnie” itd.

Okrąg kolorowych ludzi

Czy w pewnym momencie tego typu myśli pojawiły się w Twoim umyśle? Czy na pewno wierzysz w te stwierdzenia? Jedyne, co możesz zrobić, kiedy obawiasz się usłyszeć słowo „nie”, to działać. Zaakceptuj ewentualną odmowę, ale spróbuj zrobić wszystko, aby uzyskać zgodę. Co masz do stracenia?

Rusz przed siebie, aby pozbyć się blokady

Spróbuj przeciwstawić się bezwładności, którą stworzyły emocje. Boisz się krytyki, próbując coś osiągnąć? Jeśli nie spróbujesz tego zrobić, nigdy nie udowodnisz sobie i innym, że jednak potrafisz to zrobić.

Czasem dobrze jest przekonać się, że już osiągnęliśmy coś, na czym nam zależy. Na przykład powiedzieć rzeczy, takie jak „lubię występować publicznie” lub „nie boję się krytyki”.

Blokada emocjonalna może pomóc dostrzec więcej rzeczy, poświęcić sobie trochę czasu. Ale jeśli trwa to zbyt długo, musisz podjąć działania, aby to naprawić.

A jeśli blokada emocjonalna dotyczy Twoich relacji? Może odczuwasz odrzucenie, dlatego że dana osoba nie jest dla Ciebie odpowiednia?

Przyjrzenie się sobie i wyrażenie tego, co czujesz to świetny sposób na przezwyciężenie obaw. Staraj się zawsze widzieć pozytywną stronę tego, co Cię spotyka. Uwierz mi, każde wydarzenie ma w sobie coś pozytywnego.

Dwie osoby ciągną za poplątany sznur emocji

Emocjonalna blokada to normalne zjawisko, które może pomóc Ci zrozumieć siebie i czego w głębi serca nie chcesz. Chociaż, jeśli uważnie posłuchasz swojego serca, zdasz sobie sprawę, że tak naprawdę mówi Ci, żeby przezwyciężyć niepewność i obawy.

Daj się popchnąć do działania. Nie zawsze trzeba czuć się dobrze i komfortowo. Czasem trzeba opuścić strefę komfortu i zaryzykować, nawet jeśli to przeraża i przyprawia o gęsią skórkę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.