Niepomocne rodziny powodują emocjonalne porzucenie

W trudnych chwilach doceniasz pomoc najbliższych. Jednak mogą się zdarzyć momenty, w których Twoja rodzina, zamiast pomóc, pogorszy sytuację swoją krytyką lub obojętną postawą.
Niepomocne rodziny powodują emocjonalne porzucenie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Kiedy przechodzisz przez trudne chwile, a Twoja rodzina Ci nie pomaga, po prostu musisz to zaakceptować. Czasami jednak nie tylko nie okażą Ci wsparcia, ale mogą jeszcze pogorszyć sytuację, osądzając Cię i krytykując. Rodzina może osłabić Twoje psychologiczne zasoby do radzenia sobie z trudnościami, z którymi się borykasz. Niepomocne rodziny mogą stanowić prawdziwy problem i powodować emocjonalne porzucenie.

Lew Tołstoj powiedział kiedyś: Wszystkie szczęśliwe rodziny są takie same; każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób ”. To z pewnością prawda. Te mikrowszechświaty, zwane rodzinami, które są nam narzucane, kiedy przychodzimy na świat, mają swoje własne cechy. Nie ma dwóch identycznych rodzin. Niektóre mogą być naprawdę dziwne i nienaturalne.

Nieprzydatne rodziny i emocjonalne porzucenie

Niektóre rodziny, zamiast pielęgnować relacje i zapewniać bezpieczeństwo, mogą ograniczyć Twój potencjał i zranić Cię. Może to tworzyć blizny, które będziesz nosić na sobie przez całe życie. Dlatego, jak wiedzą wszyscy dorośli, część procesu dojrzewania wymaga odcięcia pępowiny od rodziny.

Robisz to, aby korzystać z własnej wolności i tworzyć własne życiowe wybory. Czasami coś może Ci się nie udać. W tych momentach doceniasz zrozumienie i bliskość swojej rodziny.

Są jednak rodziny, które zamiast Cię wspierać, pozwalają jeszcze bardziej pogrążyć się w rozpaczy. Zniechęcają, nie doceniają, a nawet wywołują poczucie winy swoim emocjonalnym chłodem.

Widok z tyłu na siedzącego mężczyznę.

Nieprzydatne rodziny sprawiają, że czujesz się sam

Często mówi się, że rodzina trzyma Cię jako zakładnika. Z pewnością prawdą jest, że wszystkie Twoje codzienne doświadczenia z członkami rodziny są częścią Twojego emocjonalnego i psychologicznego bagażu. Czasami nawet posiadanie własnego mieszkania nie pomaga, ponieważ Twoja rodzina nadal ma na Ciebie bardzo silny wpływ.

Z tego powodu ludzie często szukają pomocy psychologicznej u terapeuty, ponieważ noszą ze sobą nierozwiązane konflikty. Co więcej, nadal mają rany powstałe przez dysfunkcyjne rodziny, w których wyrzuty, krytyka i nieporozumienia są powszechne. Salvador Minuchin, znany terapeuta strukturalny, powiedział, że rodzina powinna składać się z tolerancji, zaangażowania i wsparcia.

Kiedy brakuje tych elementów, wszystko się wali. Kiedy rodzina nie pomaga i nie okazuje zrozumienia ani empatii wobec swoich członków, ten mikroświat po prostu się załamuje. Możesz wtedy odczuwać emocjonalne porzucenie.

Kiedy czasy są ciężkie, musisz wiedzieć, że nie jesteś sam

Kiedy stajesz przed trudnymi czasami, niekoniecznie chcesz, aby ludzie wokół rozwiązywali Twoje problemy za Ciebie. W końcu nie zawsze da się je rozwiązać za pomocą pieniędzy lub zasobów materialnych. Musisz jednak wiedzieć, że nie jesteś sam.

Thomas Wills przeprowadził badanie na Uniwersytecie Hawaiʻi w Mānoa z interesującymi wynikami. Stwierdza, że korzyść psychologiczna, która najbardziej Ci pomaga, to pomoc, której w rzeczywistości nie widzisz. Innymi słowy, miłość od najbliższych. Pocieszający jest sam fakt, że jesteś doceniany, kochany i rozumiany.

To właśnie ta autentyczna bliskość własnej rodziny generuje w Tobie najwyższe poczucie dobrego samopoczucia. W konsekwencji, gdy rodzina nie pomaga lub, co gorsza, odwraca się od Ciebie, czujesz się całkowicie samotny i zraniony.

Rodziny, które myślą, że pomagają, mogą być niepomocne

Jest jeszcze inna sytuacja rodzinna, która może być równie szkodliwa. W takim przypadku Twoja rodzina decyduje się pomóc, ale robi to w niewłaściwy sposób. W ten sposób ich działania zwiększają Twoje cierpienie.

Trzeba pamiętać, że niesienie pomocy jest sztuką i nie każdy wie, jak to zrobić. Ponadto, jeśli ludzie nie wiedzą, jak pomóc, lepiej, żeby w ogóle nic nie robili. Muszą wiedzieć, co robić, co mówić, a czego nie mówić. Wymaga to umiejętności, które nie każdy posiada. Zdarzają się sytuacje, w których możesz znaleźć się w jeszcze gorszej sytuacji z powodu działań rodziców lub rodzeństwa, którzy uważają, że zrobili dla Ciebie najlepiej.

Dwie kobiety rozmawiają.

Kogo prosisz o pomoc, kiedy jej potrzebujesz?

W naszej kulturze rodzina jest czymś więcej niż instytucją. To prawie święta ikona, której nie można zdefiniować. Jednak w tym często przereklamowanym scenariuszu pojawia się większość konfliktów, tarć, rozczarowań i traumy. Jak słusznie powiedział Tołstoj, świat dzieli się na szczęśliwe i nieszczęśliwe rodziny. Niektórzy z nas pochodzą z rodzin szczęśliwych, a inni z nieszczęśliwych.

Co możesz zrobić, gdy natrafisz na trudne czasy? Co zrobisz, jeśli Twoja rodzina nie pomoże? Często własne doświadczenia podpowiadają, kto może pomóc, a kto nie. Ponieważ każdy ma swoje własne historie, niektórzy mogą Ci pomóc bardziej niż inni. Z tego powodu musisz dokładnie przemyśleć, kogo poprosić o pomoc. Często znajdziesz najcenniejsze wsparcie od osób, które w ogóle nie są z Tobą spokrewnione.

Dlatego w trudnych czasach miej trzeźwą głowę i bardzo dokładnie zastanów się, na czyim ramieniu się oprzesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shrier, D. K. (2003). The Resilient Self: How Survivors of Troubled Families Rise Above Adversity. Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry36(2), 298. https://doi.org/10.1097/00004583-199702000-00025
  • Willis, T. A. (1985). Supportive functions of interpersonal relationships. In S. Cohen & S. L. Syme (Eds.), Social Support and Health (pp. 61–82). Orlando: Academic Press.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.