Emocjonalny bagaż - nie noś go ze sobą, tylko rozpakuj

Emocjonalny bagaż - nie noś go ze sobą, tylko rozpakuj

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2017

Każdy nosi ze sobą emocjonalny bagaż w którym znajduje się ciężar pewnych doświadczeń życiowych. Zawartość zawiera wspomnienia i doświadczenia o różnych rozmiarach, które nie zostały uwolnione i często odzwierciedlają się w oczach.

Jeśli nie nauczysz się opróżniać swojego emocjonalnego bagażu ze wszystkich toksycznych i negatywnych doświadczeń, im więcej czasu upłynie, tym większy ciężar będziesz musiał trzymać na swoich barkach. A to będzie miało wpływ na twoje samopoczucie i związki z innymi ludźmi.

Emocjonalny bagaż bez usuwania od czasu do czasu jego zawartości spowoduje emocjonalne rany, które będą trudne do wyleczenia.

Ciężar Twojego emocjonalnego bagażu

W dzisiejszym świecie mamy tendencję do przeciążania siebie. Nie tylko w sensie wykonywanej pracy, ale także w sensie emocjonalnym. Każde doświadczenie przez które przechodzimy, pozostawia w nas ślad, w ten czy inny sposób.

Ważną rzeczą jest to, że ten ślad zachęca nas aby dojrzewać, zamiast wiązać nas z przeszłością i jej emocjonalnym ciężarem.

Ruszanie do przodu z ranami emocjonalnymi, które wciąż się otwierają i bolą, różni się od pójścia do przodu z ranami które się zabliźniły i nauczyły nas czegoś.

Emocjonalny bagaż. Dziewczyna z plecakiem w kształcie serca.

Poczucie winy, bycia zdradzonym, porzuconym, krytykowanym, sfrustrowanym lub uczucie pustki w środku może cię przygnieść i uniemożliwić odczuwanie radości. Doświadczenia, które pozostawiły po sobie blizny i odmieniły cię stanowią część twojej historii.

Jak więc możesz pozbyć się tego ciężaru, gdy przechodzisz przez czas zmian w swoim życiu?

Popatrz na swój emocjonalny bagaż i zastanów się nad tym, co nosisz wewnątrz. Pomyśl o tym, co sam umieściłeś w nim, jak i o tym, co inni wrzucili do środka. Nie śpiesz się. Nawet jeśli go nie widzisz i tak codziennie jest z tobą.

Zrozum, że większość twoich emocjonalnych reakcji ma związek z ciężarem, jaki nosisz. Aby to złagodzić, musisz nauczyć się rozróżniać, co jest pomocne, a co nie. Pozwolenie na przeciążenie bagażu stanowi przeszkodę w postępie, jaki chcesz osiągnąć.

Rozpakuj swój emocjonalny bagaż, by iść do przodu

Nie dopuść by bagaż stał się tak ciężki, by uniemożliwić ci poruszanie się, a życie przygniotło do ziemi. Nie trać woli parcia do przodu. Nie pozwól, by twoja teraźniejszość żyła przeszłością. Ale nie miej obsesji na punkcie zapominania, bo zapominanie nie jest przyjacielem zamiarów.

Jakkolwiek niewygodne i skomplikowane by się to wydawało, musisz wyjąć to, co nosisz w środku, abyś mógł nauczyć się rozwijać, zamiast być przykuty do tego co znajduje się wewnątrz. Pierwszy krok polega na rozpoznaniu tego, co cię przytłacza i zaakceptowanie tego.

Stopy w pierzu.

Może zalać cię potok uczuć związany z identyfikowaniem się i przywiązaniem do rzeczy zawartych w bagażu. Z początku może cię to powstrzymywać od pozbycia się ciężaru.

Te zawroty głowy, które czujesz to poczucie strachu zamaskowanego przez rutynę. Przyzwyczaiłeś się do tych ran. Gdyby ich nie było, mógłbyś poczuć, że jesteś nikim i zaczęłaby powstawać pustka. Ale uwierz, to tylko strach przed niepewnością, przed tym co nieznane, przed uwolnieniem.

Naucz się odrzucać wszystko, co cię przytłacza i zabiera energię. Zaakceptuj swoje błędy, zidentyfikuj i zapoznaj się z emocjami. Niech twoje marzenia rozpostrą skrzydła. Odkryj swoje mocne strony, ceń siebie.

A przede wszystkim naucz się, że dojrzewanie oznacza akceptowanie i uczenie na rzeczach, które ci się przytrafiają a nie walczenie z nimi. Pamiętaj, że pozwolenie na odejście nie zawsze oznacza tylko pożegnanie. To również poczucie wdzięczności za to, czego się nauczyłeś i pójście naprzód.

Porzucenie ciężaru twojego emocjonalnego bagażu, który cię paraliżuje jest ogromnym krokiem w kierunku dopuszczenia do siebie nowych uczuć i doświadczeń. Niektóre z nich pomogą Ci dojrzeć. Inne ponownie będą wymagały leczenia, ale takie jest życie. Porzuć ciężar- dla własnego dobra.

Obrazek wyróżniający dzięki uprzejmości Lucy Campbell


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.