Sulpiryd — lek przeciwpsychotyczny o różnorodnym zastosowaniu

Sulpiryd to lek przeciwpsychotyczny o wielu zastosowaniach. Pomaga przy zaburzeniach depresyjnych i zawrotach głowy. Dowiedz się więcej.
Sulpiryd — lek przeciwpsychotyczny o różnorodnym zastosowaniu

Ostatnia aktualizacja: 01 stycznia, 2022

Sulpiryd jest lekiem przeciwpsychotycznym lub neuroleptycznym. Ma budowę benzodiazepiny i jest klasyfikowany jako antagonista receptora dopaminowego. Dopamina jest podstawowym neuroprzekaźnikiem w układzie nerwowym. W rzeczywistości reguluje wiele reakcji w ciele. Dopamina jest szczególnie ważna w funkcji motorycznej, ponieważ reguluje ruchy ciała. Ponadto oddziałuje m.in. na reakcje i odczucia emocjonalne, a także na zachowanie.

Wysoki poziom dopaminy wiąże się z chorobami psychicznymi, takimi jak schizofrenia czy psychozy. Z tego powodu wiele leków przeciwpsychotycznych ma działanie antydopaminergiczne i blokuje działanie tego neuroprzekaźnika. Jednym z nich jest Sulpiryd.

Okazał się on bardzo skutecznym lekiem w różnych zaburzeniach psychicznych. Na przykład jest skuteczny w leczeniu zespołów psychosomatycznych, demencji starczej, somatyzacji przewodu pokarmowego i zawrotów głowy.

Starsza kobieta trzyma się za głowę. Sulpiryd

Sulpiryd — zastosowania

Terapeutyczne zastosowanie zawarte w arkuszu danych technicznych tego leku, jest następujące:

 • Leczenie zaburzeń depresyjnych z objawami psychotycznymi w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi. Dzieje się tak w przypadkach, gdy same leki przeciwdepresyjne okazały się nieskuteczne.
 • Inne ciężkie postacie depresji, które okazują się oporne na leki przeciwdepresyjne.
 • Leczenie ostrych i przewlekłych psychoz.
 • Leczenie zawrotów głowy w przypadkach, w których nie ma odpowiedzi na zwykłe leczenie przeciw zawrotom głowy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Sulpiryd jest lekiem przeciwpsychotycznym. Jednak nie jest używany tylko w leczeniu zaburzeń psychicznych. W rzeczywistości jest również przydatny w leczeniu niektórych chorób neurologicznych. Co więcej, wykazano, że jest skuteczny w leczeniu zawrotów głowy. Jest to objaw, który dotyka około 23 procent ogólnej populacji.

Rzeczywiście, jest to częsty powód konsultacji w podstawowej opiece zdrowotnej. Ogólnie rzecz biorąc, jego występowanie ma tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem. Zawroty głowy to halucynacyjne wrażenie ruchu wywołane zmianą orientacji w przestrzeni. Jego pochodzenie zwykle znajduje się w strukturach ucha wewnętrznego lub w pewnym punkcie drogi przedsionkowej ośrodkowego układu nerwowego.

Mechanizm działania

Sulpiryd działa jako swoisty antagonista receptorów dopaminowych D2 i D3. Jego działanie zależy głównie od podanej dawki, która zawsze powinna być przepisana i kontrolowana przez lekarza.

W małych dawkach działa na zaburzenia psychotyczne z objawami negatywnymi. Jednak nie ma to prawie żadnego wpływu na pozytywne objawy. Niemniej jednak w większych dawkach może złagodzić objawy pozytywne u pacjentów z ostrymi lub przewlekłymi psychozami. Niezwykle wysokie dawki Sulpirydu mogą mieć działanie uspokajające.

Jeśli chodzi o działanie przeciw zawrotom głowy, lek blokuje receptory D2 w obszarze wyzwalania chemoreceptorów. Oznacza to, że hamuje wymioty. Działa również na mechanizmy regulacyjne równowagi i orientacji przestrzennej.

Sulpiryd ma silne działanie hamujące przedsionki. W rzeczywistości jest szczególnie przydatny w objawowym leczeniu nudności i wymiotów, które mogą towarzyszyć zawrotom głowy i chorobie lokomocyjnej. Zwykle podaje się go doustnie. Jednak w najcięższych przypadkach można go również podawać domięśniowo.

Kobieta z psychozą

Skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane sulpirydu to:

 • Bezsenność.
 • Sedacja lub senność
 • Zaburzenia pozapiramidowe.
 • Objawy parkinsonizmu.
 • Drżenie.
 • Hiperprolaktynemia.
 • Zaparcia.
 • Zwiększone wydzielanie enzymów wątrobowych.
 • Ból  w klatce piersiowej.
 • Przybieranie na wadze.
 • Mlekotok.

Ważne jest, aby powiadomić lekarza o wszelkich działaniach niepożądanych, które występują podczas stosowanie tego leku. Ponadto, aby uniknąć interakcji, nie należy łączyć jego podawania z lekami przeciwparkinsonowskimi lub antyarytmicznymi. Podobnie, aby uniknąć niepożądanych skutków, należy zawsze przestrzegać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia wskazanego przez specjalistę.

W przypadku przedawkowania nie ma swoistego antidotum na Sulpiryd. W takim przypadku leczenie byłoby objawowe i obejmowałoby kontrolę czynności serca. Natomiast w przypadku objawów pozapiramidowych podawane byłyby leki antycholinergiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Agencia Española de Medicamentos y Productos sanitarios (2018). Ficha técnica. Dogmatil. [Online] Disponible en: https://cima.aemps.es/cima/dochtml/ft/48556/FT_48556.html
 • Martín-Aragón, S. (2004). Vértigo y mareo: revisión. Farmacia profesional18(5), 70-76.
 • Martín-Aragón, S., & Bermejo-Bescós, P. (2011). Vértigo. Tratamiento farmacológico. Offarm30, 74-79.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.