» Praca

Niepokój związany z poszukiwaniem pracy: ciche cierpienie i stres

Niepokój związany z poszukiwaniem pracy może utrudniać życie. Może nawet doprowadzić do poważnej depresji. Oto kilka porad na ten temat.

Kobieta. Niepokój związany z poszukiwaniem pracy

Niepokój związany z poszukiwaniem pracy okazuje się codziennością dla wielu osób. Czasami nawet prosta czynność przygotowania CV może wywoływać niepokój. W rzeczywistości niepokój związany z poszukiwaniem pracy staje się dziś coraz częściej spotykany. Na przykład często możesz czuć się całkowicie bezradny, gdy nikt do Ciebie nie oddzwania ani nie odpowiada na wysyłane aplikacje. Wszystko to jeszcze bardziej zwiększa cierpienie.

Kiedy szukasz informacji o lęku i stresie związanym z poszukiwaniem pracy, często znajdziesz wskazówki, jak odnieść sukces podczas rozmów kwalifikacyjnych. Rzeczywiście, istnieje wiele pomocnych porad, takich jak strategie radzenia sobie z nerwami podczas procesu selekcji. Jest jednak jeden aspekt, który zwykle jest pomijany i nie poświęca mu się zbyt wiele uwagi.

Niepokój związany z poszukiwaniem pracy

Mamy na myśli osoby z depresją lub zaburzeniami nastroju. W szczególności osoby bezrobotne lub niezdolne do znalezienia pracy. Właściwie niedawno obchodzono Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, a o tej konkretnej grupie osób nawet nie wspomniano. Nie powinno dziwić, że depresja może być spowodowana lękiem związanym z poszukiwaniem pracy.

W rzeczywistości ostatnie badania Barbary J. Jefferis z University College London wykazały, że bezrobocie i frustrujące poszukiwanie pracy są często bezpośrednio związane z poważną depresją. Często pierwsze oznaki depresji zaczynają się pojawiać, gdy sam proces wypełniania danych do podania o pracę staje się stresującym wydarzeniem. Kontynuujmy badanie tej koncepcji.

Mężczyzna z laptopem

Codzienna rzeczywistość dla wielu

Częsty jest niepokój i stres podczas poszukiwania pracy. Rzeczywiście, często doświadczają tego ci, którzy właśnie ukończyli studia. Na przykład podczas wypełniania CV mogą zdać sobie sprawę, że doświadczenie ma zwykle większe znaczenie niż kwalifikacje akademickie. Z drugiej strony lęk związany z poszukiwaniem pracy może również dotyczyć bardziej doświadczonych osób poszukujących pracy.

Rzeczywiście, nawet tego rodzaju ludzie mogą znaleźć się w przytłaczających, chaotycznych i niepewnych scenariuszach, gdy szukają pracy. Wysoki popyt i niedobór miejsc pracy często oznaczają, że pozostajesz w zawieszeniu, czekając na odpowiedzi i telefony zwrotne.

University of Chicago (USA) prowadził przez kilka lat badania na próbie 282 osób. W tym badaniu naukowcy doszli do wniosku, że jeśli chodzi o znalezienie pracy, najmniej ważną rzeczą było to, ile lub co wiedzą. W rzeczywistości okazało się, że najważniejszym pytaniem było „kogo znasz?”. Tego typu rzeczywistość często prowadzi do stanów bezradności i przygnębienia.

Rzeczywiście, wiele osób, niezależnie od wieku i wykształcenia, zaczyna warunkować każdy aspekt związany z poszukiwaniem pracy. Postrzegają proces poszukiwania pracy jako stresujący. Potem, w miarę upływu czasu, niemożność znalezienia pracy, telefon, który nie dzwoni, i e-maile, na które nie ma odpowiedzi, wszystko się sumuje. Innymi słowy, czynniki te prowadzą do niepokoju związanego z poszukiwaniem pracy.

Niepokój związany z poszukiwaniem pracy: powiązane wskaźniki

Przyjrzyjmy się, jakie zachowania, myśli i sytuacje zwykle charakteryzują osoby, które cierpią z powodu lęku związanego z poszukiwaniem pracy:

  • Brak pewności w otrzymywaniu odpowiedzi na podania o pracę.
  • Poczucie, że niepewność jest coraz trudniejsza do zmierzenia, przetworzenia i zniesienia.
  • Zwlekanie z wysyłaniem życiorysów.
  • Doświadczanie niepokoju podczas wypełniania podania o pracę.
  • Demotywacja podczas procesów selektywnych z powodu wcześniejszych niepowodzeń.
  • Rosnące wątpliwości co do własnych umiejętności osobistych i zawodowych.
  • Czynniki środowiskowe, takie jak Twoi koledzy, przyjaciele i rodzina. Na przykład czasami mogą negatywnie oceniać twoje szanse na znalezienie pracy.

Kobieta z telefonem

Pokonywanie niepokoju związanego z poszukiwaniem pracy

Każdy jest kompetentny, ważny i zasługuje nie tylko na jakąkolwiek pracę, ale na dobrą pracę. Ponadto możemy mówić o potrzebie kreatywności. Oznacza to rozpoznanie w sobie, w jaki sposób możesz wnieść coś nowego na rynek pracy. To są doskonałe koncepcje. Często jednak zderzają się z rzeczywistością.

Jeśli nie czujesz się dobrze psychicznie, może okazać się niemożliwe dawanie innym tego, co najlepsze. W rzeczywistości, z powodu ciągłego doświadczania porażki, możesz zakopać się w negatywnej emocjonalnej dziurze. W takich przypadkach nie ma magicznych formuł. Jednak fachowa i specjalistyczna pomoc działa.

Terapia poznawczo-behawioralna może pozwolić ci nie tylko zmienić orientację wewnętrznego dialogu, ale także przełamać wszelkie negatywne myśli. Ponadto terapia poznawcza pozwoli Ci nauczyć się przetwarzać porażki i rozwijać lepsze umiejętności. Dzięki nim możesz tworzyć nowe, pozytywne poglądy i stawić czoła rynkowi pracy z nową siłą i odwagą.

Wreszcie, oprócz pomocy psychologicznej, właściwe może być włączenie tych prostych, ale potężnych pomysłów:

  • Pamiętaj, że negatywne myśli powstrzymują Cię od dostrzegania i wykorzystywania możliwości.
  • Zrewiduj swoje nastawienie.
  • Dbaj o siebie lepiej. Na przykład niezbędne są ćwiczenia, czytanie i dobre odżywianie.
  • Dobre wsparcie społeczne jest niezbędne. Unikaj tych, którzy pogrążają cię we własnym pesymizmie i defetyzmie.
  • Rozwijanie uważności to odpowiednia strategia do lepszego zarządzania emocjami.

Wreszcie, aby zwalczyć lęk związany z poszukiwaniem pracy, opłaca się być kreatywnym i proaktywnym. W rzeczywistości czasami najciemniejsze chwile mogą zrodzić najjaśniejsze pomysły i projekty.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Jefferis, B. J., Nazareth, I., Marston, L., Moreno-Kustner, B., Bellón, J. ángel, Svab, I., … King, M. (2011). Associations between unemployment and major depressive disorder: Evidence from an international, prospective study (the predict cohort). Social Science and Medicine73(11), 1627–1634. https://doi.org/10.1016/j.socscimed.2011.09.029

Weiss, P. (2006). Encontrar un trabajo. Science News , 169 (22), 1–9.

Granovetter, M. (1995). Getting a Job: A Study of Contacts and Careers. University of Chicago Press25(3), 391. https://doi.org/10.1103/PhysRevE.69.056208

Scroll to Top