Najlepsze książki o uważności - 8 pozycji

Uważność jest coraz bardziej rozpowszechnioną i popularną praktyką. Dzięki tym książkom możesz dowiedzieć się o jej zaletach i kilku najprostszych ćwiczeniach, które możesz wprowadzić do swojej codziennej rutyny.
Najlepsze książki o uważności - 8 pozycji

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2021

Uważność, znana również jako bycie świadomym obecnej chwili, to starożytna praktyka polegająca na celowym zwracaniu uwagi na to, co robisz, bez osądzania siebie i bez zapętlania się w swoich myślach. W poniższym artykule przedstawiamy najlepsze książki o uważności autorstwa kilku autorów, z których każdy odnosi się do różnych aspektów tego tematu.

Uważność jest często uwzględniana w programach medytacyjnych, a nawet psychologicznych programach interwencyjnych. Udowodniono, że przynosi korzyści w zmniejszaniu poziomu lęku i łagodzeniu objawów depresji.

Najlepsze książki o uważności

Jeśli chcesz dogłębnie dowiedzieć się, czym jest uważność i jak możesz ją wdrożyć do swojego życia, aby osiągnąć poczucie spokoju psychicznego, nie możesz przegapić tych ośmiu najlepszych książek o uważności.

1. Powrót do zmysłów: uzdrawianie siebie i świata poprzez uważność, Jon Kabat-Zinn

Jon Kabat-Zinn jest uważany za jednego z wielkich orędowników zjawiska uważności. Jest emerytowanym profesorem medycyny i prowadził różne badania z buddyjskimi nauczycielami. Badania te doprowadziły go do zintegrowania części tych nauk z naukami zachodniej nauki.

W swojej książce wyjaśnia teoretyczne i praktyczne działania, które musisz znać, jeśli chcesz zrozumieć, na czym polega uważność.

„Świadomość wymaga jedynie zwracania uwagi na rzeczy i postrzegania ich takimi, jakie są. Nie wymaga od nas zmiany niczego”.

-Jon Kabat-Zinn-

książki o uważności

2. Cud uważności, Thich Nhat Hanh

Kolejną z naszej listy książek o uważności jest ta autorstwa Thich Nhat Hanh. Ma charakter bardziej praktyczny i opisuje, jak wykonywać ćwiczenia uważności. Ponadto poprzez narracje wyjaśnia związek tej praktyki z filozofią buddyjską.

Thich Nhat Hanh jest działaczem pokojowym i jednym z wielkich założycieli ruchu mindfulness. W swojej karierze opublikował dziesiątki książek na różnorodne tematy.

„Gdybym miał wybierać między buddyzmem a pokojem, wybrałbym pokój”.

-Thich Nhat Hanh-

3. Gdziekolwiek jesteś, bądź, Jon Kabat-Zinn

Książka ta, również autorstwa Jona Kabat-Zinna, opowiada o uważności jako sercu buddyjskiej medytacji. Autor komentuje w niej korzyści płynące z tej praktyki i różnego rodzaju możliwości, które się w niej kryją.

To idealna książka, która mówi, jak zastosować jego rady w codziennej rutynie i później je kontynuować.

4. After the Ecstasy, the Laundry, Jack Kornfield

Jack Kornfield jest mnichem buddyjskim, który uczył się podstaw medytacji i filozofii w Birmie, Tajlandii i Indiach. W swojej książce dzieli się wiedzą o życiu i śmierci.

To szczera i fascynująca historia, która mówi o tym, jak powinniśmy przygotować nasze serca na przebudzenie.

„Podjęcie prawdziwej duchowej ścieżki nie oznacza unikania trudności, ale nauczenie się sztuki świadomości popełniania błędów, aby doprowadzić je do przemieniającej mocy naszych serc”.

-Jack Kornfield-

5. Uważność dla początkujących, Jessica Joly

Książka, która nie tylko mówi o uważności. W rzeczywistości jest to niezwykle przydatny przewodnik, pokazujący jak odzyskać kontrolę nad swoim środowiskiem i skierować swoją energię na te aspekty, które możesz zmienić. Jessica Joly mówi o racjonalnym umyśle jako nośniku widzenia problemów z szerszej perspektywy.

6. Uważność i nauka, Javier García Campayo

Ta książka omawia naukowe podstawy uważności. Tym samym przeplata naukę z byciem osobą świadomą. Pozwala lepiej zrozumieć, jak działa ta starożytna praktyka.

Ta książka jest bardzo polecana studentom psychologii, osobom ciekawym lub takim, które po prostu chcą dowiedzieć się więcej na ten temat w zabawny, ale dość wnikliwy sposób.

7. Nauka praktyki uważności, Vicente Simón

Kolejną z najlepszych książek o uważności jest ta autorstwa Vicente Simóna, lekarza, psychiatry i profesora psychobiologii. Autor wyjaśnia afektywne aspekty medytacji i omawia praktyczne ćwiczenia służące rozwijaniu jej na co dzień.

Mówi o znaczeniu dobroci i współczucia, ich mocy przekierowywania emocjonalnego cierpienia oraz o tym, jak te postawy mogą zmienić mózg i poprawić Twoje zdrowie.

medytująca kobieta

8. Mindfulness in Plain English, Bhante Gunaratana

Książka o uważności Bhante Gunaratany jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej czytanych na ten temat. Na jej stronach znajdziesz przydatne informacje na temat uważności i jej związku z innymi formami medytacji.

Uważność to niezwykle przydatne narzędzie do poprawy jakości życia. Niemniej jednak niekoniecznie działa dla wszystkich, ponieważ wszyscy jesteśmy różni. Jednak z pewnością jest to korzystna praktyka.

Uważność może pomóc w zmniejszeniu lęku lub poprawie relacji z własnymi myślami. Oprócz tego ma wiele innych korzyści psychologicznych i emocjonalnych.

Powyższe książki o uważności pozwolą Ci zacząć podążać ścieżką mądrości, w której duchowość i medytacja mieszają się z samą nauką.

„Mój ojciec podchodził do rzeczy poprzez naukowe dociekania i eksploracje, podczas gdy moja matka doświadczała rzeczy poprzez swoje emocje i zmysły”.

-Jon Kabat-Zinn-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moñivas, Agustín y García-Diex, Gustavo y García-De-Silva, Rafael (2012). Mindfulness (Atención plena): concepto y teorías. Portularia, XII (), 83-89. [Fecha de Consulta 6 de Octubre de 2021]. ISSN: 1578-0236. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=161024437009
  • Korman, Guido P. y Garay, Cristian J. (2012). El modelo de Terapia Cognitiva Basada en la Conciencia Plena (mindfulness). Revista Argentina de Clínica Psicológica, XXI (1), 5-13. [Fecha de Consulta 6 de Octubre de 2021]. ISSN: 0327-6716. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=281925884002
  • Rosselló, Jeannette y Zayas, Gloria y Lora, Vanessa (2016). Impacto de un adiestramiento en meditación en consciencia plena (mindfulness) en medidas de ansiedad, depresión, ira y estrés y consciencia plena: un estudio piloto. Revista Puertorriqueña de Psicología, 27 (1), 62-78. [Fecha de Consulta 6 de Octubre de 2021]. ISSN: 1946-2026. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=233245623005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.