Siedem cytatów Boba Marleya

Cytaty Boba Marleya wyrażają życzliwą i pełną miłości postawę wobec życia. Jamajski muzyk promował filozofię, w której wewnętrzny spokój i nadzieja przeważają nad innymi ludzkimi wartościami.
Siedem cytatów Boba Marleya
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2022

W gruncie rzeczy słowa Boba Marleya są dokładnie takie, jaki był on sam. Są fajne, bezpośrednie i przejmujące. Ponadto Marley pozostaje jednym z największych przykładów zarówno muzyki karaibskiej, jak i filozofii rastafarian. Było to w centrum jego życia i pracy.

Prawdziwe imię Boba Marleya to Robert Nesta Marley. Jego matka pochodziła z Jamajki, a ojciec był białym Anglikiem. Od najmłodszych lat Bob słyszał o konflikcie rasowym. Być może dlatego wiele jego cytatów jest wezwaniem zarówno do harmonii, jak i zrozumienia.

„Źli ludzie, którzy próbują pogorszyć ten świat, nie biorą dnia wolnego, więc dlaczego ja miałbym to robić ?”

-Bob Marley-

Piosenkarz i autor tekstów nie był właściwie wzorem uporządkowanego i zrównoważonego życia. Bardziej chodziło mu o promowanie surowych uczuć. Prawdę mówiąc, ludzie często go krytykowali, ale nikt nie śmiał wątpić w jego talent i kreatywność.

1. Jak żyć?

“Kochaj życie które wiedziesz, wiedź życie które kochasz”.

Ten cytat odzwierciedla sposób, w jaki Bob Marley postrzegał życie. W szczególności pokazuje, jak jego filozofia życiowa zmierzała w kierunku ciągłego dostrzegania pozytywnej strony rzeczy i podążania za swoimi marzeniami. To także jeden z jego najbardziej pamiętnych cytatów.

Kobieta stojąca

2. Problemy

„W życiu spodziewaj się kłopotów, ale kiedy się martwisz, podwajasz je”.

Ten cytat pokazuje nam, że Bob Marley był utalentowaną osobą o niezwykle zdrowym rozsądku. W jednym małym zdaniu udaje mu się skondensować jedną z największych prawd w życiu. Jest to fakt, że martwienie się swoimi problemami jest bezużyteczne. Właściwie wszystko, co osiągniesz w ten sposób, to dodanie sobie nowych problemów do tych, które już masz. Powinieneś rozwiązywać problemy, a nie zadręczać się nimi.

3. Dyktatorzy

„Istnieją dwa rodzaje dyktatorów: podatkowi i ci wybrani, czyli politycy”.

Chociaż Bob Marley nigdy nie miał zamiaru szerzyć politycznego przesłania poprzez swoją muzykę, kilka jego cytatów pokazuje, że był niezwykle krytyczny wobec tego, co dzieje się na świecie. Również wiele tekstów jego piosenek zachęcało do zmian. W tym cytacie zademonstrował, że jest przeciwny władzom. Nie widział różnicy między dyktaturą a demokracją, ponieważ jego zdaniem obie stworzyły tyranię. Jedyną różnicą, według Marleya, był sposób, w jaki oba zjawiska osiągnęły to samo.

4. Obecność i nieobecność

„Nie żyj po to, aby Twoja obecność została zauważona; żyj po to, aby inni odczuli Twoją nieobecność”.

Pragnienie bycia zauważonym rodzi się ze skrajnej potrzeby potwierdzenia ego. Często chcemy być chwaleni, ponieważ daje nam to satysfakcję i sprawia, że czujemy się bardziej obecni w danej sytuacji.

Możemy za kimś tęsknić, niekoniecznie dlatego, że był sławny, ale z powodu wkładu, jaki wnieśli w nasze życie. Mocno odczuwamy ich nieobecność, nawet jeśli nie zauważaliśmy ich zbytnio, gdy byli w pobliżu. To bez wątpienia jedno ze zdań Boba Marleya, które warto zapamiętać na co dzień.

5. Odkryj swoją siłę

„Nigdy nie wiesz, jak silny jesteś, dopóki bycie silnym nie jest Twoją jedyną opcją”.

Jeden z najbardziej znanych i pamiętanych cytatów tego geniusza muzyki reggae. Co więcej, to zdanie nie mogło być bardziej prawdziwe. Być może odkryłeś, że w najtrudniejszych czasach pojawiają się w Tobie moc i zdolności, które wcześniej ignorowałeś. Bob Marley ujmuje to w ekstremalny sposób i ma rację. To nie małe trudności wydobywają całą Twoją siłę, ale doświadczenia, które popychają Cię do granic i przemieniają Cię. Doświadczenia, które pokazują Tobie i innym, z czego naprawdę jesteś zrobiony.

6. Szczęście

„Nic nie jest złe, jeśli Cię uszczęśliwia”.

To jedno z najpiękniejszych powiedzeń Boba Marleya. Jest proste i na temat, ale jednocześnie niezwykle mądre. Relatywizuje pojęcie „zła”, co jest niezwykle pozytywne, ponieważ wielu ludzi na świecie boi się tego słowa. W tym przypadku Marley przywiązuje większą wagę do skutku czynu niż do osądów, które są na jego temat wydawane. Wskazuje na szczęście jako ostateczny cel. Dlatego nigdy nie powinieneś myśleć o niczym, co sprawia, że czujesz się dobrze, jako czymś złym.

skacząca kobieta

7. Wszystko można przezwyciężyć

„Pokonuj diabły czymś, co nazywa się miłością”.

Rastafarianie dużo mówią o miłości. To dlatego, że to uczucie jest istotną częścią ich filozofii. Widzą diabły jako negatywne idee i cierpienie, które czasami nas niepokoi. Lekarstwo jest proste. To miłość. Miłość sprawia, że wszystkie duchy znikają.

Bob Marley był nie tylko kolejnym muzykiem, ale także inspirującym liderem. Chociaż możesz nie zgadzać się ze sposobem, w jaki patrzył na życie, nie możesz ignorować faktu, że był niezwykle konsekwentny w swojej filozofii. Z pewnością nie było innego muzyka w gatunku reggae, który odniósłby taki sukces. Bob Marley powiedział, że jego muzyka będzie trwać wiecznie. Prawdopodobnie miał rację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giovannetti, J. L. (2001). Sonidos de condena: sociabilidad, historia y política en la música reggae de Jamaica. Siglo XXI.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.