Przyjaciele z korzyściami - co musisz o tym wiedzieć?

Przyjaciele z korzyściami - co musisz o tym wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Czy wiesz, co oznaczają “przyjaciele z korzyściami“? Historia pokazuje nam, że to, co ludzie uważają za ważne w związku romantycznym, zmieniło się znacznie razem z upływem czasu. Wiele lat temu najważniejszą rzeczą było bezpieczeństwo instytucji małżeństwa. Pobranie się wydawało się jedynym sposobem na uzyskanie społecznej legitymacji i jedynym ważnym środowiskiem wychowywania dzieci.

Później romantyzm i wolność stały się priorytetem dla młodych par. Bycie w związku otwierało drzwi do życia niezależnego od ich rodzin. Nie tylko to, ale pozwoliło również młodym ludziom przeżyć romantyczne sceny filmowe z XX wieku.

Jaki jest dziś trend? Wiele osób szuka czegoś więcej niż emocji i uczuć. Chcą również satysfakcjonujących, wyjątkowych i intensywnych doznań. Takich doznań mogą dostarczyć “przyjaciele z korzyściami”. Wielu młodych ludzi i dorosłych w dzisiejszych czasach ceni wolność seksualną. Chcą oni sami odkryć wszystko na temat spektrum ludzkich zachowań seksualnych.

Przyjaciele z korzyściami

Przyjaciele z korzyściami to dwie osoby, które się znają, dobrze się dogadują i są atrakcyjne dla siebie nawzajem. Jednak ich związek nie wymaga większego zaangażowania, niż może mieć przyjaźń platoniczna.

Emocje, które najbardziej rzucają się w relacji “przyjaciele z korzyściami”, to przyciąganie. Innym sposobem na określenie tego przyciągania byłby aspekt “chemii” w miłości.

“Mój przyjaciel z korzyściami to człowiek, z którym się widzę, gdy obaj mamy na to ochotę i czas. Nie mamy siebie na wyłączność, ale traktujemy siebie nawzajem życzliwością i miłością. Uprawiamy seks, ale bez zaangażowania w związek. Prawda jest taka, że ​​nie chcemy podejmować zobowiązań, których wymaga formalny związek”.

Para przytulająca się w lesie.

Przyciąganie sprawia, że ​​masz ochotę na całowanie i przytulanie tej osoby, na której Ci zależy. Niemniej jednak aktywność seksualna niekoniecznie oznacza, że ​​nawiązałeś z kimś intymność. Intymność wynika z dzielenia się myślami i uczuciami. Podobnie, aktywność seksualna z kimś innym nie oznacza, że ​​istnieje trwałe zobowiązanie wobec tej osoby. Zaangażowanie to decyzja pozostania z tą osobą pomimo wzlotów i upadków.

Przyciąganie, intymność i zaangażowanie

Można powiedzieć, że miłość ma trzy cechy: przyciąganie, intymność i zaangażowanie. Z tych trzech, przyjaciele z korzyściami mają przyciąganie (i uczucia lub przyjaźń). Współczynnik intymności jest zwykle niepełny i nie wymaga żadnego zaangażowania. Dzieje się tak dlatego, że ludzie, którzy mają przyjaciół z korzyściami, są bardzo młodzi i mają tendencję do krótszych relacji.

“Uwielbiamy wychodzić razem, dobrze się bawić, tańczyć i uprawiać seks. Nasze przyciąganie jest instynktowne.”

Kiedy ludzie są młodzi, romantyczne relacje zazwyczaj opierają się przede wszystkim na atrakcyjności fizycznej. W miarę starzenia się, powiedzmy około 20 lub 25 lat, zaczynają cenić wewnętrzne cechy bardziej niż wcześniej. Pod koniec okresu dojrzewania intymność i zaufanie stają się ważniejsze zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Dopiero po kilku związkach tego typu większość ludzi zaczyna myśleć o bardziej trwałym związku. Podczas nastoletnich lat ludzie mają związki, ponieważ chcą się bawić. Mogą wychodzić na randki i robić fajne plany ze swoimi partnerami. Te relacje zazwyczaj nie są bardzo poważne i nikt nie myśli dużo o przyszłości.

Jakie prawa mają przyjaciele z korzyściami?

Plusem przyjaźni z korzyściami jest to, że nie ma presji zaangażowania. Jeśli chcesz wrócić do regularnych znajomych bez żadnych korzyści, zawsze możesz to zrobić. Jednak są też ludzie, którzy chcą seksu bez żadnych emocji.

Zwykle nazywane są one seksem na jedną noc, np. kiedy ludzie spotykają się na imprezie lub w barze i uprawiają seks. Jednak nie ma w tym żadnych uczuć i zwykle nie widzą się z tą osobą ponownie.

Przyjaciele z korzyściami w łóżku.

Przyjaciele z korzyściami mogą prowadzić do czegoś głębszego i bardziej intymnego. Z drugiej strony może się to skończyć nagle, gdy pojawi się ktoś inny. Ludzie nazywają ten rodzaj relacji “przyjaciółmi z korzyściami i bez żadnych zobowiązań”, ponieważ kochają się nawzajem, troszczą się o siebie nawzajem, myślą o sobie nawzajem, uprawiają seks, ale nie chcą ścisłego zaangażowania.

Przyjaciele z korzyściami mogą być zamężni, żonaci lub samotni. Tak czy inaczej, wiedzą, że ich przyszłość jest niepewna. Wcześniej czy później wszystko może się skończyć. Jak widać, różnica między przyjaciółmi z korzyściami i związkiem to zaangażowanie i wyłączność. Przyjaciele z korzyściami nie chcą dzielić przyszłości. Jednak okazują uczucia i miłość do siebie nawzajem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garcpi H, Soriano E. “Amigos con beneficios”: salud sexual y estilos de apego de hombres y mujeres. Saúde e Sociedade. 2016; 25(4): 1136-1147.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.