Konsekwencje nadmiernego poświęcenia

Istnieją pewne rodzaje uczenia się, które prowadzą do naprawdę krzywdzących zachowań, zwłaszcza gdy są one powtarzane w czasie. Dzisiaj wyjaśnimy schemat samopoświęcenia i jego konsekwencje.
Konsekwencje nadmiernego poświęcenia
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2024

Czy poświęcasz większość swojego czasu innym? Czy zużywasz więcej swojej energii na zaspokajanie cudzych potrzeb niż własnych? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, prawdopodobnie jesteś ofiarą schematu samopoświęcenia. Czy wiesz jednak, jakie są konsekwencje nadmiernego poświecenia?

Według znanego psychologa Jeffreya Younga źródłem tego problemu jest dzieciństwo jednostki. Mówiąc dokładniej, tego rodzaju zachowanie wywodzi się z uczenia się niewłaściwych sposobów reagowania na wydarzenia z dzieciństwa. W swoim modelu Young proponuje łącznie 18 typów schematów. W tym artykule skupimy się na schemacie poświęcenia.

Przyjaciel pocieszający innego
Schematy, które wyłaniają się z dzieciństwa, niekoniecznie muszą stać się trwałymi zachowaniami. Można je podtrzymywać lub przekształcać, nawet jeśli są narzucane w bardzo młodym wieku.

Podejście do koncepcji wczesnego schematu dysfunkcyjnego (EDS)

Według Younga schematy są definiowane jako sposoby odczuwania i myślenia, które powodują ból. Zaczynają się formować w dzieciństwie i są powtarzane przez całe życie. Ile razy zdarzyło Ci się pomyśleć „Znowu to zrobiłem”? To właśnie jest schemat: wyuczona i zinternalizowana sekwencja, którą bez zastanowienia stosujesz w pewnych sytuacjach. Oto niektóre cechy wczesnych schematów dysfunkcyjnych (EDS):

  • Są to przewodniki, wzorce i zinternalizowane modele, o bardzo szerokim zakresie. Są one uogólnione i pasują do wielu sytuacji.
  • Składają się z uczuć, wspomnień, myśli i wrażeń cielesnych.
  • Dotyczą zarówno nas, jak i naszych relacji z innymi ludźmi.
  • Pojawiają się, gdy jesteśmy dziećmi, a nawet nastolatkami.
  • Mogą zmieniać się przez całe życie.
  • Mogą stać się niezwykłymi źródłami dyskomfortu.

Pomimo faktu, że wczesne schematy dysfunkcyjne mogą rozwijać się przy braku traumatycznych przeżyć lub nadużyć, wiele z nich jest spowodowanych sytuacjami, które można określić jako zgubne. Mając to na uwadze, możemy stwierdzić, że wszystkie schematy są niszczycielskimi sposobami przetwarzania i reagowania na bodźce środowiskowe.

„Schematy w wieku dorosłym prowadzą osobę do nieumyślnego odtworzenia środowisk z dzieciństwa, które były dla niej tak bolesne”.

-Jeffrey Young-

Konsekwencje nadmiernego poświęcenia

„Dam Ci wszystko, czego potrzebujesz”. Może to być częsta reakcja z Twojej strony, jeśli oddajesz się innym, kosztem odmawiania sobie czasu i energii.

Poświęcenie to schemat, który jest zorientowany na potrzeby innych zamiast na własne. Troszczysz się o innych, ale nie robisz tego wobec siebie. Pozbawienie się samoopieki może jednak mieć ogromny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne:

„Schemat samopoświęcenia, wraz ze schematem ujarzmienia, charakteryzuje się tendencją do nadawania priorytetu innym”.

-Sara Castellanos Sánchez-

Problemy relacyjne

Wśród tego rodzaju problemów znajdują się nadużycia w związkach. Kiedy nadmiernie się poświęcasz, dajesz dużo z siebie innym i ignorujesz to, czego potrzebujesz, wkraczasz na niebezpieczne terytorium, na którym nie myślisz o sobie.

Nadmiar poświęcenia zagraża zdrowemu ego, które nas chroni.

Dezorientacja

Jednym z filarów podtrzymujących nadmierne poświęcenie jest faktunikania krzywdy”. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że jako niedoskonały człowiek zawsze będziesz krzywdził innych w takim czy innym momencie.

Być może zaspokajasz wszystkie potrzeby każdego członka swojej rodziny, ponieważ tego nauczyłeś się od swojej matki. Nie ma znaczenia, ile Twoi bliscy mają lat – zawsze jesteś dla nich dostępny.

Trudność w mówieniu nie

Często ta trudność sprawia, że czujesz się winny. Doświadczasz poczucia winy, kiedy mówisz „nie”, ponieważ w przeszłości nauczono Cię, że zawsze powinieneś być dostępny, aby zaspokoić potrzeby innych. Jeśli nie poświęcałeś swojego czasu i energii innym, Twoje postaci przywiązania były Tobą rozczarowane.

„Jednym z powodów nadmiernego poświęcenia jest unikanie poczucia winy spowodowanego poczuciem egoizmu”.

-Jeffrey Young-

Przyjaciele rozmawiają na ulicy
Są ludzie, którzy odczuwają poczucie winy, gdy komuś odmawiają i czują się zobowiązani do spełnienia wszystkiego, o co się ich prosi.

Zmęczenie współczuciem

Jeśli nadmiernie poświęcasz się innym, być może rozwinąłeś niezwykłą zdolność empatii. Możesz być wyjątkowo świadomy wszelkich znaków wskazujących, że komuś potrzebna jest pomoc. Innymi słowy, jesteś hiper-detektywem.

Jednak koszt posiadania takiej wrażliwości jest tak wysoki, że kończysz fizycznie i psychicznie wyczerpany. Wydaje Ci się, że jesteś nieustannie oblegany przez problemy.

„Dany schemat często wynika z dużej wrażliwości na cierpienie innych. Wiąże się z poczuciem, że własne potrzeby nie są odpowiednio zaspokajane i może prowadzić do poczucia urazy”.

-Jeffrey Young-

Jak już zauważyłeś, nadmierne poświęcanie się oznacza, że poświęcasz intensywną uwagę innym, co może Cię skrzywdzić. Kiedy stawiasz to, czego chcą, czują lub potrzebują inni przed własnymi pragnieniami i uczuciami, możesz mieć problemy w relacjach i sytuacjach, w których czujesz się bardzo zdezorientowany.

Ponadto złe samopoczucie spowodowane odmową czemuś, czego nie chcesz robić, jest jak samochód jadący pod prąd na autostradzie: jest to niebezpieczne. Zwłaszcza, gdy staje się normą, a nie wyjątkiem.

Pierwszym krokiem w kierunku zmiany jest uświadomienie sobie, jak zachowujesz się w stosunku do swoich relacji. Czasami jednak możesz potrzebować bardziej specjalistycznej pomocy. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, rozważ wizytę u zaufanego specjalisty.

„Typowe pochodzenie rodzinne opiera się na warunkowej akceptacji: dzieci muszą ograniczać ważne aspekty siebie, aby zyskać miłość, uwagę i aprobatę”.

-Jeffrey Young-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Young, J. E. (2015). Terapia de esquemas. Desclée de Brouwer.
  • Sánchez, S. M. F. C., Julca, N. M. A. S., & Tapia, C. R. M. (2022). Esquemas desadaptativos y conductas agresivas en adolescentes peruanos. PsiqueMag, 11(2), 89-95.
  • López Pell, A. F., Cid Colom, J., Obst Camerini, J., Rondón, J. M., Alfano, S. M., & Cellerino, C. (2011). Guías esquematizadas de tratamiento de los trastornos de la personalidad para profesionales, desde el modelo de Young, Klosko y Wheishar (2003). Ciencias psicológicas, 5(1), 83-115.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.