Niechciana samotność - 7 wskazówek jak sobie z nią radzić

Niechciana samotność - 7 wskazówek jak sobie z nią radzić
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Samotność sama w sobie nie jest ani dobra ani zła. Zależy jak sobie z nią radzisz i czy ją akceptujesz. W każdym razie my wszyscy jesteśmy – czasami nawet chcemy – być samotni. Potrzebujemy jej i ona jest dla nas dobra. Jednakże, bywa i tak, że samotność pochodzi ze smutku lub opuszczenia. Bycie samemu przez długi czas może być bardzo trudne, bo jesteśmy istotami towarzyskimi.

Dlatego dziś podamy Ci 7 wskazówek, jak radzić sobie z nią w sposób inteligentny i jak użyć jej do rozwoju. Czytaj dalej.

Niechciana samotność

Jest kilka form “negatywnej samotności”. Osoba może czuć się bezużyteczna, osamotniona, z nikłą perspektywą na zmianę sytuacji. Samotność odczuwa jako potępienie: niechcianą sytuację, niesprawiedliwą karę.

Niechciana samotność jest jednym z najbardziej negatywnych doświadczeń dla zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Pojęcie samotności różni się od osamotnienia. Można wyróżnić trzy formy samotności. Każda z nich ma swoje plusy i minusy.

Jakie są powszechne formy samotności?

Pierwsza forma, to szukanie w życiu ucieczki od tłumu, pracy i hałasu…Ta forma samotności jest nam niezbędna do “odnalezienia siebie”, modlitwy, pisania, koncentracji.

Potrzebujemy tej formy samotności. Jeśli inteligentnie nią pokierujemy, może przynieść nam same korzyści. Często jednak nie wybieramy samotności, jest na ona narzucona. W takim przypadku możemy czuć się samotni nawet będąc otoczeni przez tłum ludzi.

Niechciana samotność

Psychologiczna tragiczna samotność

Psychologiczna tragiczna samotność to prawdopodobnie jedna z najgorszych odmian. Może prowadzić do patologii, a nawet samobójstwa. Samotność ta może również pochodzić z poczucia, że nie masz żadnej bliskiej relacji z innymi. Może nie masz prawdziwych przyjaciół lub rodziny, której ufasz.

Ludzie również mogą mieć predyspozycje do samotności. Sa badania, które wskazują na wzrost występowania samotności, gdy osiągniemy 40 lat. Kumulacja następuje gdy z domu odchodzą dzieci i zaczyna się emerytura. Kiedy dzieci opuszczają rodzinny dom, może wystąpić “syndrom pustego gniazda”. Nie musi być to trudne doświadczenie, możemy wyciągnąć z tego korzyści.

Jest też inny rodzaj samotności, która zdarza się zwykle w starszym wieku, gdy tracimy niezależność i mamy problemy z poruszaniem się. Jednakże jeśli wiemy, jak ją zaakceptować i sprawić, by działała na naszą korzyść, może nas nawet ubogacić.

Samotna kobieta nad morzem

Siedem wskazówek jak sobie radzić z samotnością

Zorganizuj swój czas w nieco inny sposób

Zorganizuj swój czas w zależności od swojego aktualnego statusu (singla, wdowca, emeryta, bez dzieci itp.). Zostaw stresującą rutynę, jaką miałeś jako zajmujący się domem lub zatrudniony, jeśli to już Ciebie nie dotyczy. To czas, aby zaktualizować swoją rutynę.

Stwórz sobie harmonogram

Ustal czas wstawania i chodzenia spać. Spróbuj nie tworzyć “anarchistycznego” trybu życia. Rozkład dnia da Ci poczucie bezpieczeństwa. W dni, kiedy nie musisz wcześnie wstawać, nie leż w łóżku. Jeśli Twoje ciało nie wykona planu, poczujesz się tylko gorzej.

Zawsze jedz o tych samych porach

Jeśli to możliwe, zawsze jedz o tej samej porze. Zawsze zjedz obiad, choćby niewielki. Nie wpadnij w pułapkę jedzenia tylko wtedy, gdy jesteś głodny, lub niekontrolowanego jedzenia. Zauważysz to w Twojej psychice i stanie umysłu. Zaburzenia rodzą jeszcze więcej zaburzeń i może to prowadzić do różnych lęków.

Mężczyzna samotny

Staraj się ustalić swój własny rytm

Nie pozwól prowadzić się swoim nastrojom. “Jestem znudzony, nie wezmę prysznica, nie będę się ubierał…zamierzam leżeć cały dzień na sofie czekając na telefon lub wizytę, które nigdy się nie zdarzą. Spójrz na swoją listę rzeczy do zrobienia i zrób coś, co dawno planowałeś wykonać.

Zrób coś satysfakcjonującego

Może masz ogród? Wyjdź i pogrzeb w ziemi. Jeśli masz podwórko, zaopiekuj się nim; zawsze jest coś do zrobienia. Jeśli nie masz, kup rośliny do domu i zatroszcz się o nie. Zawsze możesz posprzątać dom, pozmywać talerze… Robienie czegokolwiek odwróci uwagę i utrzyma Cię w dobrym zdrowiu.

Nie zabijaj czasu

Musimy znaleźć coś, co wypełni nasz czas. Powinniśmy zrobić coś dla siebie, co sprawi nam przyjemność i pozwoli na rozwój. Nie narzekaj, że nie masz wystarczająco pieniędzy. Bogaci też się nudzą. Raczej chodzi o to, by znaleźć coś co będzie dla Ciebie atrakcyjne i pochłonie Cię.

Zmień biegi

Zmień coś. Zmieniaj swoje przyzwyczajenia. Dodaj trochę adrenaliny do swojego życia. Idź do kina, nawet jeśli nie masz z kim, wyjdź na obiad, podróżuj.

Stosunek, jaki mamy do samotności i bycia samemu zależy od nas. Mieszkać samemu nie oznacza być samym, czy samotnym. Jeśli znalazłeś się właśnie w takiej sytuacji, mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne, choćby odrobinę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.