Uczyć się lepiej i efektywniej – 4 wskazówki jak to zrobić

Parafrazowanie, streszczenia, synteza i rutyna to tylko niektóre techniki, które mogą pomóc ulepszyć dni nauki.
Uczyć się lepiej i efektywniej – 4 wskazówki jak to zrobić
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2024

Pamiętasz swoje pierwsze próby jeżdżenia na rowerze? Prawdopodobnie ktoś dał Ci radę, ale dalsza nauka przebiegała bez niczyjej pomocy. Czy wiesz, że w bardzo podobny sposób możesz uczyć się lepiej i efektywniej dowolnej innej rzeczy?

Nikt nie rodzi się z wiedzą, jak się uczyć. Niemniej każdy może poprawić wydajność stosowanego przez siebie sposobu uczenia się.

Aby uczyć się lepiej i efektywniej, musisz poznać szereg umiejętności, a następnie zastosować je w praktyce w celu rozwijania nawyków uczenia się. Dzięki temu nie tylko Twoja nauka będzie wydajniejsza, ale także lepiej wykorzystasz swój czas.

Umiejętność uczenia się to cenne narzędzie, jeśli chodzi o osiągnięcie nauki ze zrozumieniem. To dlatego, że pomaga zrozumieć, zatrzymać i pochłonąć informacje. Ale niewiele osób może się pochwalić, że w pełni opanowało tę umiejętność.

Wielu uczniów decyduje się na zapamiętywanie w ostatniej chwili, co sprawia, że ​​ich oceny nie spełniają oczekiwań. Ponadto szybko zapominają, czego się nauczyli.

Nauka na pamięć nie daje obiecujących wyników. Na szczęście istnieje wiele innych sposobów uczenia się, które są bardziej angażujące i dynamiczne. Dzięki nim możesz uczyć się lepiej i efektywniej, a także poprawić swoją wydajność.

Umiejętności pozwalające uczyć się lepiej i efektywniej

Sporządzanie notatek to jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów studiowania. Oznacza to podsumowanie najważniejszych punktów własnymi słowami, aby łatwiej było je zapamiętać.

W większości przypadków kluczem jest możliwość szybkiego podsumowania tematu, ale bez pomijania ważnych informacji. Innym sposobem na dobre podsumowanie jest dbanie o to, aby związek między głównymi koncepcjami był bardzo czytelny.

Jak uczyć się lepiej i efektywniej - dziewczyna śpi na biurku

Czasami trudno jest przyswoić obszerne poglądy na pewne tematy. Ale wykonywanie problemów praktycznych i studiów przypadków może pomóc w uzyskaniu ogólnej koncepcji i przyswojeniu wiedzy w prostszy sposób.

Jest to szczególnie przydatne, gdy chodzi o przedmioty takie jak matematyka, fizyka, prawo i inne przedmioty ścisłe.

Dobrym pomysłem może być prowadzenie studiów przypadków w tym samym czasie, w którym analizujesz koncepcje. W ten sposób będziesz lepiej rozumieć, do czego służą i jakie informacje tak naprawdę niosą.

Kolejną umiejętnością, która pomoże Ci uczyć się lepiej i efektywniej, tym razem w grupie, jest burza mózgów. Polega na spotkaniu grupowym, podczas którego członkowie wymyślają jak najwięcej pomysłów na dany temat.

Burza mózgów może być szczególnie przydatna w przypadku projektów grupowych, ponieważ wymaga brania pod uwagę różnych pomysłów i punktów widzenia. Ale może być także przydatna podczas uczenia się na egzamin. Może rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc zagłębić się w temat.

Wydajniejsza nauka

Wiele z tych umiejętności nie jest nowych i są one bardzo dobrze znane większości studentów. Ale to, co jest w nich nowe, to sposób, w jaki można je zastosować w praktyce, aby uczyć się lepiej i efektywniej. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem, jeśli jesteś na studiach, przygotowujesz się do egzaminu wstępnego lub po prostu chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób uczyć się lepiej i wydajniej.

„W czasach zmian uczniowie dziedziczą ziemię, podczas gdy uczeni odkrywają, że są doskonale przygotowani, aby poradzić sobie ze światem, który już nie istnieje”.
-Eric Hoffer-

Strategie, które pomogą Ci w nauce

Weinstein i Mayer (1986) identyfikują pięć ogólnych kategorii strategii uczenia się:

  • Powtórka (powtarzanie terminologii)
  • Opracowanie (parafrazy, podsumowania)
  • Organizacja (podsumowanie tekstu)
  • Nauka ze zrozumieniem (zadawanie pytań, sprawdzanie własnej wiedzy)
  • Nauka afektywna (ustalenie i utrzymanie motywacji)

Zdolności intelektualne, które musisz wzmocnić, zależą od tego, czego dokładnie wymaga Twoje zadanie. Ćwiczenie umiejętności, takich jak zapamiętywanie, przekształcanie, zatrzymywanie i przesyłanie informacji aktywuje procesy myślowe związane z rozwiązywaniem problemów.

Klasyfikacje Palinscara i Browna

Aby lepiej się uczyć i poszerzać swoją wiedzę, klasyfikacje opisane przez Palinscara i Browna (1984) zawierają następujące sugestie:

  • Parafrazowanie: wyrażanie informacji zawartych w tekście własnymi słowami.
  • Wnioskowanie: wyciąganie wniosków z tego, co zostało wyjaśnione.
  • Podsumowanie: wybór kluczowych części, podstawowych koncepcji.
  • Przewidywanie: zakładanie, przewidywanie, zgadywanie, prognozowanie, odgadywanie, ustalanie wniosków.
  • Wyjaśnianie: określanie, wyszczególnianie i wyjaśnianie niektórych aspektów tekstu.
  • Kwestionowanie: pomaga aktywować procesy myślowe i poprzednią wiedzę.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2012 roku na Uniwersytecie Brighama Younga, opublikowanymi w The Eastern Economic Journal, dwiema najważniejszymi strategiami, dzięki którym można się uczyć lepiej i efektywniej są: harmonogram snu i ciągłe testowanie dotychczas poznanych informacji.

Pamiętaj, że harmonogramy snu i odpoczynek mają bezpośredni wpływ na Twoją wydajność.

Jak uczyć się lepiej i efektywniej - skupiony mężczyzna w bibliotece

Naukowcy twierdzą, że potrzeba około 7 godzin snu, aby uczyć się lepiej i efektywniej. Sen pomaga utrwalić informacje w pamięci.

Z drugiej strony, brak snu może uszkodzić sieci neuronów w korze przedczołowej, w wyniku czego trudniej Ci będzie przyswoić, utrzymać i utrwalić informacje, których się uczysz.

Badania z 2011 r. opublikowane w czasopiśmie Science przedstawiły analizę 3 powszechnie stosowanych metod studiowania: zapamiętywanie i powtarzanie, robienie rysunków i schematów oraz przeprowadzanie testów sprawdzających i egzaminów w celu zweryfikowanie przyswojonej wiedzy.

Aby przekonać się, na ile te metody były skuteczne, naukowcy zbadali 200 studentów, którzy byli podzieleni na 3 grupy, z których każda miała stosować inną metodę studiowania.

Na drodze tych badań naukowcy odkryli, że najskuteczniejszą metodą jest robienie testów sprawdzających poznanego materiału. Może zwiększyć objętość przyswajanych informacji nawet o 50%.

„Jestem przekonany, że najlepsza nauka ma miejsce, gdy uczeń przejmuje kontrolę”.
Seymour Papert

Jak mogę uczyć się lepiej i efektywniej?

Klasyczna metoda uczenia się obejmuje 5 etapów:

  • Szybkie czytanie materiału w celu zrozumienia głównej idei.
  • Dokładne czytanie, w którym podkreślasz najważniejsze idee.
  • Podsumowanie lub rozpisanie struktury. Chodzi o zebranie najważniejszych punktów własnymi słowami, aby łatwiej było je zapamiętać.
  • Studiowanie i zapamiętywanie. W tej części najlepiej jest przeczytać podsumowania na głos.
  • Przeglądanie materiału z kolegami z klasy. Akt „opowiedzenia” poznanego materiału pomoże lepiej przyswoić tę wiedzę.

Aby uczyć się lepiej i efektywniej, warto wykonywać serię kroków, dopóki Twoje dotychczasowe nawyki nie ulegną zmianie:

Planowanie nauki

Zaplanowanie nauki i trzymanie się go ma duży wpływ na skuteczność nauki. Uczenie się w niezorganizowany sposób często powoduje, że studenci uczą się późno w nocy, kiedy sen i zmęczenie utrudniają koncentrację.

Ponadto przyzwyczajenie się do uczenia się zgodnie z planem zapobiega zaniedbywaniu nauki. Plan sprawia, że łatwiej przeznaczyć odpowiednio dużo czasu na naukę.

Unikanie rozpraszaczy

To może wydawać się oczywiste, ale warto o tym pamiętać. Rozpraszacze mogą przybierać nieoczekiwane kształty i dobrze jest wiedzieć, jak je rozpoznać. Niektóre rzeczy na czarnej liście to Facebook, Instagram, telefony komórkowe i telewizja. Ale są też inne rzeczy, które możesz dodać do listy rzeczy, od których chcesz trzymać się z dala podczas nauki – zastanów się nad tym, co może Cię rozpraszać.

Jak uczyć się lepiej i efektywniej - skupiona dziewczyna pisze

Ucieczka od dosłownego zapamiętywania

Musisz przekształcać informacje na swoje własne. Oznacza to połączenie ich z pewnymi rzeczami, doświadczeniami z Twojego życia, przeformułowanie ich własnymi słowami lub użycie innych, bardziej przyjaznych przykładów.

W ten sposób łatwiej uczyć się ze zrozumieniem. Informacje przyswojone w ten sposób są bardziej odporne na upływ czasu niż zapamiętywanie informacji, które nie mają dla Ciebie większego sensu.

Stała praktyka

Jeśli możesz, oceniaj swoją wiedzę za pomocą egzaminów lub listy pytań dotyczących tematu, którego się uczysz. To może wydawać się stratą czasu, jeśli myślisz, że musisz po prostu „zanurzyć się” w informacjach. Nic bardziej mylnego – robienie testów pomoże Ci dostrzec błędy i pozwoli zmierzyć postępy.

Jeśli wykorzystasz wszystkie te strategie, zdołasz uczyć się lepiej i efektywniej. Nie tylko będziesz najlepiej wykorzystywać czas spędzony na przyswajaniu wiedzy (bez względu na temat), ale także zdobyte informacje staną się o wiele odporniejsze na zapominanie.

Bibliografia

Palinscar, A. S., & Brown, A. L. (1984). Reciprocal teaching of comprehension-fostering and comprehension-monitoring activities. Cognition and instruction, 1(2), 117-175.

Weinstein, J. D., Mayer, S. M., & Beale, S. I. (1986). Stimulation of δ-aminolevulinic acid formation in algal extracts by heterologous RNA. Plant physiology, 82(4), 1096-1101.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.