Twój strach to zawsze szansa na rozwój

Twój strach to zawsze szansa na rozwój
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Czasami Twój strach zamienia się w logikę. Nie pozwala Ci zobaczyć prawdziwego powodu, dla którego unikasz trudnych sytuacji: strachu przed nieznanym.

To poczucie niepewności i waga oczekiwań może Cię sparaliżować. Może nawet sprawić, że zaczniesz unikać sytuacji, których potrzebujesz, aby się rozwijać.

Ale jedyny sposób, w jaki możesz odkryć możliwości ukrywane przez Twój strach – stawić czoła takim sytuacjom.

I faktycznie, wiedza, jak radzić sobie ze swoim strachem pomaga poczuć się dobrze. Pozwala trzymać niepokój i inne zaburzenia z dala od siebie. Nikt nie lubi się bać, ale poczujesz się znacznie lepiej, jeśli  zrozumiesz i zaczniesz kontrolować strach.

Poczujesz, że Twoje napięcie zaczyna znikać i nie zagraża już Twojemu zdrowiu. To może również pomóc Ci odkryć nowy sposób na rozwój osobisty.

Łatwo jest zapomnieć, że z łatwością teraz radzisz sobie z sytuacjami, które kiedyś Cię paralizowały. Testy, publiczne występy, spotkania towarzyskie itp. – za każdą z tych sytuacji kryła się jakaś motywacja.

Motywacja rozwoju osobistego sprawia, że ​​robisz te nowe lub stresujące rzeczy pomimo uczucia sparaliżowania.

“Strach zawsze stara się pokazać rzeczy gorzej niż są w rzeczywistości”.

-Tito Livio-

Tylko jedna rzecz uniemożliwia spełnienie Twojego marzenia: strach przed porażką

Dlaczego masz mieszane uczucia w obliczu nowej sytuacji? Powodem jest fakt, że Twoje ciało próbuje się bronić. Odpowiada na poczucie niepewności i strachu. Automatyczna reakcja polega na przygotowaniu się do natychmiastowej ucieczki, by uratować siebie.

Tak więc, na poziomie fizycznym, przepływ krwi w górnej części ciała się spowalnia, więc krew przepływa do Twoich kończyn dolnych. W ten sposób zapewniana jest szybsza, łatwiejsza ucieczka. Dlatego Twoją pierwszą reakcją w takich sytuacjach jest uchylenie się lub ucieczka.

Kobieta w lesie - strach

Twoją pierwszą naturalną reakcją jest unikanie takich sytuacji. Masz jednak władzę nad sobą i swoimi myślami, które umożliwiają podejmowanie bardziej racjonalnych i mniej intuicyjnych decyzji.

Ta moc jest miejscem, w którym znajdziesz możliwości, które ukrywa strach i nowe sytuacje.

Tak więc strach przed porażką w nowych rzeczach pojawia się intuicyjnie. Masz to z powodu filogenetycznego dziedzictwa od swoich przodków.

Jednak chęć osiągnięcia swoich celów jest czymś bardziej osobistym, ukrytym w Twoich myślach i uczuciach. Właśnie dlatego ta walka między naszymi genami a naszymi myślami determinuje Twój sukces lub porażkę. Określa, czy spełniłeś swoje marzenia.

Nie bój się więzienia, ani biedy, ani śmierci. Bój się strachu samego w sobie.

Rzeczy, które Cię przerażają, sprawiają, że zdobywasz szczęście

Ludzie mówią, że gdy naprawdę czegoś chcesz, musisz iść i to zdobyć. Dlaczego więc tak się boisz rzeczy, których naprawdę pragniesz?

Czasami po prostu dlatego, że wolisz pozostać w świecie marzeń. Łatwiej jest mieć niemożliwe oczekiwania i tylko wyobrażać sobie, co by się stało, gdybyś miał to, czego naprawdę pragnąłeś.

Innym razem niepewność i wysiłek potrzebny do spełnienia swoich pragnień są i wiele większe niż Twoje marzenia. Wolisz pozostać nieruchomy i unikać dużych zmian.

Spotkanie grupy osób

Kluczem jest świadomość, że im więcej robisz, tym więcej możesz osiągnąć. To jest krąg, w którym musisz się znaleźć, jeśli raz za razem chcesz pokonywać własne lęki. W ten sposób możesz uzyskać to, czego naprawdę pragniesz.

Strach jest tylko emocją. Kiedy to zrozumiesz, zdasz sobie sprawę, że jest on użyteczny tylko w ograniczonej liczbie sytuacji, które rzadko się zdarzają w rzeczywistości.

Większość obaw, które odczuwasz, składa się z irracjonalnych zmartwień i myśli. Im szybciej nauczysz się je rozpoznawać i nimi zarządzać, tym szybciej będziesz mógł cieszyć się rzeczami, które naprawdę są warte Twojego czasu.

To, czego się boisz, jest w rzeczywistości szansą na zwycięstwo i rozwój.

“Życie nie jest problemem, który należy rozwiązać, tylko rzeczywistością, której należy doświadczyć”.

Soren Kierkegaard


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.