Relacja typu on-off i stres z tym związany

Im większa liczba rozpadów związku, których doświadczasz, tym większe odczuwasz stres i udrękę. Dynamika relacji off-on ma konsekwencje.
Relacja typu on-off i stres z tym związany

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2022

Zakończenie związku nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem. Żałoba, którą niektórzy z nas przeżywają po takim wydarzeniu, sprawia, że wracamy do byłego partnera, nawet nie rozwiązując problemów, które spowodowały rozpad związku. Kiedy zmiany te stają się cykliczne, mówimy, że jest to relacja typu on-off.

Zerwanie i wracanie do siebie sprzyja dwóm niezdrowym dynamikom: powtarzającego się żalu i współzależności emocjonalnej. Na dłuższą metę jest to sytuacja nie do utrzymania, zarówno pod względem interakcji, jak i emocjonalności partnerów.

Istnieją dowody na poparcie hipotezy, że relacja typu on-off może powodować lęk i depresję. Dlatego dobrze jest mieć świadomość tego, jak działa ta spirala i jakie pociąga za sobą konsekwencje, a także jak je uwewnętrznić. Spójrzmy.

Dlaczego niektórzy ludzie w kółko wracają do swojego byłego?

Niektórzy ludzie biorą radę „lepsze znane niebezpieczeństwo, niż nieznane” bardzo dosłownie. Często lepiej jest wrócić do kogoś, kogo znasz, nawet jeśli w związku występują problemy, ponieważ nawiązanie nowej relacji z względną nieznajomą osobą wydaje się zbyt ciężką pracą.

To może sprawić, że zaczniesz zastanawiać się, czy w ogóle konieczne jest dla Ciebie posiadanie partnera. Nawet przy całym bombardowaniu mediów promującym miłość do siebie i szczęście, może po prostu nie chcesz być sam. Bycie singlem może nie być dla Ciebie opcją, mimo że jest to otoczone niekorzystnymi mitami i innymi niedopowiedzeniami.

Inne czynniki to złe zarządzanie konfliktami (na przykład zerwanie związku z powodu kłótni), współzależność emocjonalna i przemoc psychiczna. Każda relacja jest inna i wymaga spersonalizowanej analizy sytuacji, aby wygenerować prawidłowe rozwiązania.

Para patrząca na siebie

Relacja typu on-off i rosnący niepokój

Procesy psychologiczne i emocjonalne zachodzące w Twoich związkach mają silny wpływ na Twoje indywidualne samopoczucie. W związku z tym rozstaniom często towarzyszy udręka oraz uczucie niepokoju i depresji. Jest to całkowicie normalne, ponieważ jest to bolesna sytuacja.

Z drugiej strony, jeśli wielokrotnie rozpoczynasz, a następnie kończysz związek z tą samą osobą, stawia to Twój umysł w sytuacji, w której musisz wielokrotnie przechodzić przez związany z tym smutek. Badanie naukowe ostrzega, że istnieje pozytywna i rosnąca korelacja między emocjonalnym cierpieniem a liczbą rozstań partnerów.

Badanie to twierdzi, że osoby, które zrywają ze swoimi partnerami, a później się z nimi schodzą, wielokrotnie zgłaszały więcej objawów stresu w ciągu 15-miesięcznego okresu badania. Stres, oprócz tego, że był związany z żałobą, wydawał się być również związany z zawirowaniami zmieniających się ról i zwyczajów.

smutna kobieta myśli
Relacje typu on-off uniemożliwiają równowagę emocjonalną w parze.

Co możesz zrobić, jeśli jesteś w związku typu on-off?

Może jesteś ze swoim partnerem od lat, ale nie wiesz, ile z nich tak naprawdę się liczy. To dlatego, że pojawiał się i znikał z Twojego życia tak wiele razy, że nie masz już pojęcia, czego chcesz od związku. Mimo to pomysł wyrzucenia ich z umysłu i codziennego życia na zawsze wydaje się przytłaczający.

Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, będziesz wiedział, że wyjście ze związku jest o wiele bardziej złożone niż zwykłe zamknięcie za sobą drzwi. W ramach tej dynamiki istnieją pewne czynniki, których wpływ musisz wyizolować.

W bliskim sąsiedztwie druga osoba staje się nie do zniesienia. Jednak z daleka uczucie nostalgii maskuje to, czego wcześniej nie można było tolerować przez kolejną minutę.

Z tego powodu najlepiej udać się na konsultację psychologiczną, zwłaszcza jeśli chcesz przerwać ten zamknięty cykl, ale czujesz, że nie jesteś w stanie lub nie wiesz, od czego zacząć.

Przydatne wskazówki dotyczące przerwania cyklu

  • Zidentyfikuj wszelkie nierozwiązane problemy ze swoim partnerem i zadaj sobie pytanie, czy można je rozwiązać.
  • Oprzyj się na swoich przyjaciołach i bliskich. Ich wersja Twojej sytuacji pomoże Ci spojrzeć na siebie z innej perspektywy.
  • Wyjaśnij swojemu partnerowi cykl, którego doświadczasz. Możliwe, że on również czuje się uwięziony i razem będziecie w stanie znaleźć ostateczne rozwiązanie.
  • Daj sobie czas. Często pary wracają do siebie, ponieważ nie dali sobie czasu na żałobę. Właściwie w czasie, gdy jesteście osobno, powinieneś zerwać z nim wszelki kontakt.

Zdobywanie i pielęgnowanie szacunku do samego siebie to bieg długodystansowy. Nie musisz jednak robić tego sam. Po drodze odkryjesz, że nie tylko pary są kluczem do szczęścia społecznego. Nie pozwól, aby niekończąca się cykliczność relacji przesłoniła Ci to.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hoyos, M. L., Arredondo, N. H. L., & Echavarría, J. A. Z. (2007). Distorsiones cognitivas en personas con dependencia emocional. Informes psicológicos9(9), 55-69.
  • Monk, J. K., Ogolsky, B. G., & Oswald, R. F. (2018). Coming out and getting back in: Relationship cycling and distress in same‐and different‐sex relationships. Family Relations67(4), 523-538.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.