Filmy o uzależnieniach

Filmy pozwalają łączyć się z historiami innych. Dlatego oglądanie filmów o tym, jak rozwija się uzależnienie, pomaga zrozumieć naturę uzależnienia i jego wpływ na życie ludzi.
Filmy o uzależnieniach
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Przełożenie rzeczywistości uzależnienia na duży ekran jest wyzwaniem, ale niektóre filmy radzą sobie z tym tematem dość dobrze. Wiele z nich odzwierciedla, do jakich granic ludzie posuwają się, aby utrzymać swoje nałogi. Co więcej, jak wpływają one na ich rutynę, relacje i zdolności poznawcze. Oto filmy o uzależnieniach, które pokazują ten trudny problem.

Uzależnienie przejmuje kontrolę i przekształca mózg. Sprawia, że ludzie zachowują się w taki sposób, że przedmiot ich uzależnienia staje się najważniejszy w ich życiu. Większość uzależnionych poświęca cały swój czas, pieniądze i energię na swoje uzależnienia.

Nie jest łatwo odtworzyć coś tak intensywnego i intymnego na poziomie kinowym. Widzowie mogą zobaczyć pewne zachowanie na ekranie, ale niekoniecznie zrozumieją, w jaki sposób uzależnienie może całkowicie przejąć kontrolę nad daną osobą. Niemniej jednak, poniższe filmy o uzależnieniach wykonują swoją misję, aby widzowie zrozumieli tajniki uzależnienia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o jedenastu filmach, które często wykraczają poza makabryczne przedstawienie tego trudnego tematu.

Filmy o uzależnieniach

Uzależnienie nie kręci się tylko wokół substancji. Istnieje cały szereg uzależnień behawioralnych.

Weźmy na przykład alkoholizm. Nie chodzi tylko o picie zbyt dużych ilości alkoholu. Chodzi o to, że spożywanie alkoholu stało się priorytetem w życiu alkoholika, z wyłączeniem wszystkiego innego. Kolejne filmy o uzależnieniu oddają ten proces izolacji i autodestrukcji.

Gia (1998)

Jest to film biograficzny kanału HBO z 1998 roku, który opisuje tragedię jednej z pierwszych amerykańskich supermodelek, Gii Marie Carangi.

Kobieta pochodzi z Filadelfii, przyjeżdża do Nowego Jorku z marzeniami i ambicją zostania modelką. Główną rolę gra Angelina Jolie, a Mila Kunis zagrała jedenastoletnią Gię.

Gia szybko wspina się na szczyt w branży modelek z pomocą agentki, Wilhelminy Cooper. Film opisuje jej podróż do sławy, a także samotność, brak przyjaciół i depresję.

Pokazuje również, jak Gia próbuje przezwyciężyć swój nałóg kokainowy, przechodząc na metadon, który również staje się uzależnieniem. Jej nałóg jest tak mocno zakorzeniony, że woli go od towarzystwa Lindy, swojej kochanki.

Czysty i trzeźwy (1988)

Ten film z 1988 roku opowiada o życiu Daryla, sprytnego sprzedawcy uzależnionego od kokainy. Pewnego dnia budzi się obok dziewczyny, która przedawkowała i uświadamia sobie, że sprzeniewierzył pieniądze firmy, w której pracuje. Aby uniknąć więzienia zgłasza się do ośrodka odwykowego.

Tam poznaje Craiga, trudnego w obyciu, ale empatycznego opiekuna odwykowego. Po sporym wysiłku Craig stawia Daryla twarzą w twarz z rzeczywistością jego nałogu i pomaga mu uświadomić sobie, jak chaotyczne jest jego życie.

Film bada filozofię leżącą u podstaw akceptacji problemu uzależnienia i jego leczenia. Opiera się na założeniu, że „najlepszym sposobem na przełamanie starych nawyków jest tworzenie nowych”. Zachęca się do uczciwości jako jednego z nowych nawyków, które Daryl musi nabyć. Dzięki temu mężczyzna w końcu przyznaje się do różnych przestępstw.

[umieścić]https://youtu.be/gu_PiJcVtCk[/umieścić]

Przetrwać w Nowym Jorku (1995)

Jim Carroll, licealny koszykarz, wiedzie szczęśliwe życie ze swoimi przyjaciółmi. Jego najlepszy przyjaciel, Bobby, umiera na białaczkę, a on zaczyna eksperymentować z heroiną, aby przezwyciężyć smutek. Jego matka wyrzuca go z domu, gdy odkrywa jego zapas narkotyków. W ten sposób Jim i jego przyjaciele zaczynają popełniać drobne przestępstwa, aby sfinansować swój nałóg.

Film bada zjawisko uzależnienia w życiu nastolatka. Opisuje doświadczenia, które skłaniają obiecującego młodego mężczyznę do spożywania narkotyków i różnych innych substancji.

Chociaż możemy zobaczyć, że uzależnienie od narkotyków może zaprowadzić osobę uzależnioną do więzienia, film pokazuje również, że więzienie może stanowić punkt wyjścia do innego życia.

Narodziny gwiazdy (2018)

Ten film to emocjonalne doświadczenie dla każdego, kto zmagał się z chorobą psychiczną i zmagał się z uzależnieniem. Film Narodziny gwiazdy był nominowany do ośmiu Oscarów, ale zdobył tylko jedną statuetkę (najlepsza piosenka – „Shallow”).

Film opowiada o relacji między znanym muzykiem Jacksonem (Bradley Cooper) a początkującą piosenkarką, Ally (Lady Gaga).

Jackson poznaje i zakochuje się w Ally, jednocześnie zmagając się z poważnym uzależnieniem od alkoholu i leków na receptę. Kariera Ally nabiera tempa, po części dzięki jemu, podczas gdy on nadal zajmuje się swoimi demonami.

Narodziny gwiazdy pokazują prawdziwą walkę o utrzymanie związku uwarunkowanego uzależnieniem.

Dni wina i róż (1962)

To jeden z najbardziej realistycznych filmów o uzależnieniu w klasycznym kinie. Został napisany przez JP Millera i wyreżyserowany przez Blake’a Edwardsa, reżysera Śniadanie u Tiffany’ego.

Główną rolę gra Jack Lemmon. Jest nałogowym alkoholikiem, który pokazuje swojej dziewczynie (Lee Remick) swój styl życia. Krajowy Rejestr Filmowy wybrał Dni Wina i Róż do konserwacji w 2018 roku.

Film opowiada o tym, jak alkoholik spotyka i zakochuje się w kobiecie abstynentce. Wprowadza ją w picie towarzyskie i chociaż na początku jest niechętna, zaczyna cieszyć się tą nową formą rozrywki. Następnie biorą ślub i razem cieszą się swoim apetytem na alkohol.

[umieścić]https://youtu.be/QuJ30l-3-ZQ[/umieścić]

Narkotykowy kowboj (1989)

Wstrząsający drugi film Gusa Van Sant’a, oparty na autobiograficznej powieści Jamesa Fogle’a, opowiada o kręgu narkomanów na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku. Bob Hughes (Matt Dillon) jest przywódcą „rodziny” narkomanów składającej się z jego żony Dianne (Kelly Lynch) i innej pary.

Utrzymują swój nałóg, rabując apteki podczas podróży po kraju. Jednak Bob decyduje, że musi opuścić swój dysfunkcyjny klan i przejść dalej, gdy jeden z członków doświadcza nieszczęścia.

Niemniej jednak oderwanie się od uzależnionej od narkotyków przeszłości okazuje się dość trudne, zwłaszcza gdy jest śledzony przez starego znajomego, który chce kupić narkotyki za wszelką cenę. Film Van Sant ma kilka przytulnych momentów. Jest to zimne, kontemplacyjne, a czasem komiczne spojrzenie na amerykańską kulturę związaną z narkotykami.

[umieścić]https://youtu.be/BWQNkHB0c_0[/umieścić]

Kiedy mężczyzna kocha kobietę (1994)

Rzadko spotyka się filmy o uzależnieniu przedstawiające kobiety – być może ze względu na społeczne piętno.

Meg Ryan pokazuje w tym filmie jedną ze swoich najlepszych kreacji. Gra żonę i matkę, której problem z piciem doprowadza ją do odwyku. Film, w którym zagrał Andy Garcia, analizuje alkoholizm jako chorobę rodzinną. Ryan otrzymała za swoją rolę nominację do nagrody Screen Actors Guild dla najlepszej aktorki.

Alice Green (Meg Ryan) jest żoną i matką dwóch córek oraz alkoholiczką. Michael (Andy Garcia), mąż Alice, jest współczujący i nie robi z tego wielkiego problemu. Jednak jej zachowanie zagraża bezpieczeństwu jej dziewczynek i kobieta postanawia szukać pomocy w klinice odwykowej. Jej powrót do zdrowia i relacje zostają wystawione na próbę po powrocie do domu.

[umieścić]https://www.youtube.com/watch?v=K4CV__R5anA[/umieścić]

Zostawić Las Vegas (1995)

Ten film przedstawia brutalną podróż do autodestrukcji. Były scenarzysta, który z powodu uzależnienia od alkoholu stracił rodzinę, pracę i przyjaciół, postanawia się zabić. Nicolas Cage z niezachwianą szczerością przedstawia fizyczne i psychiczne spustoszenie uzależnienia i zdobył Oscara za ten film.

Jego nieoczekiwany związek z straumatyzowaną prostytutką pokazuje zarówno głębokie ograniczenia, jakie stworzył jego alkoholizm, jak i jego zdolność do nawiązywania z kimś znaczącego kontaktu.

Pełen przygnębiającego, przejmującego, a czasem mrocznego humoru, film oparty jest na na wpół autobiograficznej powieści Johna O’Briena. O’Brien także walczył z alkoholizmem i popełnił samobójstwo na krótko przed rozpoczęciem zdjęć.

Requiem dla snu (2000)

Ellen Burstyn otrzymała nominację do Oscara za rolę w dramacie Darrena Aronofsky’ego o czterech mieszkańcach Coney Island, którzy popadają w uzależnienie od narkotyków. Jej występ w Requiem dla snu prawdopodobnie pozostanie z Tobą na długo po jego obejrzeniu.

Film opowiada o życiu czterech osób, które przechodzą przez różne etapy narkomanii. Skupia się na ich najważniejszych konsekwencjach. Utrata poczucia rzeczywistości, absolutna fiksacja na punkcie zdobywania narkotyków, poczucie izolacji i beznadziejności.

[umieścić]https://youtu.be/QBwzN4v1vA0[/umieścić]

Wstyd (2011)

To jeden z nielicznych filmów, które zajmują się uzależnieniem od seksu. Wstyd to historia nowojorskiego dyrektora o nazwisku Brandon (w tej roli Michael Fassbender), konsumenta pornografii, który również zatrudnia prostytutki.

Nieoczekiwane przybycie do jego mieszkania siostry, która cierpi na inny rodzaj bólu, odkrywa głęboko zakorzenioną rodzinną traumę, będącą źródłem uzależnienia. Jednak film nigdy nie odnosi się do tego wprost.

Seksualne spotkania głównego bohatera są często trudne do oglądania, pozbawione intymności i zmysłowości. Przedstawiają rodzaj odcięcia się, za którym Brandon tęskni. Wstyd jasno pokazuje, że pomimo fizycznej bliskości kontaktu seksualnego, uzależnienie od seksu jest raczej stanem samotności, podobnie jak większość nałogów.

Candy (2006)

Joker i Ennis Del Mar nie były jedynymi wspaniałymi rolami zagranymi przez Heatha Ledgera przez całe jego krótkie życie. U szczytu swojej kariery australijski gwiazdor wrócił do ojczyzny, by zagrać w małym, lokalnym, niezależnym filmie pod tytułem Candy.

To jeden z najlepszych filmów o związkach współzależnych. To trudne i niszczące patrzeć, jak partnerzy poniżają się nawzajem przez zniewalającą moc narkotyków.

Zarówno Ledger, jak i Abbie Cornish doskonale przedstawiają smutną młodą parę zżeraną przez uzależnienie. Nie jest to łatwy seans, ale jego słodko-gorzkie, jednak pełne nadziei zakończenie jest jak światło na końcu tunelu.

Trainspotting (1996)

Trainspotting może być kluczowym filmem o uzależnieniach. Jest to doskonały przykład tego, co to naprawdę znaczy być uzależnionym od heroiny.

Ten klejnot z lat 90. utrzymuje niemal idealną równowagę między glamoryzacją narkotyków (narkotyki są zabawne, prawda?) a skrajną dekadencją (martwe dzieci czają się podczas okresu odstawienia).

Aby wymienić niezapomniane cytaty i momenty z Trainspotting, należałoby streścić film linijka po linijce. Kreatywność nie ma końca, a kultowa ścieżka dźwiękowa (m.in. Iggy Pop, Lou Reed, Underworld) tylko dodaje mu legendarnego statusu.

Zrozumiałe, że dzięki temu filmowi Danny Boyle trafił prosto do ligi filmowej elity. Dzięki wsparciu scenarzysty Johna Hodge’a i powieści Irvine’a Welsha udało mu się doskonale oddać kulturę narkotykową całego pokolenia. Film skupia się na niektórych lokalnych uzależnionych od heroiny w Edynburgu pod wodzą Ewana McGregora.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.