Nie możesz - nigdy nie pozwól, by Ci to wmówiono

Nie możesz - nigdy nie pozwól, by Ci to wmówiono

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2017

„Nie” to jedno z najczęściej pojawiających się słów, gdy ktoś próbuje zrobić coś nowego. Nie możesz tego zrobić, to nie jest odpowiedni kierunek dla Ciebie, nie wyjdzie Ci to na dobre, nie ma sensu tego próbować.

Aby stawić czoła tej dość powszechnej sytuacji, lekarz i bizneswoman Pilar Jericó zaleca „uziemienie swoich obaw poprzez zobrazowanie najgorszego scenariusza, a następnie podjęcie walki o swoje marzenie”.

Nie pozwól, by w Twojej głowie wciąż rozbrzmiewały słowa: nie możesz.

Dlatego wybraliśmy Pilar Jericó na protagonistkę tego artykułu. Możesz znać ją z różnych hiszpańskich mediów. Oprócz doktoratu z organizacji biznesowej uzyskała dyplom magistra ekonomii oraz z zakresu zarządzania i zachowań organizacyjnych na Harvardzie.

Ta kobieta jest zdolna do rozpoczęcia działalności gospodarczej nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się być przeciwko niej. Jest żywym przykładem walki ze słowami „nie możesz”.

Ta wpływowa osoba, pisarka i wykładowca pokazała nam sposób na przeciwstawienie się tym przeciwnościom. Podzieliła się z nami radami, zmiennymi kolejami swojego losu oraz wskazówkami dotyczącymi podjęcia działań wobec przybierającej na sile burzy społecznościowej.

Nie pozwól nikomu powiedzieć, że nie możesz

Według Jericó, strach jest naszym największym wrogiem. Kiedy ktoś mówi Ci, że nie możesz czegoś zrobić, często zaczynasz odczuwać strach, który Cię paraliżuje. Ludzie zostają zaatakowani przez bolesne emocje i zaczynają wierzyć, że naprawdę nie mogą czegoś zrobić.

Kobieta z głową w chmurze

Jednak strach jest niezbędnym narzędziem samoobrony. W trudnych sytuacjach pozwala nam zachować czujność, dzięki czemu możemy się bronić. Ale gdy strach urośnie do ekstremalnych rozmiarów, może spowodować paraliż, a nawet panikę, co prowadzi do poważnych zmian w zachowaniu.

W związku z tym musisz zrozumieć swój strach, przezwyciężyć go i powstrzymać innych, zanim oni powstrzymają Ciebie. Wymaga to jednak pewnej wiedzy, którą możesz zdobyć z dalszej części tego artykułu. Dzięki tej wiedzy pokonasz nawet najbardziej przerażające przepowiednie.

Dwie techniki na pokonanie strachu

Pilar Jericó podpowiada dwie przydatne techniki pokonywania strachu. Więc jeśli wszystko wokół zacznie Cię przerażać i ktoś powie Ci, że nie możesz czegoś zrobić, spróbuj zastosować zaproponowane przez Jericó techniki i zastanów się, czy zgadzasz się z nimi, czy też nie.

„Musisz po prostu zaufać sobie i uwierzyć w swój potencjał, aby wyjść z trudnych sytuacji”.
-Pilar Jericó-

Nie spuszczaj wzroku z rzeczywistości

Pierwsza technika zaproponowana przez Jericó dotyczy utrzymywania kontaktu z rzeczywistością. Chodzi o słuchanie tego, co mówią inni i ponowne zinterpretowanie ich uwag. Ich komentarze, wraz z odczuwanymi przez Ciebie obawami, należy odnieść do rzeczywistości, aby możliwa była ich spokojna i racjonalna analiza.

Oto przykład wyjaśniający tę technikę. Jericó postanowiła przenieść się do Stanów Zjednoczonych, gdy była w ciąży, aby kontynuować swój projekt. Jednak wszyscy mówili, że to niemożliwe i sugerowali, że nie przyniesie to nic dobrego.

Ludzie mówili jej, na przykład, że jeśli zbyt długo zostanie w Stanach Zjednoczonych, straci klientów. Jericó spróbowała racjonalnie spojrzeć na te obawy. Myślała długo i intensywnie, rozmawiała z klientami, aż wszyscy dobrze ją zrozumieli. Walczyła o swoje marzenie.

Idąca kobieta odwraca się, gdy ktoś mówi jej nie możesz

Wyobraź sobie najgorszy scenariusz i oceń ryzyko

Druga technika Jericó polega na wyobrażeniu sobie najgorszego scenariusza i przeanalizowaniu zagrożenia. Aby to zrobić, musisz myśleć o tym, co może pójść źle i wiedzieć, czy naprawdę warto poświęcić się i ciężko pracować.

Jericó znów używa przykładu ze swojego doświadczenia. Jaka była najgorsza rzecz, która mogłaby przytrafić się jej we wspomnianej powyżej amerykańskiej przygodzie? Może jej inwestycja nie przyniesie dobrych wyników? A może samotność i przebywanie z dala od przyjaciół sprawi, że wróci do rzeczywistości?

Kluczem jest spokojne i staranne przeanalizowanie każdego możliwego ryzyka. Gdy wszystko przeanalizujesz, musisz zrozumieć, czy naprawdę jesteś w stanie stawić czoła danemu wyzwaniu. A potem, jeśli zdecydujesz, że nadal chcesz to zrobić, musisz iść przed siebie i godzić się ze wszystkimi konsekwencjami.

„Jeśli masz marzenie, walcz o nie, niezależnie od tego, co to jest. Nie pozwól nikomu odebrać Ci Twojego marzenia, bez względu na to, jak bardzo ta osoba Cię kocha i chce dla Ciebie jak najlepiej”.
-Pilar Jericó-

W ten sposób Pilar Jericó doszła do bardzo interesujących wniosków. Mimo że życie mija bardzo szybko, jesteśmy w stanie wzbogacić je o nasze doświadczenia.

Więc jeśli naprawdę w coś wierzysz, dużo o tym myślisz i uważasz to za osiągalne, dlaczego nie możesz tego zrobić? Może lepiej nie zwracać zbyt dużej uwagi na ludzi, którzy powtarzają „nie możesz” i przekształcić ich słowa w pełen motywacji przekonanie „mogę i nikt mnie nie powstrzyma”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.