Strach, który nie pozwala Ci spróbować czegoś nowego

Strach, który nie pozwala Ci spróbować czegoś nowego

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2017

Zmiany mogą Cię przestraszyć. Staje się tak dlatego, że rezygnujesz z położenia równowagi oraz kontroli i przechodzisz do czegoś zupełnie nowego, zaopatrzonego w nowe bodźce. Wszystko, co jest nieznane i nieprzewidywalne wywołuje u nas strach. Strach, który podpowiada nam, by pozostać w naszej strefie komfortu.

Czy wszystko wyjdzie na dobrze? Co się stanie? Czy odniosę sukces? Ten strach wyłania się za każdym razem, gdy chcemy spróbować czegoś nowego.

Posiadamy wspaniałą zdolność do bycia elastycznymi i uginania się w obliczu zmian. Jednak najpierw zawsze wypowiada się strach.

Wielu ludzi zostaje zablokowanych w pewnym momencie i w określonym miejscu swego życia, ponieważ pozwala uczuciu niepewności wywrzeć na nich swój wpływ. Nie wiedzą jednak, że to uczucie minie, że nie będzie trwało wiecznie.

Chodzi o uczucie dyskomfortu, które przygotowuje Cię do zmian, do zrobienia kroku w kierunku rozwoju. I chociaż z reguły nowe rzeczy nas przerażają, pobudzają w nas również iskierkę iluzji, ciekawość oraz intrygę odnośnie tego, co nowe.

Zamień swój strach w motywację

Za każdym razem, gdy coś nas przeraża, próbujemy się cofnąć albo co najmniej pozostajemy w bezruchu. Pewnie nauczyliśmy się zachować w taki sposób na przestrzeni naszego życia. Moglibyśmy jednak robić coś dokładnie odwrotnego. Czy nie brzmi to szaleńczo? Całkiem możliwe.

Jesteśmy absolutnie pewni, że strach może zostać Twoją największą motywacją, jaką tylko potrafisz popchnąć siebie i zrobić gigantyczny krok do przodu. Strach jest uczuciem, a więc jest też energią. Od tej chwili decydujesz, w co ją zainwestujesz.

Zachęcam Cię do mentalnej podróży w swoją przeszłość, do momentu, w którym nie miałeś innego wyjścia, jak robić coś, gdy byłeś przestraszony. To może być czas, kiedy byłeś przerażony, że musisz przedstawić swój projekt przed tymi wszystkimi ludźmi. Nie miałeś innego wyboru.

Co wtedy zrobiłeś ze swoim strachem? Zaakceptowałeś go i zebrałeś cały swój wstyd, wszystkie swoje wątpliwości, zmartwienia i wahania, aby zrobić to, co musisz i co tak bardzo Cię denerwuje.

Gdy odczuwasz tak duży strach i nie masz innego wyjścia, jak stawić mu czoła, zaczynasz używać go na swoją korzyść.

Brązowe buty i różowe skarpetki

Nastawienie zwycięzców

Taka postawa również pozwoli Ci się zmierzyć z trudnościami lecz w nieco inny sposób. Ponieważ dla każdego z nas radzenie sobie z własnymi problemami i barierami bywa wyczerpujące.

Na naszej drodze ciągle pojawiają się kamienie, które powodują porażkę każdego naszego celu czy postępu. Ale przy tym nie warto zbyt mocno skupiać się na tych wszystkich niepowodzeniach, nadawać im zbyt dużego znaczenia.

Negatywne rzeczy zawsze mają ogromną wagę w życiu. Tak dużą, że potrafią odsunąć na bok wszystkie pozytywne sprawy, które osiągnąłeś.

W jakim miejscu gubi się wartość wszystkiego, co zdobyłeś do tej chwili? W jakim miejscu przestałeś wizualizować swoje cele? Każdy problem nas oślepia, powoduje frustrację, wątpliwości, a w niektórych przypadkach nawet sprawia, iż odwracamy się i wracamy po naszych śladach.

Jeśli skoncentrujesz się na chwili obecnej i zaczniesz doceniać te dobra, które do tej pory osiągnąłeś, zwiększysz własną świadomość. To niewątpliwie pomoże Ci postrzegać swoje błędy jako możliwości.

Dziś jest pierwszy dzień reszty Twojego życia

Zostaw za sobą to, co już się wydarzyło. Porzuć swoje myśli o przyszłości. Dziś jest pierwszy dzień reszty Twojego życia i zasługuje on na Twoją szczególną uwagę. Skoncentruj się na teraźniejszości i wykorzystaj w pełni jej możliwości.

Zacznij myśleć, że jutro nie istnieje, że dziś to jedyna szansa dać z siebie wszystko. Jeśli pokonają Cię strach i wątpliwości, ten dzień zostanie zmarnowany.

Tylko Ty jesteś odpowiedzialny za życie, które masz. Więc nie traktuj siebie jako ofiary. Jeżeli nie wierzysz w tą drogę, nie dotrzesz tam, gdzie chcesz jechać. Zaczynanie czegoś nowego może wywoływać strach, bo wiele razy chcemy uciec przed czasem.

Nie jesteśmy realistami. Nie widzimy pracy, której to będzie wymagało. Nie widzimy wysiłku, który będziemy musieli włożyć. Nasze oczekiwania obracają się przeciwko nam, gdy rozpoczynamy swoją drogę.

Smutna kobieta o czerwonych włosach

Upewnij się, że Twoje cele są realistyczne

Zanim zaczniesz coś nowego, musisz upewnić się, że jest to wykonalne. W ten sposób nie będziesz miał później do czynienia ze zniszczonymi nadziejami, które miałeś na samym początku.

Następnie, zawsze trzymaj swoją motywację na wysokim poziomie. Czasami będzie chciała Cię opuścić, dlatego musisz skupiać się na korzyściach z kontynuowania. Jest to jedyną rzeczą, która potrafi utrzymać Twoją motywację.

“Wyjdź ze strefy komfortu. Rośniesz tylko wtedy, gdy jesteś gotów poczuć się niewygodnie w czasie doświadczenia czegoś nowego.”

-Brian Tracy-

Pamiętaj, że liczy się tylko dzień dzisiejszy. Nie będziesz miał następnej możliwości czy okazji. To, co robisz dzisiaj, ukształtuje wszystko, co nadejdzie.

Ta strefa komfortu, ten strach, te wątpliwości, ten cały wstyd nie pozwolą Ci zrobić czegokolwiek dobrego, jeśli nie stawisz im czoła. Będą przydatne tylko, gdy je pokonasz. Ponieważ jedyny ich cel to utrudnić Ci zaczęcie czegoś nowego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.