Spójność wewnętrzna oznacza bycie szczerym wobec siebie

Spójność wewnętrzna oznacza bycie szczerym wobec siebie

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2017

Z pewnością nie jeden raz w życiu słyszałeś, jak ludzie mówią o takim zjawisku, jak spójność wewnętrzna i co oznacza bycie spójnym. Albo może ktoś Ci mówił: “Jesteś dziwny! Mówisz jedno, a robisz zarazem coś innego. Nikt nie jest w stanie Cię zrozumieć!”

Wtedy więc nadszedł czas, by się dowiedzieć czym jest spójność wewnętrzna.

Bycie spójnym oznacza posiadanie pewnej przejrzystości, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Przejrzystość wewnętrzna wskazuje na to, w jakich stosunkach ta osoba jest z samym sobą.

A przejrzystość zewnętrzna pokazuje, jak to, co ludzie projektują na innych, odzwierciedla ich własne jestestwo. Nie możesz pokazać innego siebie nie używając do tego masek czy kamuflażu.

Generalnie ludzie, którzy się zachowują w sposób niespójny, powodują właśnie te wszystkie bóle głowy jak u samych siebie, tak i u ludzi wokół nich. Oddalają się od swego prawdziwego Ja zachowując się inaczej niż się czują lub myślą.

Spójność wewnętrzna to zgodność między tym, co czujesz, a tym, co wyrażasz

Zatem możemy założyć, że spójność wewnętrzna to równowaga istniejąca między Twoim wnętrzem a uzewnętrznieniem, które wyraża się w Twoim zachowaniu. Zarówno w formie werbalnej jak i niewerbalnej.

Oznacza to, że, gdy jesteś spójny ze swoimi myślami, Twoje zewnętrzne przejawienie żyje w harmonii z otoczeniem.

Motyle na płaskim brzuchu dziewczyny

“Ten, kto jest autentyczny, akceptuje odpowiedzialność za bycie tym, kim właściwie jest. Ponadto, czuje się swobodnie być tym, kim jest.”

-Jean Paul Sartre-

Na przykład, gdy czuję się zdradzony przez przyjaciela, nie będę zakładał żadnej maski czy udawać, że nic się nie stało. Pokażę mu jak się naprawdę czuję, ponieważ przeszedłem przez wielkie pokłady bólu i chciałbym, aby zobaczył skutek swego zachowania. W ten sposób następuje spójność wewnętrzna między mną a moim bólem i tym, co czuje.

Spójność wewnętrzna generuje więcej zaufania w innych

Spójni ludzie wywołują więcej zaufania w innych, gdyż nie wykazują nic innego poza własnymi uczuciami. Osoby tego typu nie będą próbowały udawać czy zamaskować ich wewnętrznego stanu. Słuchają głosu swoich uczuć i są w stanie go zaakceptować, nie oszukując samych siebie ani innych.

Spójni ludzie są tacy jakimi są, bez żadnych niuansów wobec swoich emocji. Są odważni, ponieważ obecne społeczeństwo nie nauczyło nas wyrażania uczuć. Ponadto, nauczono nas ukrywać swoje prawdziwe emocje, maskować ich lub nawet zamieniać na te bardziej tolerowane przez innych ludzi.

Para leży na trawie

Pokrywając czas od czasu swój smutek olbrzymią radością… lub używając smutku, by otrzymać jednak to, czego pragnęliśmy, lecz nie dostaliśmy. Chyba znasz kogoś, kto wydaje się być szczęśliwy wkrótce po doświadczeniu ogromnej utraty.

Taka osoba nie pozwala sobie na cierpienie, ponieważ “musi być silną” lub dlatego, że “nikt nie jest wart jej łez“. Zamiast płakać będzie się śmiać. I za każdym razem taka osoba będzie tylko jeszcze bardziej zwiększać wagę swych prawdziwych doświadczanych emocji.

Ukrywają je, dopóki nie zostanie nawet cień po nich. W ten sposób staje się ekspertem w udawaniu, a zarazem amatorem w pozwalaniu sobie na uczucia. Nie potrafi po prostu żyć.

Spójność wewnętrzna to korespondencja myśli i działań

Spójność wewnętrzna ma miejsce, gdy odwołujemy się do harmonii istniejącej pomiędzy naszymi działaniami czy zachowaniem a sposobem myślenia.

Prawdopodobnie niejeden raz zdradzamy samych siebie zachowując się w sposób sprzeczny z naszymi myślami i wartościami. Powoduje to wewnątrz nas pewną mieszankę obcości i wstydu.

Chwalę się tym, jak tolerancyjny i cierpliwy jestem wobec innych, a zarazem nie potrafię zaakceptować innego punktu widzenia, poza moim własnym. Więc dlatego musiałbym chyba zmienić zdanie na temat samego siebie.

Ponieważ myślenie o sobie w jeden sposób, zachowując się zarazem w sposób wręcz przeciwny, powoduje tylko bardzo nieprzyjemne uczucie. Tym samym brak spójności stara się wyeliminować sam siebie, czy to na rzecz jednej strony czy drugiej.

Tak więc, wkroczenie na ścieżkę o nazwie “Spójność wewnętrzna” to nie powód do śmiechu. Oznacza to kontrakt szczerości z samym sobą, co jest bardzo ważne.

Dziewczyna na plaży patrzy na zachód słońca

Problem braku spójności polega przede wszystkim na braku zaufania, który koniec końców generujemy w innych ludziach. Trudno zaufać komuś, kto zachowuje się w sposób inny niż jego własne myśli. Tak samo jak trudno zaufać osobie pokazującej światu obraz samej siebie, który jest sprzeczny z tym, co naprawdę odczuwa.

Intuicja wskaże Ci, kto jest z Tobą spójny, a kto nie

Są ludzie o bardzo rozwiniętej intuicji, którzy są w stanie dostrzec tą dysharmonię i z kolei rozpoznać, gdy ktoś nie jest z nimi spójny. I jest to coś godnego wdzięczności, ponieważ jest wtedy o wiele łatwiej być sobą w czyimś towarzystwie, którzy również mają możliwość nie udawać i nie zakładać żadnych masek.

To jest zupełnie coś innego niż gdy znajdujesz się wśród osób, którzy sprawią, iż czujesz się niczym uczestniczysz w maskaradzie.

“Każdy z nas zjawił się na tej planecie w jedynym celu – aby znaleźć swoją własną ścieżkę. I nigdy nie będziesz szczęśliwy naśladując drogę kogoś innego.”

James Van Praagh

Spójność wewnętrzna - kobieta zszywa swoje serce

Z racji tego wszystkiego bardzo ważne jest, aby coraz więcej się dowiadywać na temat siebie, bez strachu i bez wahania. Powinniśmy dostrzegać coś, co leży w naszym wewnętrznym świecie.

Jeśli zaakceptujemy swoje prawdziwe “Ja”, nigdy więcej nie będziemy odczuwać potrzeby by się ukrywać czy zaprzeczać samemu sobie. Uświadom sobie, że życie w masce jest wyczerpujące i jest tym, co nie pozwala Ci założyć żadne autentyczne relacji z kimkolwiek.

Znalezienie równowagi między tym, co czujesz, robisz i o czym myślisz jest ogromnym osiągnięciem, które uczyni każdy nasz związek bardziej realnym i autentycznym.

Zacznij od związku, który utrzymujesz z samym sobą, ponieważ, czy tego chcesz, czy nie, ale to właśnie Ty jesteś jedynym towarzyszem swego życia, od momentu urodzenia i aż do samej śmierci.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.