Nie masz ochoty wstać z łóżka? Co robić w takie dni?

Nie masz ochoty wstać z łóżka? Co robić w takie dni?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca, 2018

Zdarzyło się to każdemu z nas w pewnym momencie. Są takie dni, kiedy po prostu nie masz ochoty wstać. Być może dzieje się tak, ponieważ masz do czynienia z wieloma oddzielnymi problemami lub z powodu bólu, którego nie możesz rozwiązać. Możliwe, że po prostu czujesz się znudzony wszystkim, ale nie możesz od tego uciec.

Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz w takim dniu, jest pojawienie się kogoś, kto będzie próbował dopingować Cię do działania. Ten stan emocjonalny rzeczywiście ma pokręcony charakter. Potrzebujesz motywacji, ale odsuwasz wszystko, co mogłoby Ci ją dać.

Po prostu nie masz ochoty wstać z łóżka, chcesz pozostać tam w stanie permanentnej nieaktywności. Będziesz spać lub pozostaniesz na pół przytomny, ale tak czy inaczej chodzi o to, aby nie rozpocząć dnia.

Może to wcale nie jest takie złe. Może to tylko stan psychiczny, który jest niczym skrajny sposób zatrzymania się na chwilę. Może musiałeś na jakiś czas przystanąć, ale nie zrobiłeś tego. Dni, kiedy nie masz ochoty wstać, to świetna okazja, by zacząć konfrontować się z tym, co się dzieje.

“Entuzjazm jest elektrycznością życia. Jak go osiągasz? Zachowujesz się entuzjastycznie, dopóki nie stanie się to nawykiem.”

Gordon Parks

Kobieta z kawą przy oknie.

Nie masz ochoty wstać, więc zrób sobie przerwę

To całkiem w porządku, a nawet jest to dobry pomysł, by dać sobie trochę przestrzeni w dniach, kiedy po prostu nie chcesz wstać z łóżka. Z pewnością warto zrobić sobie przerwę. Prawdopodobnie Twój mózg krzyczał, byś dał mu trochę wolnego, ale po prostu nie chciałeś słuchać. Nie zawsze możesz robić to, co chcesz w swoim życiu, ale są chwile, kiedy naprawdę ważne jest, aby Twoje życzenia zwyciężyły.

Natomiast jeśli czujesz smutek i nie masz ochoty zwlec się z łóżka przez cały dzień, oznacza, że masz problem. Lub jeśli masz ochotę wstać na chwilę i wrócić do łóżka. Oznacza to poddanie się i przesunięcie o jeden krok do przodu w kierunku/bliżej depresji. Jeśli będziesz poddawać się ciągle, zaczniesz mieć problem z utrzymywaniem kontaktu z innymi, problemy w pracy i wejdziesz w spiralę apatii, z której nie będzie się łatwo wydostać.

Dlatego najlepiej zrobić sobie przerwę. Ale pamiętaj, że to tylko przerwa, jeśli zrobisz to na krótko, nie za długo. Coś jest nie tak i musisz pomyśleć o tym, co to takiego. Musisz dowiedzieć się, dlaczego napotkałeś dzień, w którym nie chcesz wstać. Spróbuj znaleźć wyjście, nawet jeśli jest to tylko częściowe, dla twojej sytuacji.

Pierwsze kroki

Nie chcesz dzisiaj wstać, ale musisz. Jeśli chcesz, pośpij trochę dłużej, ale nie pozwól, aby zaszło to zbyt daleko. To pierwszy cel, jaki musisz sobie postawić podczas jednego z takich dni. Jest to także pierwsze osiągnięcie, które zrealizujesz, jeśli chodzi o wydostanie się z tego stanu.

Wyznacz sobie pewne zadania na później. Wstań, weź prysznic i ubierz się. To są wszystkie cele, które możesz osiągnąć. Jeśli naprawdę chcesz stać sie lepszym i uczynić takim swoje życie, to jest to dobre na początek. Spróbuj znaleźć sposób, aby nie wpłynął na Twoją pracę lub szkołę. To naprawdę ważne.

Jeśli Twoja przerwa przysporzy Ci kolejnych problemów, może to sprawić, że wstawanie rano będzie jeszcze trudniejsze. Ale jeśli musisz to odłożyć, zaznacz datę w kalendarzu, tak być widział czas w którym musi się to skończyć.

Kiedy już przejdziesz przez te praktyczne problemy, nie zamykaj się w domu. Jeśli masz ochotę na czytanie, lepiej zrobić to w parku pełnym szczęśliwych dzieci. Chodzi o to, aby znajdować się w środowisku, które nie przypomina, że ​​nadal trzeba posprzątać dom.

Kobieta pod prysznicem.

Przejmij kontrolę

Jeśli dotarłeś do punktu, w którym jesteś poza domem w spokojnej przestrzeni i zidentyfikowałeś główne źródło swojej apatii, to mamy dobrą wiadomość: zacząłeś przejmować kontrolę nad sytuacją. Ale nie poprzestawaj na tym. Nadal masz jeszcze trochę do zrobienia.

Spójrz na wszystkie alternatywy, które masz, jeśli chodzi o cokolwiek, co sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo i jesteś przygnębiony. Zastanów się, czy przydarza Ci się to po raz pierwszy, czy też było tak już wcześniej. Czy zdarza się to często? Czy jest intensywne? Czy czujesz, że jest coś jeszcze, czego po prostu nie widzisz? W zależności od odpowiedzi na te pytania będziesz wiedział, czy możesz rozwiązywać problemy sam, czy potrzebujesz pomocy.

Jeśli nie możesz znaleźć żadnych odpowiedzi lub pogubiłeś się w tym wszystkim, nie martw się, to zupełnie normalne. To właśnie wtedy musisz zdać sobie sprawę, że czas zakończyć przerwę. Życie musi iść dalej. Jeśli uważasz, że to nie jest możliwe, to dlatego, że potrzebujesz pomocy. Jeśli czujesz, że to możliwe, idź dalej. Wróć do pytań następnego dnia, przez tyle dni, ile potrzeba, aby znaleźć odpowiedź.

Kobieta na spacerze w lesie.

Tymczasem nie zapominaj, że nawet jeśli napotkasz jeszcze na jeden z tych dni gdy nie masz ochoty wstać, nadal musisz wyznaczać sobie codzienne cele i je realizować. Nie poddawaj się pokusie pławienia się w niezadowoleniu. To tylko zaprowadzi Cię donikąd.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.