Alfonsina Storni i jej cenne mądrości, które pozostawiła w spadku

Alfonsina Storni i jej cenne mądrości, które pozostawiła w spadku
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Alfonsina Storni była argentyńską poetką i pisarką, która wpisuje się w ruch modernizmu. Jej życie, zarówno ciężkie, jak i pełne pasji, odzwierciedlało się w jej wierszach ze szczególną wrażliwością. Dziś poznamy niektóre z jej najsławniejszych cytatów, pamiętając, że Alfonsina Storni stanowi punkt odniesienia dla ruchu feministycznego.

Bunt Alfonsiny przeciwko uciskowi kobiet w jej epoce można było zauważyć zarówno w jej dziełach, jak i w pracy jako aktywistka. Alfonsina Storni uczestniczyła w kampaniach na rzecz edukacji seksualnej w szkołach i broniła prawa do głosowania kobiet w Argentynie.

Bez wątpienia wszystko to pozostawiło ślad. Następujące słynne cytaty tej kobiety nie tylko dadzą nam wyobrażenie o tym, jak wyglądało jej życie, ale także przybliżą nas do jej oryginalnej wizji świata.

1. Alfonsina Storni i malutki mężczyzna

“Malutki mężczyzno, który dajesz mi klatkę. Mówię malutki, bo mnie nie rozumiesz, i nigdy nie zrozumiesz. Ja też Cię nie rozumiem, ale póki co otwórz mi klatkę, bo chcę uciec. Malutki mężczyzno, pokocham Cię na pół godziny, nie proś o więcej”.

Ten pierwszy ze słynnych cytatów zwraca naszą uwagę z powodu przymiotnika użytego w odniesieniu do mężczyzny. Alfonsina Storni własnymi słowami wskazuje, że ten przymiotnik jest synonimem braku zrozumienia, chociaż jest ono wzajemne. Wspomina jednak o czymś jeszcze, o klatce.

ptak w klatce

Alfonsina w tym przypadku krytykuje klatkę, która przedstawia związek z mężczyzną. Klatka, w której jest posiadanie, kontrola i której klucz mówi o własności. Autorka podkreśla swoją potrzebę ucieczki, aby móc wykorzystać zdobytą wolność.

2. Umrzeć, czy nie umrzeć

“Masz jedno życzenie: umrzeć. I jedną nadzieję: nie umrzeć”.

Alfonsina Storni w tym cytacie pokazuje brak spójności, która występuje w człowieku, kiedy chce on umrzeć, ale i żyć jednocześnie. Alfonsina uważała, że śmierć jest wyborem, który pozwala na czerpanie przyjemności z wolności wyboru.

Ból, który odczuwała Alfonsina po zdiagnozowaniu u niej raka piersi, pozostawił w niej rany znacznie głębsze niż tylko te fizyczne. Odizolowała się od innych, jej depresja się pogorszyła i zaczęła subtelnie pisać o samobójstwie. O opcji, którą niestety w końcu wybrała.

3. Pomoc w lataniu

“Co kryje się w mojej duszy, co sprawia, że proszę o pomoc w lataniu?”.

W tym zdaniu autorka pokazuje uczucie wolności, które w niej rośnie, a jednocześnie daje inny punkt widzenia społeczeństwa, w którym żyła. W tym sensie nie ma zbyt wielu środków, dlatego prosi o pomoc w lataniu.

Aktywizm Alfonsiny był zawsze napędzany przez jej wewnętrzną siłę i tę potrzebę zniesienia pewnych zasad, które postrzegała jako kajdany narzucone przez społeczeństwo. Niezależnie od tego, czy mówimy o pisaniu, czy o innych rodzajach sztuki możemy mówić o Alfonsinie jako o “literackiej bohaterce”, która zawsze walczyła o to, w co wierzyła.

kobieta ze skrzydłami

4. Idź powoli

“Gdy lato odchodzi zostawia gotowe jesienne mżawki… Mała, idź powoli, z rozsądkiem, nie pozwól zgasnąć Twoim płomieniom”.

Alfonsina miał siłę i charakter, które doprowadziły ją nawet do odrzucenia leczenia raka po diagnozie. Przyczyną był błąd diagnostyczny. Powiedzieli jej, że miała jedynie łagodny nowotwór, podczas gdy w rzeczywistości sytuacja była znacznie poważniejsza.

Autorka była świadoma, że jej impulsywność może mieć poważne konsekwencje. Lekcja, którą możemy zastosować do siebie. Ile razy działamy szybko, nie myśląc, a potem tego żałujemy?

5. Mężczyźni, którzy nie płaczą

“Ludzie z mojej rasy nie płakali. Byli ze stali”.

Ostatnia ze słynnych fraz Alfonsiny Storni odnosi się do społeczeństwa tamtych czasów. Chociaż dzisiaj zasada, że mężczyźni muszą okazywać siłę ukrywając swoje emocje i odkładając na bok swoją wrażliwość nadal dominuje, prawdą jest, że jesteśmy bliżej do obalenia tego stereotypu dzięki rosnącej świadomości, która budzi się w tym sensie.

Alfonsina używa słowa “stal” z pewną ironią, aby podkreślić absurdalność sytuacji. Opisuje nacisk, by mężczyzna musi zawsze być silny, zwłaszcza w obliczu takiej ludzkiej i potrzebnej emocji jaką jest smutek.

chłopak z brodą

Których z tych słynnych cytatów Alfonsiny zapamiętasz? Autorka ta zachęca nas do refleksji nad wieloma tematami, wiele z nich związanych z wolnością i innymi, w których sposób myślenia Alfonsiny zostawał całkowicie odsłonięty.

Znałeś wcześniej tę autorkę? Czy czytałeś niektóre z jej wierszy? Zostawiamy Ci jeden z naszych ulubionych!

Jestem

Jestem delikatna i smutna, jeśli święty

Może zejść z nieba na moją rękę, kiedy

Duszę drugiego do mojej duszy wiążę.

Nie znajdziesz delikatniejszego pióra.

Nikt jak ja nie całuje rąk,

Ani nie tuli się we śnie,

Nie mieści się w innym ciele, tak małym,

Ludzka dusza o wielkiej czułości.

Umieram nad moimi oczami, jeśli je czuję

Jak żywe ptaki, chwileczkę,

Biją skrzydłami pod moimi palcami.

Znam zdanie, które uwielbiają i które rozumieją

I wiem, kiedy zamilknąć, gdy wschodzi księżyc

Ogromny i czerwony nad wąwozami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.