Alfonsina Storni i jej cenne mądrości, które pozostawiła w spadku

Lipiec 23, 2018 w Ciekawostki 0 Udostępnione
Alfonsina Storni

Alfonsina Storni była argentyńską poetką i pisarką, która wpisuje się w ruch modernizmu. Jej życie, zarówno ciężkie, jak i pełne pasji, odzwierciedlało się w jej wierszach ze szczególną wrażliwością. Dziś poznamy niektóre z jej najsławniejszych cytatów, pamiętając, że Alfonsina Storni stanowi punkt odniesienia dla ruchu feministycznego.

Bunt Alfonsiny przeciwko uciskowi kobiet w jej epoce można było zauważyć zarówno w jej dziełach, jak i w pracy jako aktywistka. Alfonsina Storni uczestniczyła w kampaniach na rzecz edukacji seksualnej w szkołach i broniła prawa do głosowania kobiet w Argentynie.

Bez wątpienia wszystko to pozostawiło ślad. Następujące słynne cytaty tej kobiety nie tylko dadzą nam wyobrażenie o tym, jak wyglądało jej życie, ale także przybliżą nas do jej oryginalnej wizji świata.

1. Alfonsina Storni i malutki mężczyzna

“Malutki mężczyzno, który dajesz mi klatkę. Mówię malutki, bo mnie nie rozumiesz, i nigdy nie zrozumiesz. Ja też Cię nie rozumiem, ale póki co otwórz mi klatkę, bo chcę uciec. Malutki mężczyzno, pokocham Cię na pół godziny, nie proś o więcej”.
Udostępnij

Ten pierwszy ze słynnych cytatów zwraca naszą uwagę z powodu przymiotnika użytego w odniesieniu do mężczyzny. Alfonsina Storni własnymi słowami wskazuje, że ten przymiotnik jest synonimem braku zrozumienia, chociaż jest ono wzajemne. Wspomina jednak o czymś jeszcze, o klatce.

ptak w klatce

Alfonsina w tym przypadku krytykuje klatkę, która przedstawia związek z mężczyzną. Klatka, w której jest posiadanie, kontrola i której klucz mówi o własności. Autorka podkreśla swoją potrzebę ucieczki, aby móc wykorzystać zdobytą wolność.

2. Umrzeć, czy nie umrzeć

“Masz jedno życzenie: umrzeć. I jedną nadzieję: nie umrzeć”.
Udostępnij

Alfonsina Storni w tym cytacie pokazuje brak spójności, która występuje w człowieku, kiedy chce on umrzeć, ale i żyć jednocześnie. Alfonsina uważała, że śmierć jest wyborem, który pozwala na czerpanie przyjemności z wolności wyboru.

Ból, który odczuwała Alfonsina po zdiagnozowaniu u niej raka piersi, pozostawił w niej rany znacznie głębsze niż tylko te fizyczne. Odizolowała się od innych, jej depresja się pogorszyła i zaczęła subtelnie pisać o samobójstwie. O opcji, którą niestety w końcu wybrała.

3. Pomoc w lataniu

“Co kryje się w mojej duszy, co sprawia, że proszę o pomoc w lataniu?”.
Udostępnij

W tym zdaniu autorka pokazuje uczucie wolności, które w niej rośnie, a jednocześnie daje inny punkt widzenia społeczeństwa, w którym żyła. W tym sensie nie ma zbyt wielu środków, dlatego prosi o pomoc w lataniu.

Aktywizm Alfonsiny był zawsze napędzany przez jej wewnętrzną siłę i tę potrzebę zniesienia pewnych zasad, które postrzegała jako kajdany narzucone przez społeczeństwo. Niezależnie od tego, czy mówimy o pisaniu, czy o innych rodzajach sztuki możemy mówić o Alfonsinie jako o „literackiej bohaterce”, która zawsze walczyła o to, w co wierzyła.

kobieta ze skrzydłami

4. Idź powoli

“Gdy lato odchodzi zostawia gotowe jesienne mżawki… Mała, idź powoli, z rozsądkiem, nie pozwól zgasnąć Twoim płomieniom”.
Udostępnij

Alfonsina miał siłę i charakter, które doprowadziły ją nawet do odrzucenia leczenia raka po diagnozie. Przyczyną był błąd diagnostyczny. Powiedzieli jej, że miała jedynie łagodny nowotwór, podczas gdy w rzeczywistości sytuacja była znacznie poważniejsza.

Autorka była świadoma, że jej impulsywność może mieć poważne konsekwencje. Lekcja, którą możemy zastosować do siebie. Ile razy działamy szybko, nie myśląc, a potem tego żałujemy?

5. Mężczyźni, którzy nie płaczą

“Ludzie z mojej rasy nie płakali. Byli ze stali”.
Udostępnij

Ostatnia ze słynnych fraz Alfonsiny Storni odnosi się do społeczeństwa tamtych czasów. Chociaż dzisiaj zasada, że mężczyźni muszą okazywać siłę ukrywając swoje emocje i odkładając na bok swoją wrażliwość nadal dominuje, prawdą jest, że jesteśmy bliżej do obalenia tego stereotypu dzięki rosnącej świadomości, która budzi się w tym sensie.

Alfonsina używa słowa „stal” z pewną ironią, aby podkreślić absurdalność sytuacji. Opisuje nacisk, by mężczyzna musi zawsze być silny, zwłaszcza w obliczu takiej ludzkiej i potrzebnej emocji jaką jest smutek.

chłopak z brodą

Których z tych słynnych cytatów Alfonsiny zapamiętasz? Autorka ta zachęca nas do refleksji nad wieloma tematami, wiele z nich związanych z wolnością i innymi, w których sposób myślenia Alfonsiny zostawał całkowicie odsłonięty.

Znałeś wcześniej tę autorkę? Czy czytałeś niektóre z jej wierszy? Zostawiamy Ci jeden z naszych ulubionych!

Jestem

Jestem delikatna i smutna, jeśli święty

Może zejść z nieba na moją rękę, kiedy

Duszę drugiego do mojej duszy wiążę.

Nie znajdziesz delikatniejszego pióra.

Nikt jak ja nie całuje rąk,

Ani nie tuli się we śnie,

Nie mieści się w innym ciele, tak małym,

Ludzka dusza o wielkiej czułości.

Umieram nad moimi oczami, jeśli je czuję

Jak żywe ptaki, chwileczkę,

Biją skrzydłami pod moimi palcami.

Znam zdanie, które uwielbiają i które rozumieją

I wiem, kiedy zamilknąć, gdy wschodzi księżyc

Ogromny i czerwony nad wąwozami.

WIĘCEJ DLA CIEBIE