Neurony lustrzane pozwalają nam odczuwać empatię do innych

Czy masz empatię dla innych?
Neurony lustrzane pozwalają nam odczuwać empatię do innych
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 07 listopada, 2021

Neurony lustrzane wciąż zaskakują neurobiologów, którzy je badają. Badania pokazują, że właśnie neurony lustrzane wpływają na uczenie się i są ważnym czynnikiem w naszych emocjach i życiu społecznym. Odkrycia nadal zadziwiają naukowców w tej dziedzinie badań. W zasadzie te neurony odzwierciedlają „wewnątrz” to, co widzimy na zewnątrz. Z tego powodu nazywa się je lustrzanymi.

Jednak w miarę postępów w tej dziedzinie pojawiły się nowe funkcje neuronów lustrzanych. Ta możliwość odzwierciedlenia wewnątrz tego, co dzieje się na zewnątrz, wpływa na cały zestaw zachowań, zarówno intelektualnych, jak i społecznych.

Najbardziej interesującym aspektem jest to, że nauka wykazała, że neurony lustrzane zaczynają działać, gdy ktoś zaczyna działać. Oznacza to, osobie obserwującej wydaje się, że to ona podjęła działanie. Dopiero zaczęliśmy je badać, ale wiemy już o trzech funkcjach neuronów lustrzanych. Są to:

„Jesteśmy istotami społecznymi. Nasze przetrwanie zależy od zrozumienia działań, intencji i emocji innych. Neurony lustrzane pozwalają zrozumieć umysł innych. Dzieje się tak nie tylko poprzez rozumowanie pojęciowe, ale poprzez bezpośrednią symulację. Nie przez myślenie.”

-G. Rizzolatti-

Neuron. Funkcje neuronów lustrzanych.

1. Neurony lustrzane a uczenie się

Francisco Mora jest profesorem fizjologii człowieka na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Wyniki jego badań nad funkcjami neuronów lustrzanych znajdują się w książce zatytułowanej Neuro Education. W tym raporcie podnosi kilka interesujących kwestii dotyczących związku między tymi neuronami a uczeniem się.

W swojej książce Mora przytacza dwa odkrywcze eksperymenty. Na przykład w pierwszym zatrudnił aktora do prowadzenia zajęć. W konsekwencji zajęcia te miały dużą ilość treści emocjonalnych, podobnych do spektakli teatralnych. Jednak treści akademickich było bardzo mało. Na koniec poprosił uczniów o ocenę profesora i wszyscy wystawili znakomite recenzje.

Następnie w drugim eksperymencie poprosił uczniów o ocenę profesorów w książkach. W rezultacie uczniowie lepiej ocenili tych, którzy prezentowali swoje zajęcia z treściami głównie emocjonalnymi. W tym przypadku podobnie jak w poprzednim, odkrył, że więcej emocjonalnych praktyk aktywuje więcej neuronów lustrzanych.

2. Pomagają rozpoznać intencje innych osób

Przewidywanie myśli i intencji innych ma związek z tak zwaną teorią umysłu. Na ten temat wypracowano dwa stanowiska. Jedno mówi, że dzieci rozwijają tę zdolność w dzieciństwie, na etapie, na którym buduje się rodzaj teorii na temat tego, co myślą inni. Drugie, że ta zdolność rozwija się przez całe życie, gdy obserwujemy i przeciwstawiamy się działaniom innych.

Eksperci odkryli, że jedną z funkcji neuronów lustrzanych jest aktywacja zdolności przewidywania myśli, uczuć i intencji innych. W rezultacie ten typ neuronu eliminuje barierę między sobą a innymi. Dlatego aktywują wspomnianą funkcję.

Lustra neuronowe to „neurony życia społecznego”. Ułatwiają zrozumienie drugich. Tak bardzo, że istnieją dowody na to, że te typy neuronów mają bardzo ograniczoną aktywność na przykład u osób cierpiących na autyzm.

Mężczyzna rozmawiający z kobietą

3. Filary empatii

Główną funkcją neuronów lustrzanych jest empatia. W rzeczywistości w pewnym sensie jest to ukryte we wcześniej wspomnianych funkcjach. Definiujemy ją jako umiejętność postawienia się na miejscu innej osoby. Istnieje rodzaj identyfikacji, która pozwala nam odzwierciedlać świat tej drugiej osoby w naszym wnętrzu.

Początkowo eksperci sądzili, że neurony lustrzane odzwierciedlają jedynie zachowania motoryczne innych osób. Jednak naukowcy, tacy jak Marco Lacoboni z Uniwersytetu Kalifornijskiego, odkryli, że ludzie wykonują tę projekcję z emocjami i postawami.

Potwierdza to, że ludzie potrzebują tylko kilku dni życia, aby zrozumieć i rozpoznać wyrazy przyjemności i gniewu na twarzy danej osoby. Jeśli ktoś uśmiecha się do dziecka, uśmiech ten znajdzie swoje miejsce w jego układzie limbicznym. Jednocześnie dzieje się tak z wyrazami odrzucenia. Krótko mówiąc, główną funkcją neuronów lustrzanych jest łączenie ludzi ze sobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Iacoboni, M. (2009). Las neuronas espejo: empatía, neuropolítica, autismo, imitación, o de cómo entendemos a los otros (Vol. 3055). Katz editores.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.