Skuteczne uczenie się - 6 przydatnych strategii

Skuteczne uczenie się - 6 przydatnych strategii

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2018

Większość studentów wie doskonale, jak nudne i stresujące może być uczenie się na egzaminy. Co więcej, spędzanie wielu godzin na nieustannym przeglądaniu, czytaniu i zapamiętywaniu notatek oraz książek może być i z reguły jest niezwykle frustrujące. Czasami czujesz się tak, jakbyś spędził godziny na nauce, ale nawet nie skończyłeś jeszcze jednej strony… lub nawet nie zdążyłeś jeszcze otworzyć książki!

Ale nie stresuj się niepotrzebnie. W dalszej części tego artykułu zaprezentujemy Ci kilka prostych strategii. Możesz ich użyć, by usprawnić swoje uczenie się. Jeśli to zrobisz, przekonasz się błyskawicznie, że opanujesz dzięki nim zdolność do przyswojenia sobie większej ilości materiału w krótszym czasie.

Zaprezentowane przez nas strategie optymalizujące uczenie się nie tylko pomagają uniknąć marnowania czasu na nieproduktywne sesje popularnego “zakuwania”. Sprawią także, że nauka stanie przyjemniejsza i o wiele bardziej wydajna. I chociaż każda z nich wydaje się być bardzo prosta, bez wątpienia łatwiej jest o nich opowiedzieć, niż je wdrożyć w życie.

Niemniej jednak, wraz z upływem czasu i odrobiną praktyki przekonasz się, że te wskazówki mogą naprawdę uczynić naukę bardziej przyjemną i efektywną.

Na co jeszcze zatem czekasz? Zapraszamy do lektury!

Znajdź spokojne otoczenie umożliwiające uczenie się w ciszy

Gdzie powinieneś rozpocząć uczenie się? Chociaż wiele osób robi to w zaciszu domowym, to jednak w niektórych wypadkach może to być zbyt rozpraszające i hałaśliwe miejsce do skutecznej nauki. Idealne środowisko pozwalające na optymalne uczenie się jest spokojne i pozbawione wszelkich zakłóceń z zewnątrz. Wynika to z tego, że hałas może być najtrudniejszym problemem do uniknięcia.

Kobieta uczy się na egzamin

Z tego też powodu wielu uczniów lub studentów udaje się do biblioteki. I chociaż zakłócenia te mogą być niebezpieczne i rozpraszające, to w wielu wypadkach można ich uniknąć. Omówimy tę kwestię poniżej. Dowiesz się także, w jaki sposób odpowiednie planowanie może pozwolić Ci uzyskać bardziej optymalne otoczenie do nauki, co może pomóc Ci usprawnić swoje uczenie się.

Znalezienie dobrego środowiska do nauki może zapewnić skuteczne przyswajanie sobie informacji. I chociaż rzecz jasna nie można kontrolować wszystkiego w swoim otoczeniu, to jednak idealna przestrzeń do nauki zapewnia jedynie minimalny poziom hałasu w tle, naturalne oświetlenie, wygodne krzesło i stół bez zbędnego bałaganu.

Zaplanuj skutecznie swój proces uczenia się

Podczas nauki na egzamin równie ważne jest robienie przerw, jak i samo uczenie się. Utrzymywanie koncentracji i skupienia się jest trudne, a zmęczenie mózgu obniżające skutecznie wydajność występuje już po około 40 minutach. Dlatego też zalecamy zaplanowanie od 5 do 10 minut przerwy co 15 do 40 minut. Dobrze zaplanowane przerwy pomagają oczyścić umysł i pozostać skupionym na przedmiocie nauki.

Ta sama zasada dotyczy zmiany każdego przedmiotu, którego się uczysz. Uczenie się tego samego przedmiotu lub tematu przez ponad 40 minut sprawia, że cały proces jest zauważalnie mniej skuteczny. Zmiana przedmiotów lub tematów co około 20-40 minut sprawia, że samo uczenie się staje się przyjemniejsze i pomaga mieć wyższą motywację do nauki.

Przestrzeganie i osiąganie wyznaczonych wcześniej celów

Podczas nauki do egzaminów bardzo ważne jest tworzenie sobie celów i kontynuowanie pracy, dopóki ich nie osiągniesz. Biorąc to pod uwagę, równie ważne jest także aby były one rozsądnymi, krótkoterminowymi celami. Rzecz jasna muszą być one także możliwe do osiągnięcia. Bardzo łatwo jest stracić koncentrację, jeśli ustalisz sobie praktycznie nieosiągalny cel długoterminowy.

Z drugiej jednak strony nie chcesz przecież mieć krótkoterminowych celów, które możesz osiągnąć już za kilka minut. Zasadniczo każdy uczeń lub student musi przygotować sobie zestaw realistycznych celów w oparciu o swoją bieżącą wiedzę i tempo nauki.

Techniki zapamiętywania materiału

Chociaż niektóre techniki zapamiętywania materiału są nieco niekonwencjonalne, mogą być bardzo skuteczne. Przykładem są urządzenia mnemoniczne używane przez głównego bohatera serialu telewizyjnego pod tytułem”Sherlock“. Jeśli oglądałeś ten serial, to z pewnością pamiętasz bohatera, który potrafi sobie wyobrazić i zapamiętać z fotograficzną dokładnością wnętrze całego pałacu z pokojami pełnymi różnego rodzaju rzeczy i przedmiotów.

Nauka

W tej technice, zwanej także metodą loci lub pamięcią pałacową, wyobrażasz sobie po prostu dom lub pałac. A następnie “meblujesz” wnętrza poszczególnych pomieszczeń odnosząc się zarazem do wiedzy, którą sobie przyswajasz. Inaczej mówiąc wystrój każdego pokoju musi jednoznacznie kojarzyć się z zakresem materiału, którego się uczysz.

Inne techniki mnemoniczne obejmują używanie materiału, którego się uczysz do tworzenia piosenek i rymów lub kojarzenia słów z obrazami lub wrażeniami. Chociaż może Ci się wydawać, że są to to metody mocno niekonwencjonalne, powinieneś wypróbować je wszystkie. A następnie wybrać spośród nich tę, która najlepiej się sprawdziła w Twoim przypadku.

Testuj świeżo nabytą wiedzę

Zadawanie sobie samodzielnie pytań sprawia, że stajesz się o wiele bardziej zaangażowany w samo uczenie się. Co więcej, proces ten także przydaje się do sprawdzania tego, co już umiesz. Ponadto samodzielnie przeprowadzane egzaminy są przydatne do utrwalania zdobytej wiedzy. Możesz w ten sposób sprawdzić, czego się nauczyłeś i odnaleźć wszystko, czego potrzebujesz, aby zlikwidować wszelkie potencjalne braki w swojej wiedzy.

A teraz pora odkryć korzyści, jakie daje uczenie się w grupach.

Dołącz do grupy uczącej się tego samego przedmiotu

Wspólna nauka z innymi osobami sprawia, że Twój czas poświęcony na uczenie się jest o wiele bardziej efektywny z kilku różnych powodów. Oczywiście nie zawsze można uczyć się w grupie, ale spotykanie się raz na jakiś czas z innymi studentami pomaga dostrzec swoje braki. Uczenie się w grupie pozwala zobaczyć interpretację danego zakresu materiału przez innego studenta. Pozwala to niekiedy lepiej zrozumieć całość. A także w wielu przypadkach z łatwością odkryjesz swoje mocne i słabe strony.

Wspólne uczenie się może również stworzyć trochę konkurencji, która może pomóc Ci pozostać bardziej zmotywowanym. Ponadto każdy, kto jest nieco w tyle, może skorzystać z wiedzy bardziej zaawansowanych studentów w grupie. Z drugiej strony bardziej zaawansowani w kwestii uczenia się studenci muszą nadal podejmować kolejne wyzwania i uważać, aby inni nie zdołali ich prześcignąć w trakcie nauki.

Nauka tego, jak uczyć się szybko i wydajnie jest bardzo przydatna. Można potraktować ją wręcz jaki umiejętność absolutnie niezbędną. Wykorzystanie tych strategii w praktyce może pomóc Ci w uzyskaniu większej ilości informacji podczas nauki. Użyj tych 6 metod i dostosuj je do swojej osobistej sytuacji, a zobaczysz, że Twoje sesje uczenia się będą stopniowo stawały się bardziej produktywne i przyjemne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.