Naucz się doceniać swój wysiłek

Naucz się doceniać swój wysiłek

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2021

Czy wiesz, że praca nad czymś i wkładanie w to wysiłku może wywołać zmiany w mózgu i sprawić, że staniesz się szczęśliwsza? Mając tego świadomość łatwiej jest doceniać swój wysiłek, nie przejmując się jednocześnie tym, co myślą inni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego wysiłek wywiera tak znaczący wpływ na Twoje samopoczucie.

Wysiłek to ruch, uczucie i myśl. Niewiele rzeczy zużywa więcej naszej energii i zasobów niż nasze codzienne osobiste triumfy, które pomagają nam osiągać nasze cele. Właśnie dlatego należy nauczyć się doceniać swój wysiłek nie czekając na to, aż zrobią to inni, oraz ignorować pesymistów oraz krytyków, którzy starają się ściągnąć nas na dno.

Marzenia wymagają wysiłku

Kiedy po raz ostatni udało Ci się osiągnąć postawiony sobie cel? Czy obecnie masz w głowie jakiś projekt? Każdy z nas doskonale wie, że życie to znajdowanie się w ciągłym ruchu: dokonywanie zmian, ustalanie celów i kształtowanie świata zgodnie ze swoimi marzeniami lub potrzebami.

Dzisiaj Twój cel to zaplanowanie przyjęcia urodzinowego dla syna, zaś jutro będziesz musiała dokończyć projekt do pracy. A może za kilka miesięcy pojawi się duża zmiana.

Wraz z biegiem życia ustalasz swoje cele, duże i małe, które “zmuszają” Cię do dawania z siebie tego, co najlepsze. Nie zawsze jest to łatwe. Wymaga czasu, odłożenia niektórych spraw na bok i często łączy się z cierpieniem. Czasami musisz nawet filtrować to, co dzieje się wokół Ciebie, aby nic Cię nie rozpraszało.

Niektórzy z naszych czytelników mogą znać R. Tait McKenziego, rzeźbiarza, lekarza i atletę. Jego praca stanowi idealny przykład koncepcji “wysiłku”. Nie tylko był utalentowanym artystą, ale również stworzył podwaliny nowoczesnej fizjoterapii.

Poprzez swoje rzeźby i w pracy ze swoimi pacjentami zawsze starał się przekazać, że chociaż wszystkie marzenia i cele wymagają włożenia w nie wysiłku i czasami wiążą się z cierpieniem, to mózg musi być szczęśliwy. Umysł to silny mięsień, który można nauczyć się trenować.

“Bądź dobrej myśli. Nie myśl o dzisiejszych porażkach, ale o sukcesie, który może nadejść jutro. Postawiłeś sobie trudne zadanie, ale odniesiesz sukces, jeśli będziesz wytrwały i odnajdziesz radość w pokonywaniu przeszkód”

-Helen Keller-

Głowa mężczyzny w dymie

Naucz się doceniać swój wysiłek by czuć się dobrze

Nauka doceniania własnego wysiłku to pierwszy krok na ścieżce rozwoju osobistego. Oznacza podróżowanie niepewną ścieżką, stawiając ostrożne kroki, aby uniknąć spadnięcia w przepaść. Zrozumienie tego założenia odgrywa kluczową rolę z prostej przyczyny: ścieżka prowadząca do osiągnięcia Twoich celów może być niezwykle samotna.

Ludzie będą Cię krytykować, bliskie Ci osoby będą w Ciebie wątpić i budzić w Tobie przekonanie, że nigdy Ci się nie uda.

Wszystkie otaczające Cię wątpliwości i brak zaufania sprawiają, że zwątpienie w siebie samą to najgorsza rzecz, jaka może Ci się przytrafić. Właśnie dlatego musisz zrozumieć pewną kwestię związaną z Twoją budową neurobiologiczną. Ludzki mózg został zaprojektowany w taki sposób, aby “rosnąć” wraz z wysiłkiem.

Znana neurobiolożka dr Kelly Lambert z Uniwersytetu Richmond opublikowała interesujące badanie na temat wpływu jaki wysiłek wywiera na mózg.

Istnieje sieć nerwowa, która łączy jądro półleżące z ciałem prążkowanym i korą przedczołową. Te obszary mózgu tworzą razem coś, co dr Lambert nazywa “napędzanym wysiłkiem obwodem nagród”.

Co to oznacza? Otóż kiedy działania, myśli i emocje łączą się, aby osiągnąć dany cel, w mózgu zachodzą zmiany. To wywołuje rozwój czegoś, o czym już zapewne słyszałaś: neuroplastyczności.

Badanie dr Lambert porusza jeszcze jeden interesujący aspekt. Okazuje się, że wartość Twojego wysiłku stanowi klucz do pokonywania wszystkich problemów, od depresji po bardziej złożone zaburzenia psychologiczne.

Takie czynniki jak ruch, kreatywne zadania i koncentrowanie się na konkretnym celu mogą przekładać się na aktywację neuronów. To z kolei może pomóc Ci doświadczyć poprawy nastroju i zdrowia.

“Wysiłek to jedyna rzecz, jaka ma znaczenie.”

-Antoine de Saint Exupery-

Obraz mózgu w dłoniach

Wysiłek oznacza rozwój bez względu na rezultat końcowy

Często można usłyszeć ludzi mówiących “jeśli włożysz w to wystarczający wysiłek, z pewnością Ci się uda”. To powszechne przekonanie, które cieszy się popularnością w różnych poradnikach. I chociaż nie musi być ono błędne, to nasze społeczeństwo nie zawsze nagradza tych, którzy starają się najbardziej.

Zamiast tego nagradza tego, kogo chce, kto jest wystarczająco uprzywilejowany lub tego, komu po prostu “poszczęści się”.

Czasami ponosisz porażkę. Nie udaje Ci się lub nie odnosisz tak dużego sukcesu na jaki liczyłaś. Badania takie jak to przeprowadzone w 2012 r. przez dr Raimonda Kusurkara na Uniwersytecie Amsterdamskim tłumaczą, że motywacja i wysiłek poprawiają wyniki studentów.

Jednak nie oznacza to, że Ci studenci mogą zawsze liczyć na dobre oceny. Istnieje wiele innych czynników, które determinują oceny, a część z nich znajduje się poza kontrolą studentów.

Przede wszystkim należy jednak podkreślić, że docenianie własnego wysiłku stanowi podstawę wysokiego poczucia własnej wartości i miłości do samego siebie. Nauczenie się tego, by nie polegać na opiniach innych ludzi podczas wykonywania własnych projektów to cenna życiowa lekcja.

Każdy wysiłek, bez względu na osiągnięte rezultaty, pomaga Ci się rozwijać, uczyć i dodawać nowe wartości do swojego życia. To coś, czego nikt nie zdoła Ci odebrać.

Kobieta siedząca na czubku góry - jak doceniać swój wysiłek?

Koniec końców nie ma znaczenia, czy osiągniesz swój cel dziś czy może jutro. Czasami po drodze znajdujesz inne ścieżki i kierujesz swój wzroku ku nowemu celowi, który w danym momencie jest dla Ciebie ważniejszy.

Dlatego też nie możesz pozwolić na to, aby Twoje marzenia odeszły w niepamięć i kochać sobie oraz wszystkie swoje osiągnięcia. Czuj się dumna z tego, co do tej pory udało Ci się osiągnąć, i nigdy się nie poddawaj.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.