Technika "tylko dzisiaj" - zwiększa poczucie własnej wartości

"Tylko dzisiaj" przestań się oceniać i pamiętaj, że jesteś wart więcej niż myślisz. Jeśli chcesz odkryć prostą i praktyczną technikę, aby stopniowo polepszać swoją samoocenę i przestać sabotować swój potencjał, zwróć uwagę na to ćwiczenie.
Technika "tylko dzisiaj" - zwiększa poczucie własnej wartości
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Abraham Maslow w swoim czasie zdefiniował poczucie wartości jako podstawową potrzebę człowieka. Coś, co w przypadku zaniedbania nie pozwoli nam osiągnąć samorealizacji lub szczęścia. Technika “tylko dzisiaj” zajmuje ciekawe miejsce w tej dziedzinie.

Szukając techniki zwiększania poczucia własnej wartości, często spotyka się wiele różnych podejść. W końcu nie każda sztuka w ludzkim wszechświecie ma tak duże znaczenie dla psychologii.

Niskie poczucie wartości w rzeczywistości zabarwia wiele naszych problemów, zaburzeń lękowych, depresji. Leży u podstaw wielu problemów w związkach i, w istocie, większości codziennych cierpień.

Istnieje wiele psychologicznych podejść i szkół, które zagłębiły się w tej dziedzinie, aby zapewnić nam wiedzę i zasoby potrzebne, aby się nią zająć, poprawić i uleczyć. W tym artykule wyjaśnimy bliżej, na czym polega technika “tylko dzisiaj”.

Jeśli ten wymiar jest naszym wiecznym zaniedbaniem, to zasadniczo z dwóch powodów. Generalnie pierwszy powód leży w naszym dzieciństwie. Sposób, w jaki zostaliśmy wychowani, ma olbrzymi wpływ na nasze poczucie wartości.

To czy nasi rodzice byli w stanie nas utwierdzić, sprawić, abyśmy czuli się wartościowi, bezpieczni i zdolni do pójścia przez życie.

Warto mieć również na uwadze drugi powód. Poczucie własnej wartości nie jest stabilną koncepcją. Nie jest to coś, co się osiąga i zachowuje do końca swojego istnienia. Ten obszar naszej mentalnej i emocjonalnej architektury jest często bardzo zmienny.

Złe doświadczenia i sposób, w jaki je interpretujemy, a nawet jeśli przechodzimy przez bolesny związek emocjonalny, może je znacznie osłabić.

Dlatego ludzie powinni zająć się swoją samooceną podobnie jak ktoś, kto na co dzień dba o swój ogród. Musimy usuwać chwasty, siać dobre nasiona i codziennie podlewać kwiaty rosnące na tym kawałku ziemi. Poznajmy prosty zasób ułatwiający takie dbanie o siebie.

Drzewo na pustkowiu

Technika zwiększania poczucia własnej wartości – tylko dzisiaj

Wielu z nas martwi się tym, co myślą o nas inni. Tak bardzo, że czasami ukrywamy przed nimi aspekty naszej osobowości. Robimy to, aby uzyskać akceptację i uniknąć osądzania. Co więcej, czasami zwykły fakt życia z osobą narcystyczną może całkowicie osłabić naszą samoocenę.

Czasami spędzamy mnóstwo czasu próbując zdobyć sympatię lub aprobatę tej osoby (naszej narcystycznej matki lub ojca, narcystycznego partnera itp.). To niestety często kończy się sprowadzeniem naszej samooceny do minimum.

Konieczne jest odsunięcie się od tych postaci powodujących cierpienie, aby później uleczyć traumę i ponownie wzmocnić ten obszar.

Jak zaznaczyliśmy na początku, zadanie to powinno być wykonywane codziennie. Coś ciekawego zauważyli Crocker, J. i Parkh, L.E. (2004) w swojej nam w pracy badawczej przeprowadzonej na Uniwersytecie w Houston w Teksasie.

Doszli do wniosku, że bardzo często spędzamy całe życie na poszukiwaniu zewnętrznych źródeł, które wzmocnią naszą samoocenę. Takim źródłem może być nowy związek emocjonalny, grupa dobrych przyjaciół, dobra praca itp.

Jednak wszystkie te zewnętrzne poszukiwania okazują się bezowocne. Najlepszą techniką zwiększania poczucia własnej wartości jest ta, która koncentruje się na codziennej wewnętrznej pracy. Nie możemy szukać na zewnątrz tego, czego nie ma w środku. Poznajmy prostą metodę, aby to znaleźć.

Trening mentalny „tylko dzisiaj” w celu pogodzenia się z samym sobą

Przeciwieństwem dobrej samooceny jest autosabotaż. Jakże często stosujemy to ćwiczenie tak szkodliwe dla naszej tożsamości i dobrostanu psychicznego. Czyż nie znajomo brzmi ten negatywny i szkodliwy dialog wewnętrzny? :

«Nieważne,jak będę się starał, nigdy nie będę w tym dobry. Nie warto próbować czegoś innego, ponieważ i tak mi się nie uda. Nie jestem tak zdeterminowany i zdolny jak ludzie wokół mnie, jestem pewien, że ich zawiodę”.

Bardzo szybko pojawia się moment, kiedy nasz umysł przyzwyczaja się do tego rodzaju myśli. To jest coś, co musimy przerwać, dezaktywować i zmienić. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest technika zwiększająca poczucie własnej wartości: „tylko dzisiaj”. Składa się z następujących elementów:

  • Chodzi, aby trenować naszą koncentrację na serii prostych, ale jednocześnie potężnych myśli. Dzięki nim pogodzimy się ze sobą, obudzimy nasz potencjał, wyleczymy błędne idee, które pielęgnowaliśmy przez tak długi czas itp.
  • Te myśli lub propozycje mają na celu dezaktywację negatywnego dialogu.
  • Codziennie będziemy pracować nad wymiarem związanym z pozytywną samooceną.

Poniżej przedstawiamy przykłady tych propozycji myślowych, nad którymi powinniśmy codziennie pracować:

  • „Tylko dzisiaj” przemówię do siebie z życzliwością, przypominając sobie, że jestem cenny, że muszę kochać siebie tak, jak na to zasługuję.
  • „Tylko na dziś” postawię sobie cel, spełnię go i zapamiętam, że jestem do tego zdolny, że jestem odważny i mam wystarczające umiejętności, aby zmienić swoją rzeczywistość.
  • Dziś zdystansuję się od tego, co mnie boli. Oderwę się od tego, co rodzi we mnie wątpliwości lub poczucie nieszczęścia. Właśnie dzisiaj pozwalam sobie na to, co mnie rozśmiesza, czego pragnę i co wzbogaca moją samoocenę.
Szczęśliwa kobieta

Najlepszą techniką zwiększania poczucia własnej wartości jest uwolnienie się od strachu i niepewności

Często żyjemy w niepewności, w strachu przed porażką, przed nie sprostaniem wymaganiom, jakie stawiają nam inni. Tkwimy w ciągłej udręce, że nie wiemy, czy jesteśmy wystarczająco dobrzy w pewnych sprawach.

Tymi wszystkimi myślami bojkotujemy siebie pod każdym względem. Ten zwyczaj przyswoiliśmy sobie bardzo dobrze. Rzucenie tego nawyku wymaga uświadomienia sobie tego rodzaju myśli.

To trening umysłu, harmonizacja emocji, inicjowanie zachowań, które sprawiają, że czujemy się kompetentni. Z drugiej strony to także otaczanie się ludźmi, którzy nas wzbogacają i nie wyłączają naszego światła, naszego potencjału.

Technika zwiększania poczucia własnej wartości „tylko dzisiaj” jest prosta, skuteczna i może zmienić nasze życie. Pamiętajmy więc o niej, nie tylko dzisiaj.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.