Udręka: czy cierpienie to przeszkoda czy możliwość?

Udręka: czy cierpienie to przeszkoda czy możliwość?
Daniela Alós

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Daniela Alós.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Cierpienie jest zawsze złe, prawda? Otóż niekoniecznie… Przede wszystkim udręka pojawia się jedynie ponieważ trzymasz się kurczowo czegoś, co nie jest prawdziwe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Udręka wgryza się w najgłębsze części Twojego istnienia. Jest jak nieznajomy, który wchodzi bez pozwolenia do Twojego domu i przejmuje kontrolę nad Twoim życiem. Na szczęście cierpienie nie musi być przeszkodą. Może dawać również nowe możliwości. Jesteś w stanie je pokonać, jeśli tylko się do tego przyłożysz.

Wiele osób uważa, że ból i cierpienie to jedno i to samo. Jednak w rzeczywistości wiele je różni. Ból stanowi część Twojego istnienia, jest naturalny. Pojawia się gdy tracisz coś co kochasz lub gdy Twoje ciało dotyka uraz.

Innymi słowy, to naturalna reakcja na negatywne zdarzenie. Na przykład jeśli uderzysz się w kolano, poczujesz psychiczny ból. Jeśli Twój partner z Tobą zerwie, poczujesz ból emocjonalny.

Z kolei cierpienie, czyli udręka, pojawia się gdy nie chcesz zaakceptować rzeczywistości. To wybór, który prowadzi Cię do pragnienia, aby życie układało się inaczej i wynika ze sposobu, w jaki oceniasz różne rzeczy. W konsekwencji stanowi wytwór Twojego umysłu i myśli. Cierpienie istnieje jedynie dlatego, że interpretujesz rzeczywistość w negatywny sposób.

Cierpienie to błędne koło

Cierpisz kiedy znajdujesz się w sytuacjach, które wywołują niepokój, frustrację, smutek lub poczucie bezsilności. Cierpisz, kiedy czujesz, że nie jesteś w stanie niczego zrobić lub nie masz żadnych opcji. Jednak to, że nie jesteś w stanie dostrzec wyjścia nie oznacza, że go nie ma. Po prostu wybierasz brak działania.

Chociaż nikt nie jest odporny na cierpienie, to wiedza na temat tego w jaki sposób nim zarządzać i sobie z nim radzić jest niezwykle ważna. W przeciwnym razie może stać się chroniczne. Co więcej, okazuje się, że dla niektórych cierpienie jest uzależniające.

Dzieje się tak, ponieważ ukrócenie cierpienia zakłada wprowadzenie zmian, a zmiany mogą być przerażające.

Cierpiąca kobieta - udręka

Niektórzy uważają, że życie jest bardzo ciężkie, a cierpienie stanowi nieodłączną część bycia żywym. Inni z kolei postrzegają je jako część wysiłku, który musisz włożyć w osiągnięcie swoich celów. Z kolei jeszcze inni są przekonani, że cierpienie lub jego brak zależy od szczęścia. B

ez względu na to, w co wierzymy, każdy z nas wie jak odczuwamy cierpienie i że nie jest ono przyjemne.

Kiedy cierpisz, koncentrujesz się na sobie i na otaczających Cię negatywnych aspektach. Wydaje się jakbyś nie był w stanie dojrzeć niczego poza sobą. Jeśli zaczniesz postrzegać to jako możliwość, będziesz mógł jak najlepiej wykorzystać taką sytuację.

Sekret tkwi w przekierowaniu swojej uwagi, otwartości na teraźniejszość i uznawaniu wszystkich możliwości. Przede wszystkim musisz przestać zaprzeczać rzeczywistości. Zastanowienie się nad samym sobą i przyjmowanie odpowiedzialności za siebie i swoje myśli pomogą Ci ukrócić swoje cierpienie.

Ten proces pomoże Ci skoncentrować Twoją uwagę na rzeczach, które możesz kontrolować.

Udręka może być przeszkodą lub możliwością

Kiedy czujesz, że zmiana Ci zagraża, udręka zapewne będzie stanowiła przeszkodę, która uniemożliwia stawienie czoła Twoim lękom i poprawę Twojego życia. Z drugiej strony podjęcie decyzji o dokonaniu zmian, ze wszelkimi frustracjami, które przynoszą, stanowi największą trudność.

Zmiana jest przerażająca. W końcu stawiasz czoła niepewności i czujesz, że wszystko wymyka Ci się spod kontroli. Jednak nie możesz się poddawać tylko dlatego, że boisz się nieznanego. Kiedy zaczynasz zastanawiać się nad przyszłością, skoncentruj się na tym, co jesteś w stanie kontrolować.

Na przykład możesz kontrolować swoje myśli, emocje i interpretacje wydarzeń.

Tylko Ty jesteś w stanie zdecydować jak będziesz się zachowywać w danej sytuacji. Kiedy bierzesz za siebie odpowiedzialność, cierpienie staje się opcjonalne. Możesz zdecydować czy chcesz cierpieć, czy też wolisz stawić czoła swoim problemom.

Co można poradzić na cierpienie?

Kiedy znajdujesz się w trudnej sytuacji, zazwyczaj koncentrujesz się na tym, co jest negatywne. W takim momentach łatwo jest ignorować wszystkie pozytywne rzeczy w Twoim życiu. Czasami wolisz nawet trzymać się kurczowo swojego cierpienia mimo tego jak negatywnie wpływa ono na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Kiedy rzeczy nie idą po Twojej myśli, możesz szybko poczuć się narażony na ciosy i sfrustrowany. Oba te uczucia mogą prowadzić do cierpienia. Jednak to Ty upierasz się przy walce z tym, czego nie jesteś w stanie zmienić.

Co by się stało jeśli przestałbyś walczyć? Co by się zadziało, gdybyś zdecydował się wyciągnąć wnioski ze swojego cierpienia i pozbyć się niepotrzebnego obciążenia? Zrób to, a Twoja perspektywa zmieni się w radykalny sposób.

Kobieta w kocu nad wodą

Jeśli uznasz cierpienie za możliwość rozwoju i uczenia się, wzbogacisz swoje życie. Chociaż na początku będzie Ci ciężko, to kiedy już zorientujesz się co masz robić, pomoże Ci to uniknąć niepotrzebnego bólu.

Cierpienie pojawia się gdy czujesz się ofiarą sytuacji nad którą nie masz kontroli. Jeśli skoncentrujesz się na tym, co możesz kontrolować i na swoich mocnych stronach, przekonasz się, że ta negatywna emocja zniknie z Twojego życia.

Koniec końców doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że nie jesteś w stanie kontrolować swoich okoliczności i tego, co dzieje się wokół Ciebie. Jednak możesz kontrolować swoją postawę wobec tych okoliczności. Nie musisz zawsze rozumieć wszystkiego, aby to zaakceptować. Jeśli zaczniesz tak myśleć, Twoje życie stanie się szczęśliwsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.