Techniki Gestalt, które pomagają w rozwoju osobistym

kobieta zbliżająca się do mężczyzny z sercem w głowie - techniki Gestalt

Techniki Gestalt pomagają nam skupić się na chwili obecnej, by ułatwić samorealizację i lepsze podejmowanie decyzji. Pomagają w rozwoju osobistym dając nam więcej swobody i sprawiając, że nasze decyzje są spójne z naszymi potrzebami.  Każdy z nas ma prawo zbudować sobie rzeczywistość o jakiej marzy i ten nurt, zdecydowanie humanistyczny, nas do tego zaprasza.

Frtitz Perls, prekursor terapii Gestalt uważał, że nasze zmartwienia mają swoje źródło w przepaści między tym, co dzieje się teraz i tym, co dopiero się stanie. Czasami nasz umysł jest szybszy niż samo życie i nasze myśli wyprzedzają bieg wydarzeń, zaczynamy obsesyjnie myśleć o tym, co się wydarzyło i praktycznie nie zdając sobie z tego sprawy strach, niepokój i wiele innych emocji zaczynają przejmować kontrolę nad naszym życiem sprawiając ogromne cierpienie.

Techniki Gestalt mogą nam pomóc poradzić sobie z tym wszystkim.

“Nie popychaj rzeki, ona płynie sama”

Fritz Perls

Tak więc jednym z celów techniki Gestalt jest pozwolić nam samym zrozumieć nasze problemy w sposób globalny, bardziej ujednolicony, w częściach, ale jako całość. W ten sposób, zamiast martwić się o powód tego, co się stało lub co spowodowało dane wydarzenie, ta technika proponuje skupić się na tym “jak wpływają na nas” konkretne wydarzenia.

Wszystko to ma nam pomóc zrozumieć, że to jak widzimy przeszłość lub przyszłość ma tak naprawdę ścisły związek z tym, jak żyjemy teraz. Techniki Gestalt mają więc na celu zrozumienie i inne działania mające na celu nasz rozwój osobisty, pomagając nam też w zrozumieniu naszej tożsamości, tego co czujemy i czego potrzebujemy tak byśmy mogli podejmować odpowiedzialne decyzje.

figury osób w okręgu

Techniki Gestalt pomagające w rozwoju osobistym

Techniki psychoterapii Gestalt skupiają się w dużej części na, tak zwanych, „regułach i grach”. Co to znaczy? Znaczy to, że duża część tych technik – dynamicznych, orgynalnych i bardzo zróżnicowanych – próbuje pomóc nam lepiej zrozumieć nasz świat, by pokonać przeciwności i ułatwić proces dojrzewania.

Zobaczmy przykłady niektórych technik.

1. Nieuporządkowane sprawy

Nieuporządkowane sprawy odnoszą się do tych wydarzeń z przeszłości, które mają wpływ na naszą teraźniejszość. To emocje, z którymi sobie nie poradziliśmy, uczucia, emocjonalne blokady, które odbierają nam chęć do życiu tu i teraz. Według terapia Gestalt każdy z nas ma jakieś nieuporządkowane sprawy z naszymi przyjaciółmi, rodziną, byłymi partnerami a nawet z osobami, których nie ma już pośród nas.

Zamiast starać się je ukryć powinniśmy raczej je zaakceptować i pokazać je światu, by móc zostawić za sobą cierpienie, żałobę i urazę.

  • Żeby to osiągnąć możemy przeprowadzić symulację spotkania, konfrontacji i pożegnania.
  • Możemy przywołać w naszych wyobrażeniach daną osobę i powiedzieć jej jak się czujemy. Ulżymy cierpieniu, obnażymy niezgody, braki lub żal. Zamkniemy krąg i będziemy mogli pójść dalej.

2. Technika dialogu: puste krzesło

Wielu z nas na pewno słyszało o tej technice, jest dosyć znana, przydatna i doskonale oddaje zamysł terapii Gestalt. Czasami używa się tej techniki do projekcji spotkań z innymi, tak by pomóc w radzeniu sobie z żałobą lub innymi traumatycznymi przeżyciami.

Jednak w dziedzinie rozwoju osobistego używa się go także do innych celów: stworzenie wewnętrznego dialogu, w którym spotykają się nasze przeciwieństwa. Na przykład, możemy rozpocząć dialog z nami samymi, gdzie z jednej strony pojawią się bodźce negatywne, które powodują dyskomfort i z drugiej strony część naszej osobowości, która chce im się przeciwstawić i prowadzić bardziej produktywne, swobodne życie. Możemy to przedstawić w ten sposób:

  • Każdego dnia zauważam, że jestem bardziej zmęczony i bez sił.
  • Znowu tu jesteś, zabierając mi siły, zajmujesz zbyt dużo miejsca w moim życiu. Powiedz mi co ci jest.
  • Nie lubię siebie, wydaje mi się, że życie jakie prowadzę też mi się nie podoba.
  • W takim razie, zamiast cały czas narzekać, powiedz mi, co możesz zrobić by poczuć się lepiej.

białe krzesło

3. Przyjmowanie odpowiedzialności

Inną z technik Gestalt, która może być użyteczna w codziennym życiu jest gra w „przyjmowanie odpowiedzialności”. Może wydawać się prosta, jednak to, czego się w niej wymaga to przede wszystkim zobowiązanie.

Jej celem jest pozwolić nam być bardziej świadomymi tego, co dzieję się w naszym wnętrzu, żebyśmy zdali sobie z tego sprawę, zaakceptowali to i przyjęli bardziej aktywną postawę w stosunku do zmian w naszym otoczeniu.

Oto przykład.

  • „Zdaję sobie sprawę, że boli mnie głowa i brzuch, wiem, że zawsze dużo rozmyślam o wszystkim i cierpię z powodu stresu. Przyjmuję za to odpowiedzialność i zakładam, że muszę zmienić stan rzeczy”
  • „Zdaję sobie sprawę, że potrafię przemawiać do ludzi. Przyjmuję odpowiedzialność za mój głos, by być szczerym, mówić bez strachu, szanować innych i by inni mnie szanowali…”

4. Ćwiczenie ciągłości świadomości

Jedną z podstaw psychologii Gestalt jest to, by terapeuta znalazł odpowiedź na to „jak” coś się wydarzyło, a nie jedynie „dlaczego”. Należy zrozumieć jak pacjent mierzy się z problemami, jak je przeżywa, jak się czuje i jak sobie z nimi radzi… By to osiągnąć należy stworzyć przestrzeń, w której będzie można nazwać emocje i odczucia poprzez pytania, takie jak „powiedz mi co czujesz”, „powiedz mi gdzie to odczuwasz”, „wytłumacz mi co czujesz tutaj i teraz”.

My sami również możemy używać tej techniki w życiu osobistym, pozwala nam ona ćwiczyć ciągłość świadomości wzmacniając wrażenia, myśli i uczucia. Zamiast je ukrywać powinniśmy pozwolić im ujrzeć światło dzienne…  

“Jeśli naprawdę jesteś do czegoś przekonany, powiedz to. Pokaż swoje prawdziwe oblicze. Poczuj to, o czym mówisz.”

-Fritz Perls-

kobieta z zamkniętymi oczami

5.Przekształć pytania w twierdzenia

To kolejna z technik Gestalt, która na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo prosta, ale która zawiera w sobie bardzo ważną i użyteczną terapeutyczną cechę: pomaga nam opisać rzeczywistość i mobilizować zasoby. Jak to zrobić? Bardzo proste. Każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz, że wracając do domu zadawaliśmy sobie pytanie: „Czemu tak źle się czuję? Dlaczego jestem tak przygnębiony i bez sił?”.

Gestalt proponuje nam następującą rzecz: zamienić pytania w twierdzenia. Zobaczmy to na przykładach.

  • Dlaczego czuję się tak źle?⇔ Dziś czuję się źle, zrobię wszystko co w mojej nocy, by to zmienić i jutro czuć się dużo lepiej.
  • Dlaczego mam wrażenie, że mój partner coraz bardziej się ode mnie oddala?⇔ Mój partner wydaje się daleki, spytam go czy wszystko w porządku między nami.

Podsumowując, jak możemy zaobserwować techniki Gestalt są zarówno orginalne jak i praktyczne i pozwalają nam lepiej zrozumieć nasze potrzeby. Co więcej, przekonują nas do brania odpowiedzialności, do bycia odważnym w wyrażaniu naszych uczuć i do konsekwentnego działania, które pomaga w naszym rozwoju osobistym i dojrzewaniu.

Zacznijmy wprowadzać te techniki w życie, ich zalety są niepodważalne.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Field NP, Horowitz MJ. Applying an empty-chair monologue paradigm to examine unresolved grief. Psychiatry. 1998 Winter;61(4):279-87. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9919623/
  • Naranjo, Claudio (2011) La vieja y novísima Gestalt. Madrid: Cuatro Vientos
  • Pearls, Fritz (1976) El enfoque Gestalt. Madrid: Cuatro Vientos

 

Scroll to Top